Do romského domu na Kolínsku někdo vhodil hořící tyč

ČTK ČTK
11. 7. 2011 21:09
Obyvatelé domu stihli pochodeň uhasit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Býchory (Kolínsko) - V Býchorech na Kolínsku hodil v noci na pondělí neznámý pachatel do obydleného domu, kde žijí Romové, zapálenou pochodeň. Nikdo nebyl zraněn.

Policie případ vyšetřuje jako trestný čin pokus těžké újmy na zdraví s rasovým motivem, řekl mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Do obývacího pokoje někdo hodil obalenou tyč připomínající louč, kterou atakovaní lidé stihli uhasit, uvedla mluvčí kolínské policie Věra Žídková. Středočeská policejní mluvčí Soňa Budská doplnila, že lidé tyč uhasili během minuty. Způsobila škodu jen ve výši 100 korun.

Kriminalisté již zjistili, že v noci z neděle na pondělí pochodovala obcí Býchory skupina, která vykřikovala rasistická hesla. "Jeden ze skupiny pak vhodil do bytu Romů zápalnou louč," řekl mluvčí Truxa. Kdo přesně na Romy zaútočil, zatím kriminalisté prošetřují. Zjišťují také, jak velká skupina obcí prošla.

Vyšetřování případu, který převzali středočeští kriminalisté, je teprve v počátku. Zda bude někdo obviněn a kolik lidí, ukáže až další vyšetřování. V případě obvinění a odsouzení za pokus těžké újmy na zdraví s rasovým motivem hrozí pachatelům až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka. Pachatele letos v březnu soud poslal na 20 až 22 let do vězení.

Podívejte se, jak probíhal první den soudu se žháři:

Necelý rok po vítkovském případu vzbudil pozornost i podobný útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška. V tomto případě ale nebyl důvodem rasismus, ale sousedské spory. Mladistvého pachatele poslal letos v březnu soud na čtyři roky do vězení, jeho matka dostala za návod k obecnému ohrožení 7,5 roku.

 

Právě se děje

Další zprávy