Mé stíhání je útok proti ČSSD. Do politiky se nevrátím, řekl exnáměstek hejtmana odsouzený za dotace

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 23. 3. 2016 22:47
Bývalý náměstek hejtmana Pavel Kouda je nejvýše postaveným politikem na Ústecku, který byl za manipulace s evropskými dotacemi na severozápadě Čech odsouzen. Od Krajského soudu v Ústí nad Labem odešel ve středu s tříletou podmínkou. Proti trestu se chce ale bránit. "I podmínka je pro mě trest. Od začátku říkáme, že jsem se žádné protiprávní činnosti nedopustil," řekl Kouda v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. V něm mimo jiné také uvedl, že návrat do politiky neplánuje. Kouda byl ve své době jedním z předních členů sociální demokracie v Ústeckém kraji. Dnes pracuje v soukromé firmě.
Pavel Kouda odešel od soudu s podmínkou.
Pavel Kouda odešel od soudu s podmínkou. | Foto: Ústecký kraj

Od soudu jste dostal podmínku. Jak tento trest vnímáte?

Negativně, čili pořád stejně negativně.

Čekal jste ale tvrdší trest?

Ano, čekal podle toho, co bylo v médiích. Ale i podmínka je pro mě trest. Od začátku říkáme, že jsem se žádné protiprávní činnosti nedopustil. Že jsem nevinný. Proto jsem se i odvolal.

Soudkyně uvedla, že jste spolupracující obviněné Ireně Kotlanové vyhrožoval.

Když o vás někdo něco řekne a vy mu to vyvrátíte, tak je to tvrzení proti tvrzení. Ta žaloba byla bezpředmětná. Ani hlavní líčení nic neprokázalo, i když soudkyně tvrdila něco jiného. Podle mě ta pravda tam ale není a je to tvrzení proti tvrzení.

Nějakou dobu jste po zatčení strávil ve vazbě. Nebyl jste již tehdy potrestán?

Jestliže k vám přijde policie domů a je to stále tvrzení proti tvrzení a nejsou k tomu žádné další důkazy, tak jsem ve vazbě vůbec být neměl. Tak to je. I podle indicií, které u soudu zazněly, byla žaloba zmanipulována. U hlavního líčení některé věci z ní vůbec nezazněly nebo byly vyvráceny a evidentně z toho policie udělala politický proces.

Kauza ještě není u konce, ale myslíte si, že budete žádat o nějaké odškodné?

To je předčasné o tom uvažovat. Hlavní líčení bylo tak náročné psychicky a fyzicky, že jsem se nad tím vůbec nezamýšlel. Samozřejmě další vývoj ukáže, jak se k této otázce postavíme. O nějakých nárocích lze stejně uvažovat, až bude vše u konce.

Už u soudu jste řekl, že se odvoláte. Na čem bude vaše odvolání postaveno?

Podle mého názoru se soud nevypořádal s obhajobou. Naše závěrečná řeč byla dost přehledná skoro na dva dny, tak jsme se rozhodli, že ji zveřejníme na webu. Z toho by mělo být jasné, s čím se soud vypořádal, a s čím ne. Odůvodnění soudu k mé osobě bylo asi na tři minuty, ale závěrečná řeč na zhruba sedm hodin.

Klíčové byly ve vaší věci seznamy takzvaných zájmových projektů, které měly dostat peníze z Evropské unie.

Ano, soudkyně řekla, nebýt těchto seznamů, tak tu nesedím já ani další obžalovaný Pavel Karel Markvart. Takže to je klíčový důkaz, pomineme-li tvrzení Kotlanové. Nebylo ale prokázáno, že bych do těchto seznamů něco vpisoval či že bych ten seznam předal.

Před koncem dlouhého líčení překvapivě začal vypovídat Petr Kušnierz. Překvapilo vás to?

