Zastupitelé zrušili Rathův projekt Krajské nemocnice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 6. 2012 7:43
ODS neuspěla s žádostí, aby byly vráceny všechny prostředky, které organizací protekly
Exhejtman David Rath s exředitelkou krajských nemocnic Kateřinou Pancovou přestříhávají pásku při slavnostním otevření pavilonu C příbramské nemocnice.
Exhejtman David Rath s exředitelkou krajských nemocnic Kateřinou Pancovou přestříhávají pásku při slavnostním otevření pavilonu C příbramské nemocnice. | Foto: Středočeský kraj

Praha - Středočeští zastupitelé definitivně zrušili příspěvkovou organizaci Krajská nemocnice Středočeského kraje, jejíž vznik prosadil bývalý hejtman David Rath a kterou soud odmítl zapsat do obchodního rejstříku.

Opoziční ODS neuspěla s žádostí, aby byly vráceny všechny prostředky, které organizací protekly. Podle občanských demokratů by mohlo jít nejméně o 20 milionů korun.

"Je třeba, aby se tyto prostředky vrátily zpět do rozpočtů jednotlivých nemocnic i do krajské pokladny," uvedla předsedkyně kontrolního výboru Dagmar Nohýnková (ODS).

Peníze by podle ODS měly být vymáhány po konečných příjemcích, kteří se podle ní bezdůvodně obohatili. Totéž požadoval i mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS). "My tvrdíme, že veškeré úkony, které organizace udělala, jsou právně neplatné," prohlásil.

Krajští úředníci to ale tak jednoznačně nevidí. "Na jednu stranu zaměstnanci dostali mzdu, na druhou pracovali," namítl vedoucí legislativního odboru Aleš Růžička.

Podotkl, že pro založení příspěvkové organizace platí jiná pravidla než pro založení soukromé firmy. ODS chtěla, aby právní výklad k problému poskytl soud, to ale zastupitelé neschválili.

Krajský náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl (ČSSD) uvedl, že každá oblastní nemocnice organizaci platila 150 000 korun měsíčně. Na kontě zrušené organizace podle něj zbylo 1,5 milionu korun, které byly převedeny na účet kraje.

Neléčila, jen čerpala miliony

Řízením organizace zastřešující jednotlivé oblastní nemocnice byla pověřena bývalá šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je spolu s Rathem stíhána kvůli korupci.

Krajská nemocnice začala fungovat po schválení zastupitelstvem v květnu 2009 a čekala na zápis do rejstříku.

Pražský městský soud ale její žádost zamítl. Podle něj nebyla platná zřizovací listina, sporné bylo i sídlo organizace a místo souhlasu ministerstva zdravotnictví hejtmanství údajně předložilo pouze nečitelně podepsané oznámení, že ministerstvo zřízení organizace nezakázalo.

Verdikt soudu nižší instance loni v červenci potvrdil i pravomocný rozsudek Vrchního soudu v Praze a organizace byla od té doby v likvidaci.

ODS poukazuje na to, že organizace nevyléčila jediného pacienta, přitom podle ní odčerpávala miliony korun. Rath tvrdil, že organizace byla užitečná a naopak velké množství peněz ušetřila.

Rozhodovalo se v Kladně

Po neúspěšném pokusu o zápis organizace do obchodního rejstříku kraj pověřil vůdčí rolí kladenskou nemocnici v čele s Pancovou.

Opravňovala ji k tomu ovládací smlouva, na jejímž základě se ostatní zařízení musela podřídit rozhodnutím z Kladna.

Po zatčení Ratha radní tento dokument zrušili, takže nyní mají krajské nemocnice větší volnost. Podle hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD) by ale například centrální nákupy měly být zachovány i do budoucna.

Policisté zadrželi Ratha v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Poslanec obvinění odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy