Hasiči uhasili požár loděnické továrny na gramodesky

ČTK ČTK
28. 11. 2011 16:47
Požár na výrobní hale vypukl v neděli večer, škoda byla odhadnuta na 20 milionů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HSZ Libereckého kraje

Loděnice (Berounsko) - Hasiči dohasili požár výrobní haly společnosti GZ Digital Media v Loděnicích na Berounsku.

Místo ale nadále hlídají. Závěrečná kontrola požářiště se uskuteční večer, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Podle mluvčí berounské policie Lenky Uriánkové policisté už zahájili v případu úkony trestního řízení proti neznámému pachateli. Příčiny ohně se ale dál vyšetřují, řekla Uriánková.

Kdy se budou moci lidé do objektu vrátit, zatím není jasné. Podle Kostkové budou hasiči večer s pomocí termokamery zjišťovat, zda tam ještě nejsou nějaká ohniska. Firma se bude moci vrátit až poté, co jí hasiči předají požářiště k likvidaci, vysvětlila mluvčí.

Škoda byla zatím odhadnuta na 20 milionů korun, pravděpodobně ale bude vyšší kvůli vysokým hodnotám tiskařských strojů. Příčinami ohně může být podle vyšetřovatelů úmyslné zapálení, nedbalostní jednání, technická závada nebo chemická reakce, protože v budově je prý množství chemikálií.

Požár byl nahlášen v neděli kolem 17. hodiny a likvidovalo ho devět hasičských jednotek. Vznikl pravděpodobně ve třetím patře starší výrobní haly, kde zaměstnanci balí výrobky před jejich vývozem.

Záchranáři do nemocnice přepravili dva zraněné - popáleného muže a ženu, která se nadýchala kouře. Před 21. hodinou se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, střecha však celá shořela.

Podle Kostkové kompletně prohořel mezistropní prostor a část konstrukce se propadla.

Oheň likvidovalo 75 hasičů

Objekt, v němž hasiči zasahovali, má rozměry 112 krát 32 metrů. Požár, který v nejvypjatějších momentech likvidovalo 75 hasičů, zachvátil plochu 40 krát 32 metrů.

Na místě byli i specialisté z chemické laboratoře v Kamenici, kteří kontrolovali spaliny v ovzduší a prověřovali, zda jsou všechna opatření pro zasahující bezpečná. "Konstatovali, že je vše v pořádku," uvedla už dříve Kostková.

Společnost v létě spustila provoz nového kompletačního centra. Do stavby haly pro balení, skladování a distribuci výrobků investovala přes 100 milionů korun. Finanční ředitel firmy Vladimír Modrý řekl, že v areálu hořela starší výrobní hala. Požár s největší pravděpodobností neohrozí výrobu ve zbývajících částech areálu.

Společnost GZ Digital Media, dříve známá jako Gramofonové závody Loděnice, je jedním z největších výrobců CD a DVD ve střední a východní Evropě.

V loňském roce vykázala dosud největší zisk 430 milionů korun. Historie firmy sahá až do roku 1951, kdy v Loděnicích vyrobili první gramofonovou desku. V roce 1988 pak tehdejší Gramofonové závody vylisovaly první CD a v roce 2001 i první DVD ve střední Evropě. Letos firma oslavila 60 let od svého založení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy