Nové svědectví Kušnierzovi pomohlo, žalobce pro něj navrhuje pokutu místo vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2016 15:38
Bývalému řediteli ROP Severozápad Petru Kušnierzovi pomohla změna výpovědi na začátku týdne. Zatímco ovlivňování projektů celou dobu popíral, v pondělí u soudu poprvé řekl, že projekty byly ovlivňovány. Státní zástupce to považuje za částečné doznání, takže místo původně navrhovaného osmiletého trestu žádá statisícový peněžitý trest a zákaz činnosti v pozicích, kde se rozhoduje o evropských penězích. Pro ostatní obžalované v kauze údajných machinací požaduje vězení i podmíněné tresty.
Petr Kušnierz u soudu (Vpravo)
Petr Kušnierz u soudu (Vpravo) | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Státní zástupce požaduje pro bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze za údajné ovlivňování projektů statisícový peněžitý trest a zákaz činnosti, další trest nechává na rozhodnutí soudu.

Žalobce Vladimír Jan chtěl původně navrhnout osmileté vězení, v závěrečné řeči ale řekl, že zohlednil Kušnierzovu změnu výpovědi ze začátku týdne. Pro ostatní obžalované v kauze údajných machinací požaduje vězení i podmíněné tresty.

Kušnierz zcela změnil svou výpověď na začátku tohoto týdne. Zatímco ovlivňování projektů celou dobu popíral, v pondělí u soudu poprvé řekl, že projekty byly ovlivňovány. Ve svém svědectví řekl, že existovaly "zájmové projekty".

"Ovlivňování projektů za mého působení na ROPu existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. A budu si za tím stát a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí," řekl u soudu Kušnierz.

Za klíčového člověka, který měl projekty ovlivňovat, označil podnikatele Daniela Ježka. Přiznal také, že chtěl, aby mu zajistil práci. Ježkův advokát Michael Kis nechal u soudu přehrát část záznamu schůzky, která podle něj dokládá, že Kušnierz chtěl od jeho klienta peníze.

"Když budu mít prachy, tak si můžu klidně podnikat," říká Kušnierz na nahrávce. Kis proto požadoval, aby nechal soud zpracovat psychologický posudek, který by objasnil Kušnierzovu důvěryhodnost. "Kušnierz neříká pravdu, mění výpovědi, jak potřebuje," řekl Kis. Soud jeho požadavek zamítl.

Pomohlo mu částečné doznání

Státní zástupce žádá pro Kušnierze peněžitý trest ve výši 750 tisíc korun a zákaz činnosti v pozicích, kde se rozhoduje o evropských penězích na osm let. Původně přitom zvažoval, že mu navrhne osmileté vězení, názor změnil poté, co začal Kušnierz nově vypovídat.

"Vzhledem k jeho výpovědi, kterou lze podle mého názoru hodnotit nejméně jako částečné doznání, ponechám na úvaze soudu, jakým způsobem a v jaké výši oproti tomuto původně zvažovanému trestu tuto okolnost ve výši trestu zohlední," řekl v závěrečné řeči Jan.

Kušnierz byl už dříve pravomocně odsouzen za přijímání úplatků k pětiletému vězení. Soud ho podmínečně propustil po odpykání poloviny trestu a stanovil mu pětiletou podmínku. Navíc je od loňského prosince znovu obviněn, tentokrát z poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Státní zástupce ale nenavrhl úhrnný trest, i když je Kušnierz souzen v době podmínečného propuštění. "Podle mého názoru nebyly naplněny podmínky pro jeho uložení, neboť pro posouzení jednání obžalovaného popsaného jako pokračování trestného činu s nyní projednávaným jednáním není podle mého názoru dostatečně naplněna podmínka podobného způsobu provedení trestného činu," vysvětlil Jan.

V kauze údajného ovlivňování projektů navrhl Jan nejvyšší trest bývalému náměstkovi hejtmanky Ústeckého kraje Pavlu Koudovi. Žádá pro něj šestileté vězení a zákaz činnosti. Kouda podle obžaloby ovlivnil projekt propagace rekultivovaných území a vyhrožoval úředníkům, že pokud projekt neprojde, přijdou o místo.

Podmínky žádá státní zastupitelství pro bývalé ředitele úřadu ROP Pavla Markvarta a Petra Vráblíka a také pro úřednici Irenu Kotlanovou, která má status spolupracující obžalované. V případě bývalého právníka úřadu Jana Martinovského státní zástupce navrhuje dvě varianty, buď pětileté vězení, nebo zproštění obžaloby.

Nedůvěru české společnosti vůči politickému systému považuji za větší problém než samotnou korupci, říká programový ředitel Transparency International Radim Bureš, který volá po regulaci lobbingu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy