Spikla se proti mně policie a politici, tvrdí Krejčíř v JAR. Obrátil se na inspekci

ČTK ČTK
24. 7. 2019 14:08
Čech Radovan Krejčíř a další lidé odsouzení v jeho kauze v Jihoafrické republice tvrdí, že se proti nim spikla policie a vysocí politici, a požadují propuštění z vězení. Se svou stížností se již obrátili na soudy, prokuraturu, prezidenta Cyrila Ramaphosu a místní inspekci policejních sborů (IPID).
Radovan Krejčíř u soudu.
Radovan Krejčíř u soudu. | Foto: Reuters

Podle IPID je vyšetřování jejich tvrzení, že je policie mučila, falšovala důkazy a podplácela a naváděla svědky, již v pokročilém stadiu a brzy bude jeho výsledek předán místní prokuratuře. Informaci přinesl jihoafrický server News24.com.

Krejčíř a jeho spoluobvinění tvrdí, že jsou v policejní kauze zásadní nedostatky a že za jejich obviněním stojí zločinecká organizace uvnitř policie vedená policistou Nkosanou Ximbou, který vedl vyšetřování jejich kauzy. Ximba podle Krejčíře požadoval pod pohrůžkou peníze od řady podnikatelů, mezi nimi i od jeho přátel. Český rodák se s ním proto sešel a důrazně mu prý sdělil, že on ani jeho blízcí mu platit nebudou.

Dalším důvodem ke spiknutí je podle Krejčíře jeho vztah s Duduzanem Zumou, synem bývalého jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy. Tomu Krejčíř podle svých slov zaplatil 2,5 milionu randů (4,13 milionu korun) za pomoc při získání azylových dokladů.

Po smrti zprostředkovatele jejich setkání Cyrila Beeky v roce 2011 však přestal Krejčíř s Duduzanem komunikovat. Jelikož se ve věci jeho azylu nic nedělo, začal požadovat svoje miliony zpět. Podle jeho názoru se pak politik spojil s vlivnými policejními činiteli, kteří ho začali vyšetřovat.

Jihoafrická policie a prokuratura sdělily, že se zatím vyšetřováním nezabývají. Podle policie by musel tvrzení prokázat soud. Prokuratura zase uvedla, že pokud odsouzení požadují propuštění či zkrácení trestů, mají o to usilovat soudní cestou a odvolat se. Ximba a ostatní policisté, které IPID vyšetřuje, odmítli kauzu komentovat.

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je tam za mřížemi. Odsouzen byl za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami. Zároveň čelí obvinění mimo jiné z pokusu o útěk z vězení a spiknutí, jehož cílem bylo podle obžaloby zavraždit právě Nkosanu Ximbu a právního konzultanta Paula O’Sullivana.

Krejčíř si na jihoafrické úřady stěžuje pravidelně, například si stěžoval na nekvalitní matraci, na jídlo ve vězení, nedostatečnou lékařskou péči či na málo prostoru v cele, která prý neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních.

Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007, jihoafrická justice loni v březnu rozhodla, že vydání připustí. Loni v září jeho právník vzkázal ministru spravedlnosti JAR, který má ve věci učinit závěrečné rozhodnutí, že pokud Krejčíř vydán nebude, pokusí se znovu z vězení utéct.

Pražský vrchní soud loni v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů.

Krejčíř byl svého času považován za jednoho z nejbohatších Čechů. K velkému majetku mu údajně pomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat. Byl však také podezírán z různých obchodních machinací, například při obchodu s lihem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy