Kamery, stopa i DNA. Soudce řekl, proč odsoudil vraha Housky

Radek Nohl Radek Nohl
25. 11. 2014 18:19
Deník Aktuálně.cz získal kompletní 52stránkový rozsudek v případu vraždy bývalého vlivného člena ústecké ČSSD Romana Housky. Kauza ještě neskončila, bude ji řešit odvolací soud.
Soudce Jiří Bednář odsoudil Krnáče k 17,5 roku vězení.
Soudce Jiří Bednář odsoudil Krnáče k 17,5 roku vězení. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Na místě činu se nenašel ani jeden přímý důkaz, že bývalý voják Michal Krnáč před rokem zastřelil vlivného člena ústecké ČSSD Romana Housku. Přesto měl soud jasno: před Houskovou chomutovskou vilou zabíjel právě Krnáč.

Vyplývá to z odůvodnění rozsáhlého říjnového rozsudku ústeckého krajského soudu, který nyní deník Aktuálně.cz získal díky informačnímu zákonu.

Soudce Jiří Bednář v dokumentu uvádí, že k odsouzení Krnáče k 17,5 roku vězení dospěl na základě řetězce stop. Kromě známých faktů pomohly například i záběry kamer, které zaznamenaly, že Krnáč jel v den vraždy z Chomutova do Krupky, kde bydlí s družkou.

Jedním z nepřímých důkazů byl i flash disk, který policie získala při domovní prohlídce. Vyšetřovatelé zjistili, že na datovém nosiči byly dokumenty vypovídající o tom, že si Krnáč o Houskovi a jeho životní partnerce, náměstkyni hejtmana Janě Vaňhové, zjišťoval před útokem informace.

"Soud má tedy za zcela jednoznačně prokázané, že obžalovaný je tou osobou, která na místě činu byla a Romana Housku usmrtila," napsal Bednář mimo jiné v rozsudku.

Sám Krnáč se k vraždě policii po zatčení přiznal, pak se ale uzavřel do sebe a nepromluvil ani před soudem.

DNA bylo Krnáče na 1:25 000 000

Krnáč byl nepravomocně odsouzen před měsícem, proti 17,5letému trestu se ale odvolal a kauza nekončí. Bude se jí zabývat pražský vrchní soud.

Soudce Jiří Bednář verdikt nad bývalým vojákem popsal na 52 stranách. Rozsáhlý je i proto, že v dokumentu uvádí také to, co všechno zjistili znalci. Ti sice neřekli, že zajištěné genetické stopy DNA na paralyzéru stoprocentně patří Krnáčovi, ale soud uvedl, že to je prakticky jasné.

Soudce Bednář dokonce pravděpodobnost, že by se mohl zmýlit, vypočetl na jedna ku 25 milionům.

Že Krnáč na místě vraždy byl, podle Bednáře dokazuje také otisk boty, který se našel na schodišti ve vile Housky a Vaňhové. "Je prokázáno, že otisk byl vytvořen typem obuvi známé jako kanady a že nikdo z domácnosti poškozeného boty tohoto typu neužívá, z čehož lze dovodit, že se jednalo o otisk obuvi pachatele," napsal Bednář v rozsudku.  

Pomohly také kamery, které zachytily vozidlo, které patří Krnáčově družce. Jelo v den vraždy po silnici z Mostu do Bíliny. Jelikož vyšetřovatelé zjistili, že Krnáčova partnerka byla v té době doma, musel automobil Citroen Saxo řídit on.

Vraždu si plánoval

Podle rozsudku má soudce také jasno o tom, že si Krnáč zabití Housky pečlivě naplánoval. Policie zajistila na flash disku tři soubory, které vytvořil a které obsahovaly například adresu Jany Vaňhové.  

Soud zároveň přiznal, že nezná motiv vraždy. I když policie prověřovala finanční situaci Krnáče a jeho partnerky, nic nezjistila. "Nebyly zjištěny žádné informace, které by nasvědčovaly tomu, že před činem nebo po něm obdrželi jakékoliv větší finanční částky nebo jiný majetek," uvedl Bednář.

Podle něj se tak nepodařilo zjistit, zda Krnáč jednal jen ze své vůle, nebo jestli Houskovou vraždou plnil nějaké zadání. "Nepodařilo se prokázat jakékoliv politické či jiné pozadí události, nepodařilo se ani prokázat jakékoliv kontakty obžalovaného s osobami, které by bylo možné s událostí jakkoliv spojit," podotkl Bednář.

Dodal však, že i když končí "případ Krnáč", nekončí vyšetřování této linky případu - tedy možnost nájemné vraždy. Pokud se podaří vyšetřovatelům zjistit cokoliv nového, může šetření vraždy Housky pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy