Chomutovským hernám zvoní hrana. Kdo ovládne ty, co přežijí?

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
6. 4. 2014 19:11
Chomutovští radní se rozhodli počet heren omezit na dvě povolené. Podle opozice a aktivistů jde o polovičaté řešení a chtějí úplný zákaz hazardu.
Aktivisté sbírají podpisy za uspořádání referenda o osudu herního byznysu ve severočeském městě.
Aktivisté sbírají podpisy za uspořádání referenda o osudu herního byznysu ve severočeském městě. | Foto: Sandra Štefaniková

Chomutov - Je několik minut po třetí hodině a na plácku před chomutovským obchodním domem Tesco plápolá vlajka s přeškrtnutou zelenou chobotnicí. Nepočetná skupinka aktivistů oslovuje každého, kdo si tudy krátí cestu do a z městského centra s jednoduchou otázkou. "Chcete zakázat hazard v Chomutově? Sbíráme podpisy na uspořádání referenda."

Většina chomutovských na slovo hazard dobře slyší, zastavují se a nakonec petici podepisují. Chomutovští gambleři a především provozovatelé heren mají tak trochu smůlu. Radní nejprve omezili počet heren z několika desítek na dvě městem povolené. Teď to vypadá, že se v Chomutově brzy nebude dát hrát vůbec.

Občanská iniciativa "Nechceme žít v Palermu", která akci před Tescem pořádá, se v tažení proti hazardu angažuje dlouhodobě. 

Když chomutovští radní v polovině března smetli opoziční návrh na úplný zákaz hazardu ze stolu, "palermáci" dlouho neváhali. Začali sbírat podpisy za uspořádání referenda o osudu herního byznysu ve severočeském městě. Během jedné hodiny se na archy podepsalo více než 60 občanů. Palermáci jich ale chtějí mít přes čtyři tisíce.

Monopol na herní byznys

Toho, že hazard představuje v severočeském městě poněkud zapeklitý problém, si jsou někteří místní vědomi již delší dobu. Jenom v bednovém hazardu se v Chomutově ročně protočí téměř 600 milionů korun ročně. Podle palermáků to ale nejsou pouze doprovodné problémy jako zvýšená kriminalita, které v souvislosti s chomutovskými hernami vyvolávají znepokojení.

Vadí jim, že radní svou vyhláškou, která povoluje pouze dvě herny na předem určených místech, dali monopol na herní byznys do rukou úzké skupině lidí.

"Je to polovičaté řešení. Herny ve výsledku generují problémy jak hráčům a jejich nejbližším, tak celému okolí. Negativní společenský dopad heren je horší, než kdyby herny nebyly. Nemohou ho vyvážit ani peníze, přibližně 20 milionů korun, které město ročně z heren získá a dává na veřejné účely," říká mluvčí iniciativy Tereza Dvořáková.

Obě městem povolené herny zásobuje automaty W.G.G., loterijní společnost působící i v dalších obcích po celé republice. Například v ašském Grand Casinu měli její hazardní zájmy finančně zajišťovat mimo jiné známí severočeští kmotři Alexandr Novák a Patrik Oulický. Po Chomutově tak kolují zvěsti, že ex-starosta Novák má prsty i v místních hernách.

Bílý kůň nebo obětní beránek

Povolené herny se nachází v bývalých krytech civilní obrany, jedna uprostřed sociálně vyloučeného sídliště, druhá v samém centru Chomutova hned mezi zchátralými lázněmi a hypermarketem Kaufland.

Za mohutnými vraty bývalého krytu v centru to září novotou. Ještě loni na jaře zde přitom býval ošumtělý obchod s nábytkem. Jakmile se začalo proslýchat, že by město brzy mohlo kryt povýšit na jednu ze dvou povolených heren, stal se rázem zchátralý objekt lukrativní adresou.

Chomutov, herny, hazard
Chomutov, herny, hazard | Foto: Sandra Štefaniková

Příležitosti se nejrychleji chopil Radim Bouček. "O tom že tu nejspíš bude povolená herna, jsem tušil už v době, kdy jsem podepisoval smlouvu s Chomutovskou bytovou. Od začátku jsem tu také hernu chtěl mít," přibližuje Bouček, jak získal zlatý důl.

V herním byznysu přitom není žádným nováčkem. Bývalý boxer a fanoušek ultimátních zápasů provozuje hernu i v rodné Karviné a nedalekých Postoloprtech.  

