Dotační úřad řídil Oulický a Novák, řekla soudkyně. Ředitel si k nim chodil pro rady

Radek Nohl Radek Nohl
24. 3. 2016 18:31
Soudkyně Kamila Elsnicová při zdůvodnění rozsudku v kauze ROP Severozápad ukázala na ty, kteří rozhodovali o manipulacích s evropskými dotacemi. Jednalo se podle ní o trojici severočeských podnikatelů Alexandra Nováka, Patrika Oulického a Daniela Ježka. "Byli styční důstojníci, kteří bohužel rozhodovali o tom, které projekty mají projít a které ne," uvedla. Jenže ani jeden z nich obviněn nebyl a u soudu nevypovídali ani jako svědci. Naopak s nepravomocnými tresty odcházeli od soudu bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda či tehdejší ředitelé dotačního úřadu.
Patrik Oulický, Alexandr Novák (na snímku), Daniel Ježek byli styční důstojníci, kteří bohužel rozhodovali o tom, které projekty mají projít a které ne, řekla soudkyně.
Patrik Oulický, Alexandr Novák (na snímku), Daniel Ježek byli styční důstojníci, kteří bohužel rozhodovali o tom, které projekty mají projít a které ne, řekla soudkyně. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Soudkyně Kamila Elsnicová znovu otevřeně při zdůvodnění rozsudku v kauze ROP Severozápad ukázala na ty, kteří podle ní rozhodovali o manipulacích s evropskými dotacemi. Již poté, co bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze odsoudila v roce 2012 za korupci k 7,5 rokům vězení, popisovala, jak "ústecký kmotr Patrik Oulický byl blízko prameni", když dotační úřad sídlil v domě, který mu patřil.

Teď svá slova ještě více rozvedla. Při vysvětlování verdiktu uvedla, že vedle Oulického i další severočeští podnikatelé Alexandr Novák a Daniel Ježek rozhodovali o tom, které projekty projdou a dostanou tak peníze z Evropské unie a které ne. V určité fázi její řeči to mohlo vypadat jako výtka ke státnímu zástupci Vladimíru Janovi, že na lavici obžalovaných nesedí právě tito podnikatelé.

"Úřad neřídil ředitel, ale úplně jiní lidé," prohlásila soudkyně Elsnicová. "Patrik Oulický, Alexandr Novák, Daniel Ježek byli styční důstojníci, kteří bohužel rozhodovali o tom, které projekty mají projít a které ne," uvedla. Jenže ani jeden z nich obviněn nebyl a u soudu nevypovídali ani jako svědci.

Ředitel měl v diáři schůzky s vedením EDS

Zmíněné trojici však patří dům v centru Ústí nad Labem, kde dříve dotační úřad sídlil. Vedení firmy sedělo v pátém patře a tam se prý o všem rozhodovalo. Soudkyně třeba předložila záznamy z kalendáře tehdejšího ředitele Pavla Karla Markvarta, který skončil také u soudu a byl odsouzen k podmíněnému trestu. Markvart si v diáři poznamenal celkem deset schůzek s vedením společnosti EDS (akcionáři byli Oulický, Novák a Ježek) na celkem 17,5 hodiny.

Soudkyně Kamila Elsnicová také uvedla, že policie na jednom z dokumentů, na kterém byly zájmové projekty, jejž měly získat dotace, našla i otisky Daniela Ježka. Ten však při výslechu tvrdil, že papír v domě, kde sídlil dotační úřad, jen našel a žádné projekty na něm neoznačoval. Elsnisová jen pronesla, že těmto jeho slovům nevěří.

"U soudu můj klient nepopíral, že v pátém patře byl. Ale odmítl, že by na něj měli tito podnikatelé vliv," řekl Markvartův obhájce Michael Kis. Bývalý náměstek ústeckého hejtmana Pavel Kouda, který odešel od soudu s tříletou podmínkou, prohlásil, že soudkyně Elsnicová vychází hlavně z výpovědi dalšího odsouzeného Petra Kušnierze.

Ten při výslechu na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu popsal, že existovaly takzvané zájmové projekty, které musely projít. Na manipulacích se podle Kušnierze podílely politické špičky ODS, ČSSD nebo vlivní severočeští podnikatelé. Ve středu byl odsouzen k nepravomocnému trestu na sedm let vězení. Před novináři byl z verdiktu překvapen. "Sedm let natvrdo, co na to mám říct," řekl ČTK.

Oulický je chytřejší než Kušnierz

Elsnicová při zdůvodnění svého rozhodnutí nechala překvapivě přehrát také několik odposlechů. Na nich zejména Kušnierz popisoval, jak k manipulaci s projekty dochází. "Oulický a Ježek jsou chytřejší. Ti se o takových věcech do telefonu nebaví," povzdechla si na závěr své řeči.

Žalobce Vladimír Jan se na dotaz, zda před soudem stanuli všichni, kdo se na ovlivňování dotací podíleli, nechtěl příliš vyjadřovat. "Ve věci probíhá další trestní stíhání, které vede Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Nemohu se k tomu vyjadřovat, neboť tuto věc nedozoruji," prohlásil Jan.

Soudkyně doplnila bez dalších podrobností, že vyšetřovatelé nyní prověřují celkem 54 projektů. A zatím byla obviněna pouze jedna osoba - Petr Kušnierz. Kauza ale ještě nekončí, protože si žalobce a někteří advokáti podali proti rozhodnutí Elsnicové odvolání k vrchnímu soudu.

Nezkorumpovaní politici na severu Čech zkrachovali, normální člověk, který by se rozhodl jít proti systému, tak nemůže vyhrát, tvrdí Slonková. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Novák skončil na klasické patnáctce šestnáctý, atakoval své maximum

Běžec na lyžích Michal Novák skončil na úvod Světového poháru šestnáctý na 15 kilometrů klasicky ve finské Ruce. Atakoval své životní maximum v seriálu v distančních závodech, kterým je 14. příčka na volné patnáctce z Falunu 2019. Vyhrál domácí Iivo Niskanen, mistr světa z roku 2017.

Novák ukázal, že by se mohl v olympijské sezoně výrazněji prosazovat i v distančních závodech, na což si věřil. Takhle dobře ještě v této disciplíně v Ruce nejel. Poprvé v tomto středisku na klasické patnáctce bodoval, dosud bylo jeho maximem loňské 32. místo. Dnes měl velmi blízko k umístění v první patnáctce, od čtrnáctého Artěma Malceva z Ruska ho dělily dvě desetiny. Novák ztratil na vítěze 1:12,6 minuty a vytvořil si dobrou pozici do nedělního stíhacího závodu.

Další čeští reprezentanti se neprosadili. Jan Pechoušek obsadil 56. příčku, Petr Knop skončil 77. a Luděk Šeller, který bodoval v pátečním sprintu, závod nedokončil.

Niskanen se ujal vedení po třech kilometrech a už ho nepustil. Rusa Alexeje Červotkina nechal za sebou o 8,3 sekundy a pošesté v kariéře vyhrál závod SP. Všechny triumfy má z klasické patnáctky s intervalovým startem. Třetí příčku obsadil Rus Alexandr Bolšunov, vítěz posledních dvou ročníků SP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy