Sedlec-Prčice (Příbramsko) - Dlouho hledané sídlo prvních Vítkovců našli archeologové při záchranném výzkumu v Prčici na Sedlčansku.
Objev archeologové učinili při druhé fázi záchranného výzkumu, který předchází přestavbě prčického náměstí. Nejdříve odhalili řady kůlových jam po dřevěné středověké konstrukci, poté základ rozsáhlé stavby o rozměrech minimálně šest krát deset metrů.
To už bylo jasné, že se jim v roce 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka podařilo objevit hmatatelný důkaz počátků tohoto významného českého rodu.
"Možná trochu příznačně v roce velkého výročí zániku rožmberského rodu se nám podařilo v Prčici objevit jeho počátky," uvedla vedoucí výzkumu České společnosti archeologické Michaela Selmi Wallisová.
Nalezena i vzácná mince
Z vyzvednuté keramiky vyplývá, že stavba zanikla někdy během přelomu 12. a 13. století, nejpozději však do poloviny 13. století. Přesnější datace bude známa až po zpracování výsledků.
Z lokality bylo doposud vyzvednuto i několik cenných nálezů. Mezi nejzajímavější patří bezesporu anonymní uherský denár z poloviny 12. století, který je podle numismatiků v Čechách skutečnou raritou, dále pak malý a velký klíč nebo prsteny.
Sídlo na konci 12. století zbudoval zakladatel rodu a jeden z nejvýznamnějších mužů českého království Vítek z Prčice. Po jeho smrti zdědil Prčici jeho syn Vítek III. - zakladatel rodu Rožmberků.