Nákladná oprava krytu ho stála čtyři miliony korun, půlku zaplatil ze svého, zbytek společnost W.G.G.. Zvěsti, že do herny v krytu prostřednictvím W.G.G. investoval nemalé peníze i známý místní kmotr Novák a Bouček tak mohl posloužil jako typický bílý kůň, bývalému boxerovi nevadí.

"Jsou to jen pomluvy. Já jsem si nechal udělat cenovou nabídku a W.G.G. z ní vyšla nejlépe. Nováka jsem nikdy neviděl a nemám s ním nic společného," brání se provozovatel herny. 

Mnohem víc než Novák ho v současné době trápí výpověď z nájmu. "Nechali mě to tu opravit a teď mě město vyhazuje. Navíc za něco, co jsme jen těžko nemohl ovlivnit. Podle vlastníka, Chomutovské bytové, nebyla nabídka na pronájem krytu řádně vyvěšena na úřední desce," stěžuje si Bouček.   

Výběrové řízení 

To, že by vyhláška byla ušita na míru loterijním společnostem, striktně odmítá i primátor města Jan Mareš (ČSSD). "V době, kdy jsme usnesení schvalovali, jsme nemohli tušit, jaké firmy tam budou mít automaty. Jestli je některá z nich napojená na Alexandra Nováka, tak je to pro město Chomutov nešťastné," říká.

Připomíná, že součástí vyhlášky je i dodatek, podle něhož bude v brzké době vypsáno výběrové řízení na nového provozovatele krytu.

Samotné výběrové řízení se zdá jako logický krok. Loni v červnu, kdy ho radní schválili, měli ale současní provozovatelé již přes měsíc v ruce zbrusu novou smlouvu na pětiletý pronájem. Právě kvůli chystanému výběrovému řízení dostali tři čtvrtě roku od podepsání smlouvy výpověď.

"Vznikne mi tím nejméně čtyřmilionová škoda, od města proto budu požadovat odškodnění," komentuje situaci Bouček. Na soudy se chce obrátit i provozovatel druhého krytu Jaroslav Kufa.

Primátor Chomutova Jan Mareš.
Primátor Chomutova Jan Mareš. | Foto: Sandra Štefaniková

Statutárními orgány Chomutovské bytové je přitom valná hromada složená z Rady města, dozorčí rada a představenstvo, v němž působí i Pavel Markvart (ODS) jeden z obviněných v kauze ROP Severozápad a bývalý Novákův spoluradní. Podle Mareše má městský podnik právo smlouvy na pronájem krytů vypovědět bez ohledu na vzniklé škody.

Na otázku zda jako dobrý hospodář a člen valné hromady Chomutovské bytové, neměl ve chvíli, kdy se schvaloval dodatek k vyhlášce o vypsání výběrového řízení na budoucího provozovatele, zastupitele upozornit, že v krytech jsou nájemci, kteří měsíc před zasedáním podepsali pěti letou nájemní smlouvu, Mareš odmítá.

"Valná hromada kontroluje celkové hospodaření společnosti a není v jejich silách, aby kontrolovala a věděla o každé nájemní smlouvě, kterou Chomutovská bytová uzavírá," brání se Mareš.

Lukrativní kryty

O bývalé kryty civilní obrany je už před vypsáním výběrového řízení nebývalý zájem. Potvrzuje to nabídka Bonver Win. Společnost městu totiž nabídla, že na něj převede své nemovitosti v centru města v hodnotě 17 miliónů korun. To vše výměnou za pronájem bývalých krytů. 

Právě Bonver Win je stále největším provozovatelem výherních automatů v severočeském městě. Nejspíš ne na nadlouho. Zastupitelé nabídku odmítli. Pokud Bonver Win nevyhraje výběrové řízení, vyprší mu licence ministerstva financí a bude si muset své automaty, stejně jako řada dalších, odvést.    

Podle opozičních zastupitelů ale omezení hazardu na dvě povolená místa nic neřeší, naopak problém spíše prohlubuje.

"Na minulé schůzi jsme proto navrhli úplný zákaz hazardu. Většina opozice se ale zdržela hlasování a návrh neprošel. Zároveň se opozice během jednání opakovaně nechala slyšet, ať o hazardu rozhodnout občané. Ve chvíli, kdy jsme přišli s návrhem na vypsání referenda, se najednou začali vymlouvat a ruku pro něj nezvedli," přibližuje zasedání chomutovský zastupitel David Černý (Pro Chomutov).

Místo referenda radní odhlasovali zřízení expertní skupiny složené ze zastupitelů z každé strany, která by se klady a zápory hazardu ve městě měla zabývat. S konkrétním stanoviskem by měla přijít do konce května.

 

Právě se děje

Další zprávy