Policie: Útok Romů v Rumburku měl rasový podtext

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 8. 2011 18:10
Policie pátrá po údajně nejaktivnějším aktérovi bitky, Kamilu Ceperovi
Foto: Policie ČR

Rumburk (Děčínsko) - Nedělní útok v Rumburku, kdy skupina Romů napadla šest mladíků, měl podle policie rasový podtext. Deníku Aktuálně.cz to v pondělí potvrdil policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Policie zatím dopadla a obvinila dva Romy - mimo jiné z pokusu o těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem, za který jim hrozí až pět až dvanáct let vězení. V úterý se navíc rozhodne o jejich možném vzetí do vazby.

Během dne vyhlásili vyšetřovatelé pátrání i po třetím z mužů, kteří měli být při napadení nejvíce aktivní, pětadvacetiletém Kamilu Ceperovi.

Hledaný muž má hubenou postavu a hnědé oči i vlasy. Je 165-170 cm vysoký.

Vyšetřování stále probíhá a policie pátrá po dalších aktérech rvačky. Není proto jasné, kolik padne obvinění. Podle Haňky navíc někteří zaujmou roli svědků.

Útok se odehrál v sobotu. Asi dvacetičlenná skupina napadla jinou, šestičlennou skupinu. Starosta města Jaroslav Sykáček řekl, že podle svědků tvořili větší skupinu Romové, kteří napadli příslušníky majority. Jeden napadený poté skončil v nemocnici se zlomeninami.

Mladíci se po útoku dali na útěk a schovali se v jednom z domů, útočníci ale vyrazili dveře a vrhli se na ně, někteří byli ozbrojeni teleskopickými obušky.

Byl útok plánovaný?

"Když se prý byl na místě podívat, našel zcela zničené dveře a za nimi několik vulgárních nápisů či piktogramů," řekl starosta. Městská policie prý našla na místě i jeden teleskopický obušek.

"Podle všech indicií to nebylo tak, že by došlo k nějakému ústnímu konfliktu a potyčce. Spíš to mohlo být úmyslné a skoro plánované," dodal.

Server tn.cz zveřejnil výpověď údajně jednoho z napadených. "Kouřili jsme před domem a z diskotéky vyšla banda cikánů. Začali na nás řvát, tak jsme se snažili to uklidnit, ale pustili se do nás. Zaběhli jsme do baráku, oni rozkopali dveře a začali nás mlátit 'teleskopy'," vypověděl mladík s čerstvým šrámem v obličeji.

Ve Šluknovském výběžku se v poslední době stupňuje pnutí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které tam údajně sestěhovávají realitní společnosti.

Podobný incident se stal nedávno v Novém Boru, kde pětice Romů zaútočila mačetami na hosty v jednom místním baru. Reakcí na to byla pondělní demonstrace v centru města, kde stovky lidí vyjádřily svoji nespokojenost s bezpečnostní situací ve městě. 

 

Právě se děje

Další zprávy