Praha - Organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, zastřešující jednotlivé oblastní nemocnice, byla zrušena a nevyvíjí žádnou činnost.
Na středečním jednání krajského zastupitelstva to řekl hejtman David Rath (ČSSD). Odpověděl tak na dotaz opoziční ODS, která debatu o této organizaci chtěla prosadit na program jednání.
O dalším osudu Krajské nemocnice Středočeského kraje podle hejtmana rozhodl Nejvyšší soud.
Organizace dva roky fungovala a čekala na zápis do rejstříku, soud to ale odmítl učinit, údajně z formálních důvodů. Podle Ratha je proto otázkou, jak z právního hlediska na krajskou nemocnici pohlížet a zda je nutné, aby o jejím zániku ještě hlasovali zastupitelé.
Rath: Bylo to jako o kohoutkovi a slepičce
"Soud vůbec tu organizaci nezřídil. Nelze zrušit něco, co nebylo zapsáno," namítl. Podle něj jde o zajímavý právní problém, který nyní řeší právníci. Hejtman ho přičítá údajně nejasné dikci českých zákonů.
"Našim právníkům to připomínalo pohádku o slepičce a kohoutkovi, soud využil mezery v zákonech a podmiňoval existenci té organizace splněním něčeho, co mohla splnit až poté, co by existovala. To bylo skutečně hodně zvláštní rozhodnutí soudu, nicméně je platné a závazné," řekl Rath novinářům.
"Je to paradox, ale český právní řád je bohužel v některých případech téměř kocourkovský, takže jeden zákon je v rozporu s druhým," míní hejtman.
Příspěvková organizace podle něj okamžitě přestala vyvíjet činnost a její úlohu nyní plní kladenská nemocnice. Všichni zaměstnanci přešli pod jednotlivá zdravotnická zařízení.
Rath: Organizace ušetřila desítky milionů
Fungování organizace zastřešující jednotlivé krajské nemocnice dlouhodobě kritizovali občanští demokraté. Podle nich stála kraj ročně 20 milionů korun a nic nevykonávala.
Rath naopak tvrdil, že tato řídicí instituce je užitečná a ušetřily se díky ní desítky milionů korun.
Tomšů: Z mluvčího učitelem tělocviku
Jejím úkolem podle něj bylo dohlížet na kvalitu služeb a hlavně na ekonomičnost, například nákupu léků, zdravotnického materiálu, společné politiky v oblasti zaměstnanosti, personálních záležitostí, ale i takových věcí, jako je rozvoj nemocnic, aby nevznikaly zbytečné duplicity.
Šéf středočeské ODS Petr Bendl se v minulosti pozastavil i nad tím, že v organizaci pracovali lidé z Hostivice, kteří mají blízko k hejtmanovi, například hostivický radní za ČSSD Patrik Tomšů.
Mluvčí zrušené organizace podle Ratha ze středočeských nemocnic odchází. Podle webových stránek nově založeného hostivického gymnázia bude někdejší závodní hráč tenisu a golfu Tomšů působit v této škole jako trenér tělocviku.