Soud zpřísnil tresty za útok na Romy v Bedřišce

ČTK ČTK
8. 3. 2011 13:01
Mladík si odpyká čtyři roky ve vězení, jeho matka 7,5

Olomouc - Za žhářský útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška Vrchní soud v Olomouci v úterý udělil výrazně přísnější tresty.

Mladík, který má útok podle soudu na svědomí, si místo podmíněného trestu odpyká ve vězení čtyři roky. Jeho matka 7,5 roku. Vrchní soud mladíkův čin posoudil jako pokus o obecné ohrožení, matka byla odsouzena za návod k obecnému ohrožení.

Syn původně dostal od ostravského krajského soudu tříletý podmíněný trest za pokus o obecné ohrožení. Matka byla potrestána podmínkou na 18 měsíců za to, že synovi v jeho útoku zápalnou lahví nezabránila. Při útoku nebyl nikdo zraněn, láhev se podařilo uhasit.

"Rozsudek jsme zpřísnili z podnětu státního zástupce. Obžalovaní přinejmenším v nepřímém úmyslu naplnili znaky zločinu obecného ohrožení s úmyslem způsobit smrt více osobám," uvedl předseda senátu Petr Angyalossy. Podle něj sice žalobkyně původně požadovala potrestání za pokus vraždy, trestný čin obecné ohrožení je však v tomto případě na místě.

Ženě původně hrozilo 12 až 20 let vězení. V jejím případě jí trest soudci uložili mimořádně pod spodní hranicí. "Uložení dvanáctiletého trestu by bylo příliš přísné. Neprokázalo se, že by se na činu dál aktivně podílela. Poskytla v uvozovkách jen návod. Trest 7,5 roku je podle nás dostatečný a přiměřený," uvedl předseda senátu.

Jejímu mladistvému synovi hrozilo jeden rok až pět let, při uložení mimořádného trestu by to bylo pět až deset let vězení. "Naštěstí nedošlo k závažnějším následkům, poškození majetku či ublížení na zdraví. I s ohledem na závislost na matce, které se snažil vyhovět, je možné uvažovat o základní sazbě," doplnil Angyalossy.

Matka byla původně souzena za nepřekažení trestného činu. Odvolací soud dal ale jasně najevo, že to byla právě ona, kdo útok inicioval. "Mladistvý není tak intelektuálně vybaven, aby celou akci sám zrealizoval. Je jasné, že musel mít nějaký popud, jak to provést. Jedině obžalovaná vydala tento impuls a navedla mladistvého, aby útok spáchal tak, jak se stalo. Poskytla mu návod, jak to provést," míní předseda senátu.

Zpřísnění trestu přivítala napadená rodina. "Jsem ráda, je to spravedlnost. Bude se mi teď líp dýchat i spát. Kdyby tam holka nespala, tak hoříme. Jsme rádi, že žijeme. Nikomu jsem nic neudělala, proč to udělali, to nevím," řekla Ludmila Podraná.

Podotkla, že s obžalovanými, kteří se po vynesení rozsudku krajského soudu vrátili z vazby domů, neměli žádný kontakt. "Nebavíme se spolu," doplnila.

Naopak obhájci obžalovaných zvažují, že proti rozhodnutí soudu podají dovolání. "S rozsudkem samozřejmě nejsem spokojen. Ten trest, který je velice přísný, je pro mě těžko akceptovatelný a zvážím další možnosti mimořádných opravných prostředků," řekl novinářům obhájce obžalované Mário Hanák. Stejný názor má i obhájce mladistvého.

Rasový motiv policie neprokázala

Zločin se stal v noci na neděli 14. března minulého roku. V domě útočníků byl večírek a pil se alkohol. Na místo dokonce přijeli policisté, kteří se veselou a hlasitou společnost snažili uklidnit.

Podle obžaloby mladík zaútočil na dům svých sousedů kvůli dlouhodobým sporům. Obstaral si láhev, do které nalil éter a jako knot použil kousek látky. Láhev si přitom chystal doma v kuchyni a pozorovala jej při tom jeho matka.

Kolem 04:00 zapálenou láhev hodil do okna domu sousedů. Ve dřevěném dvojdomku spalo v době incidentu celkem 11 osob, z toho pět dětí. Jen shodou okolností se podařilo láhev obyvatelům domu včas uhasit. Podle odborníků na požární ochranu však mohl dům během chvíle shořet.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy