Krejčíř najal špičkové obhájce, aby mu pomohli zpět do Česka, píše jihoafrický tisk

ČTK ČTK
1. 9. 2018 15:49
O podmínky Krejčířova věznění se zajímal už i český velvyslanec.
Radovan Krejčíř u soudu.
Radovan Krejčíř u soudu. | Foto: Reuters

Johannesburg - Čech Radovan Krejčíř vězněný v Jihoafrické republice za únos a pokus o vraždu sestavil tým obhájců zahrnující i některé špičkové právníky, snaží se tak dosáhnout návratu do vlasti. Uvedl to v sobotu jihoafrický server IOL.

V Krejčířově týmu je podle něj například Dali Mpofu, někdejší prominentní člen Afrického národního kongresu, jenž se později přidal ke krajně levicové straně Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF). Krejčířova rodina a jeho další obhájci podle portálu obviňují vězeňskou správu, že omezila vězni jeho ústavní právo na telefonáty s nimi.

Krejčíř tak v posledních týdnech postrádal právní rady, píše IOL. Podle příbuzných se obává o svou bezpečnost.

Krejčíř: Vězní mě za nelidských podmínek

Krejčíř se dostal znovu do popředí pozornosti médií minulý měsíc, když poskytl z vězeňské cely za pomoci propašovaného mobilu rozhovor místní rozhlasové stanici. Obvinil v něm jihoafrické činitele, že se vůči němu spikli a že jej vězní za nelidských podmínek.

Hned po interview začaly úřady zjišťovat, jak vězeň mohl vejít do styku s okolním světem, a nařídily další bezpečnostní opatření, která jdou i za Krejčířovo postavení vysoce rizikového vězně, připomněl server.

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je za mřížemi. V zemi čelí řadě obvinění. Jediný případ, který v JAR zatím dospěl k verdiktu, je pokus o vraždu, únos a obchod s drogami, za což dostal 35 let vězení. Od té doby se podle policie pokusil přinejmenším čtyřikrát o únik z vězení, což se projevilo na opatřeních, která mu v útěku mají zabránit.

Rodina: Nevíme, zda je naživu

Krejčířova rodina si podle IOL stěžuje, že se s ním už týdny nemůže spojit. "Neslyšeli jsme ho od (rozhlasového) rozhovoru. Věznice se skutečně vzteká a nedovolila mu dokonce ani volat svým právníkům," řekla Krejčířova snacha Marlene.

"Neviděli jsme ho už déle než čtyři roky a po tuto dobu nám vždy o víkendech volal z veřejného telefonu. Nevíme, kde se nachází, zda je naživu, zda je zdravý a jak se mu vede. Žádali jsme, aby ho někdo mohl navštívit ve vězení, ale odmítli to. Poslali jsme spoustu e-mailů vězeňské správě s dotazy na něj, ale zůstaly nezodpovězeny," dodala. Krejčířová také tvrdila, že od té doby nebyl tchán ani předveden před soud, což zvyšuje rodiny obavy o jeho bezpečnost.

Právník Jeff Mendelson potvrdil, že se také nedokázal spojit s klientem po telefonu. Neuspěly ani pokusy obnovit dřívější Krejčířovy výhody ohledně styků s právníky. Aktivista Golden Miles Bhudu, zasazující se za práva vězňů, se domnívá, že obavy Krejčířových příbuzných jsou zcela na místě.

Pohrozil úřadům "mediální kampaní upozorňující veřejnost na neústavní zacházení s Radovanem K.". O údajně špatné zacházení s vězněm se podle serveru zajímal také český velvyslanec.

Rozhodnutí o vyhoštění čeká na potvrzení ministrem spravedlnosti

Úřady obvinění odmítly. Tvrdí, že Krejčíř má možnost telefonického kontaktu s právníky. Mluvčí vězeňské správy nicméně nevysvětlil vzkazy mezi Krejčířovým právníkem a šéfem věznice, v nichž ředitel trval na tom, že s Krejčířem lze mluvit pouze osobně ve věznici. "Komunikace nebyla zastavena a probíhá v souladu s pravidly," tvrdil mluvčí.

Mezitím Krejčíř a jeho rodina podle IOL pokračují ve zpochybňování jeho léčby ve vězení a usilují o to, aby si zbytek trestu směl odpykat ve vlasti.

Na jaře soud rozhodl, že Krejčíř může být vyhoštěn, ale konečné rozhodnutí ponechal na ministru spravedlnosti. Krejčířův právník Eric Mabuza již ministra požádal, aby Krejčíř byl vyhoštěn do Česka.

"Již si dále nepřeje se odvolávat, dělat problémy či odmítat žádosti o vydání. Přeje si odpykat patnáctiletý trest, který mu uložily české soudy, jakož i tam čelit dalším obviněním," uvedl právník v dopise ministrovi o záměrech svého klienta. Argumentoval také vysokými náklady na další Krejčířův pobyt v JAR, který již daňové poplatníky podle něj stál skoro 200 milionů randů (asi 300 milionů korun).

Právník však dosud žádnou odpověď nedostal. Obhájci se proto chystají brzy obrátit na soud, aby ministra přiměli k rozhodnutí.

Pražský vrchní soud letos v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje o jeho vydání z JAR už od roku 2007.

Video: Kmenta: Krejčíř je všehoschopný gangster

Fascinuje mě, jak lidé z podsvětí dokážou ovlivňovat vysokou politiku a veřejné mínění, popisuje novinář Jaroslav Kmenta. Z Radovana Krejčíře se podle něj stal gangster mezinárodního formátu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy