Ústí nad Labem - Skupina falešných policistů okradla bývalého generálního ředitele a současného předsedu dozorčí rady Spolku pro chemickou a hutní výrobu Martina Procházku.
Do jeho domu vnikli pod záminkou domovní prohlídky. Případ vyšetřují ústečtí kriminalisté, uvedl ústecký policejní ředitel Vladimír Danyluk.
"Mohu potvrdit, že tento případ vyšetřuje služba kriminální policie a vyšetřování," sdělil Danyluk.
Případ se odehrál minulou sobotu brzy ráno. Skupina údajných policistů zazvonila u Procházkova domu v ústecké čtvrti Střekov a prokázala se falešným příkazem k domovní prohlídce. Skupina mužů byla oblečená v policejních uniformách, někteří z nich měli kukly.
Falešní policisté dům prohledali a zabavili finanční hotovost v řádech statisíců korun. Procházku pak vyzvali, aby se šel převléknout a odjel s nimi. Ve chvíli, kdy odešel z místnosti, muži odjeli. Zda si kromě peněz něco odnesli, nechce policie říct. "K probíhajícímu vyšetřování nebudeme sdělovat žádné bližší informace," doplnil Danyluk.
Procházka na dotazy ČTK nereagoval, nezvedal telefon, neodpověděl ani na SMS zprávu. Mluvčí Spolchemie Marie Logrová o případu neví. "Nemám o tom žádné informace," řekla ČTK Logrová.
Procházka není terčem útoku poprvé
Procházka se stal terčem útoku už loni v prosinci. Tehdy někdo prostřílel kapotu jeho vozu. Pachatele polici nenašla.
"Případ jsme odložili," řekla mluvčí Veronika Hyšplerová. Na místě činu nezůstaly nábojnice, což policii pátrání ztížilo. Balistická expertiza ale ukázala, že se střílelo z revolveru 357 magnum.
Martin Procházka byl dlouholetým ředitelem Spolku pro chemickou a hutní výrobu, od roku 2009 je předsedou dozorčí rady.
Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, je přední evropský výrobce syntetických pryskyřic. V rámci systému řízení je spolu s dalšími firmami součástí skupiny Spolchemie Group.
Roční tržby samotného Spolku se pohybují kolem 4,5 miliardy korun. V rámci celé skupiny zaměstnávající téměř 1300 lidí dosahují konsolidované tržby 5,6 miliardy korun. Společnost zatěžují úvěry z minulých let.
V roce 2009 chemička měla existenční potíže a přežila jen díky dohodě s věřitelskými bankami. V roce 2012 však uzavřela dohodu o refinancování úvěrů ve výši 2,2 miliardy korun, čímž si zajistila větší stabilitu.