Někdejší Krejčířova vila v Černošicích hořela. Požár možná někdo založil úmyslně

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2019 15:26
Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru někdejší vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy je nedbalost nebo úmysl. Hasiči požár uhasili zhruba po devíti hodinách kolem 11:00. Na místě zůstávají vyšetřovatelé, kteří se snaží zjistit přesnou příčinu požáru. Dům byl odpojený od elektrického proudu i plynu, je tak zřejmé, že příčinou požáru nebyla technická závada například na elektrospotřebiči. Při požáru nebyl nikdo zraněn.
Hasiči rozebírají střechu po nočním požáru někdejší Krejčířovy vily | Video: Aktuálně.cz

Plameny zničily téměř celou střechu. Škoda dosáhla asi 20 milionů korun, vyšetřovatel původně odhadoval škodu na pět milionů. Příčinou vzniku požáru je nedbalost nebo úmysl, vyšetřovatelé nalezli ohnisko. Na místě zůstává na dohled jedna dobrovolná jednotka.

Dům, na který byla kvůli Krejčířovým dluhům uvalena exekuce, je dlouhodobě neobývaný. V dražbě se vilu opakovaně nepodařilo prodat. Majitelkou vily je podle údajů v katastru nemovitostí Krejčířova manželka Kateřina. Zda je objekt pojištěný, není jasné.

"Nemovitost může pojistit pouze její vlastník, tedy paní Krejčířová. Soudní exekutorka, která je pověřena dražbou nemovitosti, tuto proceduru tudíž učinit nemohla. Zda paní Krejčířová, na níž je vila napsána, nemovitost pojistila, není soudní exekutorce známo," sdělila mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.

Zhruba dvě hodiny po příjezdu hasičů vyhlásil velitel druhý stupeň poplachu ze čtyř možných a na místo vyjeli další hasiči. "Tento objekt je vystavěn velice kvalitně, takže i to nám ztěžovalo hasební zásah, protože složení střešní konstrukce bylo velice pracně zpracované a než jsme provedli prostup do střechy, tak se nám požár rozšířil velice rychle," řekl velitel zásahu Martin Vondra. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové byla střecha z dvojitého podbití dřeva s izolací a bonským šindelem. "Což je to nejhorší, co pro zásah mohlo být," řekla mluvčí.

Práci hasičům komplikovalo i umístění vily v prudkém svahu. "Neměli jsme žádný přístup pro výškovou techniku, takže jsme museli vše dělat ručně z nastavovacích žebříků a díky pohybu po střešní konstrukci," dodal Vondra.

Na místo události se od rána chodí dívat obyvatelé okolních domů, kteří zničený dům sledují nejen z ulice, ale také z lesa, který je kolem pozemku. Okolí policisté neuzavřeli. Léta neobývaná, kdysi luxusní vila je na samotném konci ulice V Dubině. Objekt chátrá, na zdech nebo vstupních dveřích jsou nápisy, které vytvořili vandalové.

Mramor, kurty i akvárium se žralokem

V někdejší rezidenci v Černošicích si podnikatel nechal vybudovat vnitřní i venkovní bazén, saunu, výtah, squashové kurty, luxusní mramorové schodiště i akvárium, v němž choval žraloka. Vila se opakovaně stala terčem zlodějů a vandalů, před dvěma lety tam podle reportáže České televize pronikla skupina youtuberů.

Případný kupec by podle odhadů musel vynaložit další miliony korun na renovaci neudržovaného domu. Zatím žádný zájemce se při opakovaných dražbách nenašel. V dobách, kdy v ní Krejčíř žil, byla cena nemovitosti odhadována na víc než půl miliardy korun. Loni na podzim ji stát neúspěšně nabízel v dražbě bezmála za 49 milionů.

Do vily se pokoušeli lidé vniknout v uplynulých letech opakovaně, řekl starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické). Městská policie podle něj v této souvislosti řešila několik případů. "Jinak nás ta vila jako město v zásadě nezajímá. Spíše to vnímám jako negativní věc, je to řadu let stará historie a nejsme rádi, že se Černošice s jeho jménem někomu v mysli spojují," řekl Kořínek.

Exekutoři v roce 2017 vydražili menší Krejčířovu vilu, která je vzdálená několik stovek metrů. Zájemce ji v elektronické aukci koupil za 15,8 milionu korun. Odhadní cena objektu byla o deset milionů vyšší.

Padesátiletý Krejčíř patří podle různých svědectví k nejbrutálnějším a nejbezohlednějším lidem, kteří se dostali do rozporu se zákonem. Z Česka uprchl před policejním vyšetřováním v červnu 2005 při domovní prohlídce právě černošické vily, nyní je ve vězení v Jihoafrické republice.

Česko požaduje jeho vydání, v minulosti na něj Praha vydala několik mezinárodních zatykačů. V České republice byl pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení. V JAR si odpykává 35 let vězení za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos.

 

Právě se děje

Další zprávy