Benešov - Benešovský soud v pondělí osvobodil trojici obžalovaných v kauze kradeného obrazu Severní krajina malířky Toyen.
Poslední držitel díla Josef Běhunčík a dva prostředníci Pavel Filip a Patrik Šimon údajně nabízeli původním majitelům 1,8 milionu korun za vymazání obrazu z registru kradených děl. Podle žalobkyně se tím dopustili pokusu o legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Obvinění vinu odmítají, prý jen usilovali o narovnání a chtěli zabránit pochybnostem, které by se mohly v budoucnu objevit. Soud jim v tom dal za pravdu - konstatoval, že skutek se stal, ale nebyl trestným činem.
Verdikt je ale nepravomocný, žalobkyně se odvolala ke krajskému soudu. Dva z obviněných si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
"Doufám, že média konečně pochopila, na čí straně je pravda. Jsme seriózní obchodní společnost a sběratelé," komentoval rozsudek zjevně spokojený Šimon.
Původní majitelka Mlada Filípková verdikt naopak označila za tragédii. Novinářům řekla, že obraz, který je nyní v držení státu, bude chtít rozhodně získat zpátky podáním určovací žaloby.
V případu nešlo o kopii
Soudkyně Ivana Doubková uvedla, že toto trestní řízení nemohlo sloužit k tomu, aby bylo vyřešeno vlastnictví obrazu. Posudek Národní galerie ale podle ní jednoznačně prokázal, že v kauze nešlo o kopii, jak naznačovala obhajoba.
Běhunčíkův obraz je podle Doubkové skutečně tím, který byl odcizen původním majitelům.
Obraz původně patřil rodině Filípkové, které byl v roce 1992 ukraden. Zloději ho ještě před zatčením stihli prodat a v roce 1996 se přes překupníky dostal až k Běhunčíkovi. Ten později požádal svého známého Filipa, aby na něj za provizi sehnal kupce.
Filip do věci zaangažoval sběratele a obchodníka s uměním Šimona, který údajně plánoval, že obraz pořídí pro sebe. Obžalovaní později zjistili, že může jít o dílo, které bylo ukradeno Filípkové.
Podle státní zástupkyně chtěli dohodou s Filípkovou zastřít původ obrazu. Obžalovaní naopak tvrdí, že chtěli rodině původní majitelky pomoci.