Je to věc Kušnierze. Já jsem se s mým obhájcem soustředil na můj případ. Samozřejmě, okrajově se mě to dotýká. Mohu nyní očekávat cokoliv, ale nechtěl bych se k němu nevyjadřoval. On má svoji cestu, a jestli si vybral, že bude vypovídat, tak je to jeho věc.

Budete se chtít vrátit zpět do politiky?

Během těch tří a půl let jsem o tom neuvažoval. Dál se ten případ bude nějak vyvíjet. Předpokládám, že se už do politiky vracet nebudu.

Jak těžká rána to pro vás byla, ze dne na den skončit v politice, kde jste roky budoval svou pozici?

Hlavně lidsky to bylo těžké. Rodina trpěla a ten nejbližší svět kolem mě. Já jsem nad tím ani nepřemýšlel, že jsem opustil politiku. Když sedíte ve vazbě, tak máte myšlenky na úplně jiné věci. Kariéra a politika šla stranou.

Došlo k manipulacím s projekty?

U soudu také zaznělo, že ten proces je složitý. Paní soudkyně trochu fabulovala a hrála na city, že kdyby to bylo takhle, tak by to mohl být tak. To tam podle mě nepatří. Já jsem byl jedním z členů regionální rady, ve které bylo šestnáct lidí. Jak mohl Kouda všechno ovlivňovat? Já si myslím, že to ani nejde. Byl to jednoznačný útok na sociální demokracii, jednoznačně si vybrali mě. K manipulaci z mé strany nedošlo, není to možné.

Tvrdíte, že jste tedy dostal jakéhosi černého Petra?

Já se mohu jen domnívat, jestli v tom někdo neměl prsty, jestli nějaký byznysmen nebo politik. Jestli tam byl nějaký záměr, tak to už nezjistím.

Udělal jste v této kauze nějakou chybu?

Ničeho si nejsem vědom. Nelituji ničeho.

Ani toho, že jste za Irenou Kotlanovou k jejímu domu jel a nějaké papíry jí předal?

To říká ona. Já říkám, že k té schůzce nedošlo.

Ale podle soudu se uskutečnila ještě druhá schůzka, na které jste měl Kotlanové vyhrožovat vyhazovem z práce. Dosvědčil to podle soudkyně tehdejší dočasný ředitel úřadu Jiří Červinka.

Pan Červinka řekl, já jsem tam byl, ale nevybavuji si znění konkrétní výhrůžky. Pokud si něco vybavuje, tak to je teatrální výstup pana Koudy. Rozhodně to žádná výhrůžka nebyla.

Věnujete se nějak politice?

Nejde z toho vystoupit, lidé se na vás obrací s dotazy nebo žádostmi o radu. Nemůžu, co jsem řadu let budoval, hodit za hlavu.

Jak vnímáte situaci v ústecké ČSSD?

Co vím, tak ta situace je stejná jako před deseti roky. Vždycky jsou nějaké zájmové skupiny, které prosazují svůj názor, je tomu stejně i v dnešní ČSSD. Dneska je na ústředí kandidátka, protože se volilo přes e-maily. Nevolila ji už krajská konference. To je pro mě naprosto nepředstavitelné, tak sociální demokracie nemůže uspět. Na prvních deseti místech kandidátky ČSSD na Ústecku jsou samí muži, to je taky špatné. Navíc jsou na ní sami neznámí lidé až na Jaroslava Foldynu, který je na prvním místě. Sociální demokracie prostě už nemá takovou sílu.

Proč ČSSD v Ústeckém kraji tak oslabuje? Mohou za to kauzy, které vyšetřuje policie, nebo něco jiného?

Určitě je to kauzami, to je jednoznačně. Nevíme, co se bude nyní dít na základě výpovědi pana Kušnierze. Je zajímavé, že policie stíhání vždy zahájila před volbami.

Nezkorumpovaní politici na severu Čech zkrachovali, normální člověk, který by se rozhodl jít proti systému, tak nemůže vyhrát, tvrdí Slonková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 23 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy