Na Berounce platí první povodňový stupeň, hladina ale klesá

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2014 11:51
O víkendu by měly srážky ustávat a oteplit se na 20 °C.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Vestec (Nymbursko) - První stupeň povodňové aktivity platí ráno na dvou místech ve středních Čechách. Na řece Mrlině ve Vestci na Nymbursku voda v noci na pátek vystoupala o půl metru na 170 centimetrů, v pátek přes den už by ale podle starosty Jaroslava Janaty měla klesat.

Výstraha před povodněmi také stále platí pro Prahu, Plzeňský a Jihočeský kraj.

První stupeň je stále ve Zbečně na Berounsku, tam už od čtvrtečního poledne hladina Berounky klesá. V pátek v 7:30 byla na 264 centimetrech, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Ve Vestci na Nymbursku nepřipravují žádná protipovodňová opatření, podle starosty hladina řeky Mrliny obec nyní neohrožuje.

Berounka zůstala v korytě

"Díky tomu, že neprší, tak to dnes zase půjde dolů. Muselo by doopravdy zapršet a pak bychom nějaká opatření dělali," řekl Janata. Dodal, že ještě do obce voda přijde po přítocích Mrliny, ale situace bude podle něj stále dobrá.

Ve Zbečně na Berounsku hladina Berounky do rána klesla na 264 centimetrů. Podle starosty Stanislava Dryjáka potíže začínají, když vystoupá na 5,8 metru.

V Berouně v noci řeka Berounka klesla pod hladinu prvního stupně povodňové aktivity. "Nemáme žádné škody, řeka zůstala v korytě," řekla starostka Berouna Šárka Endrlová.

V Kolíně po středečním přívalovém dešti ještě ve čtvrtek odčerpávali vodu ze sklepů bytových domů a veřejných prostor. Škody podle starosty Kolína Víta Rakušana nejsou zásadní.

Na Jesenicku je škoda 90 milionů

"Jsou to nějaké výtluky v silnicích, není to nic zásadního," řekl starosta. Voda se ve středu dostala také do kolínského obchodního centra Futurum. Podle manažera Roberta Chmelaře centru způsobila škody přibližně za milion korun.

Také na Jesenicku se začalo s počítáním povodňových škod. Podle prvního odhadu způsobily záplavy poškození za zhruba 90 milionů korun.

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) uvedl, že více než třetina škod připadá na poničené silnice. Bleskové záplavy zasáhly Jesenicko v noci na čtvrtek a postihly sedm obcí. Na některých místech jsou strženy mostky a poničeny komunikace, voda způsobila místy také sesuvy půdy.

Nejvíce bleskové záplavy zasáhly Mikulovice, kde voda zatopila sklepy asi stovky domů. V České Vsi podle pracovnice tamního obecního úřadu voda způsobila velké škody v lesích, zasažena byla čistička odpadních vod.

Hladiny vodních toků na Jesenicku ve čtvrtek ráno klesly a v postižených oblastech už se uklízí. V některých obcích je podle hejtmana třeba také vybudovat provizorní mosty, bez nichž se lidé po záplavách nedostanou ke svým domům.

Čertovka otevře protipovodňová vrata

Klesla už i hladina Vltavy v hlavním městě. Nestoupla tak vysoko, jak se očekávalo, náplavky v Praze 1, 2 a 5 proto uzavřeny nebyly, přestože se na to Praha připravovala. "Průtok Vltavy nedosáhl obávaného prvního stupně povodňové aktivity, průtok Vltavy klesá, a tudíž již není důvod nechávat náplavky vyklizené," uvedl v pátek primátor Hudeček.

"Dnes mezi dvanáctou a jednou hodinou odpolední otevře Povodí Vltavy protipovodňová vrata na Čertovce," dodal.

Srážek i oblačnosti by mělo v průběhu pátku postupně ubývat. Nejvyšší teploty vystoupají k 13 až 17 °C a nadále k nám bude proudit chladnější vzduch ze severu.

V sobotu už se budou přeháňky objevovat pouze místy a teploty se opět přiblíží až k 20 °C.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy