Děčín - Nové zdymadlo, které chce vodní lobby prosadit u Děčína, už vyšlo státní pokladnu na 360 milionů korun, i když se zatím do Labe nenalil ani kubík betonu a nejspíš hned tak ani nenalije.
Stavba děčínského jezu, který má pomoci zlepšit plavební podmínky na dolním Labi, je zatím v nedohlednu a stovky milionů korun byly utraceny pouze v papírech - v různých posudcích a analýzách. Celkem by vodní dílo Děčín mělo vyjít na 5 miliard s DPH, další 1,7 miliardy bude stát malá vodní elektrárna.
"Ředitelství vodních cest vynaložilo značné finanční prostředky na opakované změny a úpravy jak vlastního projektového záměru, tak i na experimentální opatření v oblasti životního prostředí na základě požadavků ekologických organizací a ministerstva životního prostředí. Více jak polovina těchto prostředků byla vynaložena na opatření v souvislosti s ochranou přírody," postěžoval si nedávno vládě ministr dopravy Pavel Dobeš ve zprávě, kterou má redakce k dispozici.
Právě ochrana přírody na posledním neregulovaném úseku Labe před hranicí s Německem je důvodem, proč se od roku 1994 žádnému z ministrů dopravy nepodařilo dotáhnout plán na nové zdymadlo za několik miliard korun až do stavební fáze.
Ministr Dobeš ve zprávě pro vládu, která mu posvětila záměr dál o vybudování děčínského jezu usilovat, uvedl, že od poloviny 90. let bylo technicky posouzeno 13 možných variant, přičemž 6 z nich bylo podrobeno hodnocení podle kritérií evropské soustavy chráněných území Natura 2000, do níž tento úsek Labe patří.
"Po celou dobu přípravy byl projekt postupně redukován z optimálního technického řešení na kompromisní variantu ve prospěch životního prostředí," uvádí se v Dobešově zprávě.
Nakolik se to Ředitelství vodních cest podařilo, se ukáže už brzy. Na ministerstvu životního prostředí už leží nové, doplněné dokumenty hodnotící vliv plánovaného vodního díla Děčín na okolní přírodu (EIA). Původní dokumentaci ministerstvo kvůli závažným nedostatkům vrátilo loni na jaře k dopracování.