Ústí nad Labem/Brno - Ústecká Krajská zdravotní dostala od antimonopolního úřadu dvě pokuty v souhrnné výši 900 tisíc korun.
Chybovala v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů a v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun, vysvětlil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj.
Kvůli údajnému plýtvání při nákupech zdravotnické techniky podalo už loni v prosinci trestní oznámení ministerstvo financí. Krajská zdravotní (KZ) s verdiktem ÚOHS nesouhlasí a podala proti němu rozklad.
"Proti všem výrokům rozhodnutí ÚOHS podala Krajská zdravotní v zákonné lhůtě podrobný rozklad. Na základě všech uvedených skutečností, popsaných ve svých odvoláních, pak navrhuje, aby předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí orgánu dohledu v plném rozsahu zrušil," sdělil dnes ČTK mluvčí KZ Jiří Vondra.
Potenciální uchazeči neměli dost času
ÚOHS nyní konstatoval, že Krajská zdravotní ve větším z tendrů po úpravách v uveřejněném vyhlášení zadávacího řízení přiměřeně neprodloužila lhůtu pro podání nabídek.
"Povaha provedené úpravy měla podstatný vliv na zpracování nabídky, a to jak z hlediska její úplnosti, tak i z hlediska jejího hodnocení," uvedl Rafaj.
Potenciální uchazeči o zakázku podle něj neměli časový prostor pro zvážení své účasti v zadávacím řízení a pro případné zpracování a podání kvalifikované nabídky, která by mohla konkurovat nabídce podané vybraným uchazečem.
Zadavatel dále podle ÚOHS nepostupoval transparentním a přezkoumatelným způsobem při posouzení nabídky vybraného sdružení firem HOSPIMED a PURO-KLIMA.
Podle Rafaje nelze s určitostí konstatovat úplnost nabídky vybraného uchazeče. Za tyto chyby Krajská zdravotní dostala pokutu 700 tisíc korun. Je nepravomocná, Krajská zdravotní se proti ní už odvolala.
KZ prý v září 2010 poskytla zdůvodnění svého postupu při posouzení nabídky vybraného uchazeče. Toto zdůvodnění podle Vondry ÚOHS nebral v potaz a nijak se s ním v odůvodnění svého pozdějšího rozhodnutí nevypořádal. KZ zvolený postup shledává jako jediný možný, aby dostála dikci zákona o veřejných zakázkách a požadavku transparentnosti.
Hodnocení nabídek nebylo transparentní
Při zadávání veřejné zakázky na šicí materiály Krajská zdravotní chybovala tím, že v zadávací dokumentaci stanovila způsob hodnocení nabídek v rozporu se zásadou transparentnosti. Podle úřadu způsob hodnocení dvou dílčích hodnotících kritérií nevyjadřoval jejich váhu.
"Zadavatel rovněž v rozporu se zněním zákona požadoval od uchazečů předložení seznamu minimálně pěti odběratelů, kterým dodávali šicí materiály v minimálním objemu jednoho milionu korun v průběhu posledních 12 měsíců, čímž Krajská zdravotní zkrátila období požadované zákonem ze tří na jeden rok," uvedl Rafaj.
V postupu Krajské zdravotní ÚOHS našel i další chyby. Zadavatel neprovedl hodnocení nabídek podle jednotlivých dílčích hodnotících kritérií a jejich vah v souladu se zadávacími podmínkami.
Také neodůvodnil přiřazení konkrétních hodnot u dvou dílčích hodnotících kritérií a ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedl popis způsobu hodnocení nabídek s odůvodněním.
"Úřad považuje postup zadavatele za netransparentní," dodal Rafaj. Tendr vyhrála společnost B.Braun medical. Rozhodnutí ÚOHS s pokutou 200 tisíc korun je pravomocné. Krajská zdravotní se proti němu neodvolala
Nákupem předražených přístrojů se zabývá i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF a protikorupční policie. Ministerstvo financí kvůli tomu navíc nevyplatí dotace z Evropské unie na tento projekt.