Za požár haly výrobce gramodesek může nedbalost

ČTK ČTK
25. 1. 2012 18:19
Hasiči v Loděnicích vyloučili úmyslné zapálení i technickou nedbalost
Hasiči v plynových maskách zasahují u požáru.
Hasiči v plynových maskách zasahují u požáru. | Foto: HZS Libereckého kraje

Loděnice (Berounsko) - Příčinou listopadového požáru výrobní haly společnosti GZ Digital Media v Loděnicích na Berounsku byla zřejmě nedbalost.

"Hasiči vyloučili úmyslné zapálení i technickou závadu," řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Policie zatím nikoho neobvinila, škoda dosahuje 40 milionů korun, uvedl mluvčí firmy.

"Policie vyšetřování případu ještě neukončila, nikdo tedy nebyl obviněn," uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. Vyšetřovatel čeká na expertizu hasičů a další informace, předběžná škoda dosahuje čtyřiceti milionů, do tří dnů by mělo být ukončeno dodala Pučelíková.

Ocelová střecha se zřítila

Výši škod potvrdil také mluvčí společnosti GZ Digital Media Zdeněk Pelc mladší. Škoda na stavbě činí zhruba 20 milionů korun, o přibližně stejnou sumu firma přišla v souvislosti s poškozením vybavení a produktů a kvůli dočasnému zastavení výroby, upřesnil Pelc.

Firmě se podle něj podařilo stoprocentní obnovení provozu do deseti dnů po požáru a na hospodářskou stabilitu společnosti neměla událost vliv.

Požár vypukl loni 27. listopadu a kolem 17. hodiny zasáhl výrobní halu, kde zaměstnanci ručně lepí třeba obaly gramofonových desek a dalších produktů před jejich vývozem. Oheň zcela zničil část ocelové střechy, která se zřítila. Části budovy byly také podle Pelce značně poškozeny kouřem, sazemi a vodou.

V roce 1988 první CD

Oheň likvidovalo devět hasičských jednotek. Objekt, v němž hasiči zasahovali, má rozměry 112krát 32 metrů.

Požár, který v nejvypjatějších momentech likvidovalo 75 hasičů, zachvátil plochu 40krát 32 metrů. Záchranáři do nemocnice přepravili dva zraněné - popáleného muže a ženu, která se nadýchala kouře.

Společnost GZ Digital Media, dříve Gramofonové závody Loděnice, je jedním z největších výrobců CD a DVD ve střední a východní Evropě.

V roce 2010 firma vykázala dosud největší zisk 430 milionů korun. Historie společnosti sahá až do roku 1951, kdy v Loděnicích vyrobili první gramofonovou desku.

V roce 1988 pak tehdejší Gramofonové závody vylisovaly první CD a v roce 2001 první DVD ve střední Evropě. Loni firma oslavila 60 let od svého založení.

 

Právě se děje

Další zprávy