O dotacích rozhodovali kmotři, řekl soud. Kušnierz dostal sedm let, exnáměstek hejtmana podmínku

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 23. 3. 2016 15:04
Ústecký krajský soud poslal bývalého ředitele úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petra Kušnierze na sedm let do vězení za ovlivňování výběru projektů dotovaných penězi z evropských fondů. Uznal ho vinným ze zneužití pravomoci a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. Ostatní dostali podmíněné tresty. Je mezi nimi i bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda nebo další bývalý ředitel úřadu ROP Pavel Markvart.
Pavel Kouda a Petr Kušnierz u soudu.
Pavel Kouda a Petr Kušnierz u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Na severozápadě Čech se manipulovalo s rozdělováním evropských dotací. Krajský soud v Ústí nad Labem kvůli tomu vynesl tresty v kauze ROP Severozápad.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Bývalý ředitel Petr Kušnierz byl odsouzen k sedmi rokům vězení. Jelikož si ale odpykal již pět let za mřížemi, odsedí si zřejmě jen zbytek trestu. Další bývalý ředitel úřadu ROP Petr Vráblík a někdejší právník úřadu Jan Martinovský byli obžaloby zproštěni, ostatní dostali podmíněné tresty.

Bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Další bývalý ředitel úřadu ROP Pavel Markvart odešel od soudu s dvouletým podmíněným trestem s odkladem na tři roky. Podmíněný trest udělil soud i úřednici Ireně Kotlanové, která dostala dva roky vězení se čtyřletým odkladem.

Soudkyně Kamila Elsnicová odsoudila Koudu, Kotlanovou a Markvarta za to, že zneužili pravomoc úřední osoby. Za stejný trestný čin byl odsouzen také Kušnierz. U něj ale soud u části skutků, které mu kladla za vinu obžaloba, řekl, že je nespáchal.

"O rozdělování dotací bohužel rozhodovali podnikatelé Alexandr Novák, Patrik Oulický a Daniel Ježek," řekla soudkyně. Elsnicová glosovala celou kauzu odkazem na slogan ROP Severozápad, který zní Vize přestane být snem. "Po této kauze by heslo mělo znít Vize jen některých osob z podnikatelsko politické sféry přestane být snem," řekla v odůvodnění rozsudku.

"Sedm let natvrdo, co na to mám říct," prohlásil pro ČTK Kušnierz, který od soudu odešel ihned po vyhlášení rozsudku, neposlechl si ani jeho odůvodnění.

Kouda podle Elsnicové přivezl tehdejší úřednici dotačního úřadu Ireně Kotlanové pět listů, na kterých byl seznam zájmových projektů. Šlo o jedenáct projektů, většinou se jednalo o modernizaci skiareálů v Ústeckém kraji, na které měly jít peníze z Evropské unie.

"Pod pohrůžkou propuštění nespecifikovaných lidí z úřadu jí uložil, aby projekty úspěšně prošly," uvedla Elsnicová při čtení rozsudku. Kotlanová poté v jednom případě požádala hodnotitele Petra Filípka, aby u modernizace skiareálu Zadní Telnice na Ústecku změnil své hodnocení tak, aby se akce dostala dál. Filípek jí vyhověl a projektu navýšil počet bodů.

Podle soudkyně poté Kouda ale na Kotlanovou zatlačil znovu. Elsnicová uvedla, že při jednání výboru regionální rady v Chomutově jí vyhrožoval ztrátou zaměstnání, pokud neprojdou dané projekty. "Zneužil tak svou pravomoc," dodala soudkyně. Většina projektů stejně nakonec peníze z Evropské unie kvůli policejnímu vyšetřování nedostala.

Státní zástupce Vladimír Jan navrhoval Koudovi šest let vězení a podmínky pro Markvarta, Vráblíka a spolupracující obviněnou Irenu Kotlanovou.

Proti rozsudku je možné se odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Kušnierz začal během procesu s policií spolupracovat. U ústeckého soudu popsal, jak podle něj docházelo k ovlivňování projektů, na které tekly peníze z Evropské unie. Kušnierz uvedl, že existovaly takzvané zájmové projekty, které musely projít. Na manipulacích se podle Kušnierze podílely politické špičky ODS, ČSSD nebo vlivní severočeští podnikatelé.

Nezkorumpovaní politici na severu Čech zkrachovali, normální člověk, který by se rozhodl jít proti systému, tak nemůže vyhrát, tvrdí Slonková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 14 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy