Policie už má muže podezřelé ze žhářského útoku na Romy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 7. 2011 9:31
Čtyři mladíci budou obviněni z pokusu o těžké ublížení na zdraví
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Býchory (Kolínsko) - Středočeská policie v pondělí odpoledne dopadla čtyři muže, kteří jsou podezřelí, že hodili v Býchorech na Kolínsku zapálenou pochodeň do domu obývaného Romy.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

"Pachatelé byli zadrženi díky práci kolínské policie, jedná se o čtyři mladíky ve věku od 20 do 25 let," dodala Budská. Proti zadrženým bylo zahájeno trestní stíhání pro podezření z pokusu o těžké ublížení na zdraví ve spolupachatelství.

Policisté stále prověřují i případný rasový motiv útoku. V paragrafu, ze kterého budou obviněni, je však již obsažen, proto se obvinění mladíci pravděpodobně nevyhnou.

Zda jsou podezřelí příznivci extremistických hnutí a další podrobnosti o případu, Budská s ohledem na vyšetřování odmítla sdělit.

Obalená tyč, která připomínala louč dopadla do obývacího pokoje v noci na pondělí. Atakovaní lidé ji stihli uhasit a nikdo nebyl zraněn.

Kriminalisté po zahájení vyšetřování zjistili, že v tu dobu pochodovala obcí skupina, která vykřikovala rasistická hesla a louč vhodil do bytu právě jeden člen skupiny.

V případě obvinění a odsouzení za pokus těžké újmy na zdraví s rasovým motivem hrozí pachatelům až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka. Pachatele letos v březnu soud poslal na 20 až 22 let do vězení.

Necelý rok po vítkovském případu vzbudil pozornost i podobný útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška. V tomto případě ale nebyl důvodem rasismus, ale sousedské spory. Mladistvého pachatele poslal letos v březnu soud na čtyři roky do vězení, jeho matka dostala za návod k obecnému ohrožení 7,5 roku.

 

Právě se děje

Další zprávy