Vltava stoupá pomalu, také další řeky se uklidňují

Živě
Situaci na českých řekách jsme sledovali v online reportáži.
Povodeň na Plzeňsku.
Povodeň na Plzeňsku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Situace na českých řekách se začíná pomalu uklidňovat. Na mnoha místech sice ještě prší, bouřky ale pomalu slábnou.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto zmírnil výstrahy, povodňová bdělost už platí jen v Praze, Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Trvá až do sobotních 6 hodin ráno.

Vltava v Praze stoupá pomaleji, než se čekalo, prvního povodňového stupně ve čtvrtek pravděpodobně nedosáhne, sdělil Hugo Roldán z Povodí Vltavy.

Jeho pracovníci očekávají, že se průtok podaří udržet do 450 metrů krychlových za vteřinu. Pokud se množství protékající vody zvýší nad 400 metrů krychlových za sekundu, magistrát uzavře náplavky v centru města.

Podívejte se, jak se řeky vylily z břehů.

Situaci na českých řekách jsme i ve čtvrtek sledovali online.

Živě
Aktualizovat reportáž
23:55

V Hrádku u Rokycan, kde lidé ve středu celý den bedlivě sledovali vzedmutou Klabavu, se situace uklidnila. "Řeka klesá, i když pořád ještě poprchává," řekl ČTK starosta Jaroslav Perlík. Hrádečtí předpokládali, že pokud voda bude klesat, rozeberou kovovou protipovodňovou stěnu, kterou ve středu postavili. "Ten pocit, že ještě déšť neustal, není nejlepší, stěnu jsme se proto rozhodli zatím nechat," řekl dnes odpoledne Perlík.

22:50

Řeky v Plzeňském kraji ve čtvrtek pomalu klesaly, nikde už není třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, ani druhý pohotovostní. Na prvním stupni se ještě drží Klabava v Hrádku a v Nové Huti na Rokycansku, Berounka v Plzni - Bílé Hoře a Úslava v Koterově. Klabava v Nové Huti podle informací Českého hydrometeorologického ústavu sestoupila na první stupeň před 22:00, Úslava v Koterově zhruba o dvě hodiny dřív.

Osobní vlak najel ve čtvrtek večer do spadlého stromu poblíž Husince na Prachaticku. Nikdo nebyl zraněn, výše hmotné škody se zjišťuje. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na regionální trati mezi Husincem a Strunkovicemi nad Blanicí se zastavil, místo vlaků zde vyjely autobusy, vyplývá z internetových stránek Českých drah.

22:00

"V příštích hodinách nepředpokládáme, že Vltava dosáhne prvního stupně. V delším výhledu bude záležet na předpovědi počasí," řekl Roldán. Pokud by Vltava prvního povodňového stupně, tedy 450 metrů krychlových za sekundu, přesto dosáhla, začne stavba protipovodňových zábran v Divadelní ulici a na Zbraslavi.

17:08

Řeka Berounka pomalu kulminuje. Ve Zbečně hladina začala klesat už po poledni, v Berouně kolísá nad 260 centimetry. Dolní tok Vltavy v Praze by měl podle meteorologů kulminovat během pátku dopoledne.

 

16:00

V Hrádku u Rokycan, kde lidé ve středu celý den bedlivě sledovali vzedmutou Klabavu, se situace uklidňuje. "Řeka klesá, i když pořád ještě poprchává," řekl starosta Jaroslav Perlík. Hrádečtí předpokládali, že pokud voda bude klesat, rozeberou dnes odpoledne kovovou protipovodňovou stěnu, kterou ve středu postavili. "Ten pocit, že ještě déšť neustal, není nejlepší, stěnu jsme se proto rozhodli zatím nechat," řekl Perlík. Na obecním majetku ani na majetku občanů podle něj nevznikly žádné škody.

Foto: HZS Moravskoslezského kraje
15:52

Na první povodňový stupeň stoupla hladina Vidnavky ve Vidnavě v Olomouckém kraji. Dosáhla na 140 centimetrů.

14:13

Hasiči v noci bojovali s bleskovou povodní na Jesenicku. Podívejte se na video:

Bleskové povodně na Jesenicku

Jesenickem se prohnaly bleskové povodně. | Video: HZS Olomouckého kraje
12:23 Ikona vlak

Železniční tratě ve směru z Mikulovic na Písečnou a na Zlaté Hory na Jesenicku jsou stále zaplaveny vodou. Vlaky se zřejmě rozjedou nejdříve v pátek večer. Provoz je podle zástupců Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) nahrazen autobusy.

Foto: České dráhy
12:13

Bouřky nad územím České republiky zeslábly, srážky už přetrvávají jen ve formě deště. Během dneška by měla klesat většina horních toků zasažených řek. Kulminovat ale budou ještě dolní úseky, mírně zvýšit se mohou i hladiny v horním povodí Vltavy. Řeky ale dosáhnou maximálně prvního stupně povodňové aktivity. Meteorologové proto zmírnili výstrahu před záplavami a zrušili varování před vydatným deštěm v Plzeňském a Jihočeském kraji.

11:46

Jesenicko a Plzeňsko se vzpamatovává z lokálních záplav, které je postihly ve středu a v noci na dnešek. Hladiny tamních řek pozvolna klesají a podle meteorologů by se už neměly dramaticky zvedat.

11:29

Deštivé počasí vydrží podle ČHMÚ až do neděle, ačkoli už půjde spíš o přeháňky. Obloha ovšem zůstane zatažená. Mělo by se ale oteplit - těšit se můžeme až na 22 stupňů Celsia. Ranní teploty ale nijak letní nebudou - v sobotu se dokonce mohou objevit přízemní mrazíky.

Foto: Simona Kosáčková
11:20

Na desítky milionů korun odhadují škody starostové obcí na Jesenicku, které v noci postihly bleskové záplavy. Na některých místech jsou strženy mostky a poničeny komunikace, škody jsou i v lesích, voda způsobila místy i sesuvy půdy. Záplavy postihly v regionu sedm obcí. Nejvíce zasáhly Mikulovice, kde voda zatopila sklepy asi stovky domů.

Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek
11:11 Ikona auto

Opatření přijala i Praha 6. Odpoledne přestanou jezdit přívozy Sedlec a Podbabská. "Strážníci budou každé dvě hodiny kontrolovat hladinu Vltavy v Sedlci, potok v Šáreckém údolí a česla potoka u ruzyňské věznice," řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Vodohospodáři předpokládají, že Vltava odpoledne v Malé Chuchli dosáhne průtoku nad 450 metrů krychlových za sekundu, což znamená překročení hranice prvního stupně povodňové aktivity. V 09:30 byl průtok 341 metrů krychlových za sekundu, tedy třikrát tolik než ve středu ráno.

10:47

Za posledních 24 hodin spadlo nejvíce srážek v oblasti Jeseníku, kde maximální úhrny dosáhly 86 mm, na Mladoboleslavsku 64 mm a Klatovsku 40 mm.

Tenis, Hingisová-Novotná
Tenis, Hingisová-Novotná | Foto: CPA Eduard Erben
10:45

Rok po povodních přibyla ve středočeských obcích protipovodňová opatření za stamiliony korun. Mezi ty největší patří například protipovodňová ochrana Mělníku, Poděbrad nebo hráz v Zálezlicích. Škody ze záplav ještě nejsou definitivně vyčísleny. Většina obcí i měst pokračuje v pracích na ochranných opatřeních. Povodí Vltavy pro letošní a příští rok plánuje v rámci likvidace povodňových škod hlavně odstranění nánosů a opravy břehového opevnění.

10:25 Ikona auto

Praha kvůli stoupající Vltavě odpoledne preventivně uzavře náplavky. Nepřístupné budou břehy řeky v Praze 1 a 2 od nábřeží Ludvíka Svobody po Výtoň a v Praze 5 na dvou sjezdech u loděnice nad Palackého mostem. Pro pěší náplavky omezeny nebudou.

Foto: Markéta Šrajbrová
10:20

Středočeští hasiči kvůli počasí vyjížděli k dalším událostem, počet zásahů už ale klesl. "Celá noc byla klidná. Nejhorší situace byla ve středu v podvečer na Kolínsku, potom se to uklidnilo," řekla mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková. Na potoku Polepka v Polepech u Kolína byl v noci vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Místní dobrovolní hasiči místo kontrolovali.

Hasiči zasahují při lokálních záplavách na Rychnovsku.
Hasiči zasahují při lokálních záplavách na Rychnovsku. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje
10:10

Berounka v noci stoupla zhruba o metr. Hladina ráno dosáhla 305 centimetrů a od druhého povodňového stupně ji dělilo 15 centimetrů. Ve středu ráno byla výška hladiny na poloviční úrovni. Hladina řeky roste i v Berouně, dosažen může být podle předpovědi maximálně druhý stupeň. "Vedení města situaci na vodním toku bedlivě sleduje," uvedla mluvčí města Pavla Švédová.

9:43

Deštivé počasí v uplynulých dnech zvedlo až na výjimky průtoky v českých řekách. Sjízdné jsou některé obtížnější horní úseky, například Otavy, Malše nebo Černé na jihu Čech. Vodáci ale musí být opatrní, protože voda je rychlejší, na což zejména ti méně zkušení nejsou zvyklí. Úplně vyhnout by se o tomto víkendu měli povodí Berounky.

Zabeer!
Zabeer! | Foto: Jan Franěk
9:42

Na Vysočině postihly v noci bouřky hlavně okolí Budišova na Třebíčsku. Hasiči tam odklízeli kroupy a čerpali vodu ze sklepů rodinných domů. Ve vsi Vaneč usazovali mostek přes řeku, který podemlela voda. Kvůli bouřkám měli hasiči od středečního odpoledne do dnešního rána 15 výjezdů, z nich devět na Třebíčsku.

A metering rule is placed beside hailstones after a hail storm hit the city of Zurich July 1, 2012. REUTERS/Arnd Wiegmann (SWITZERLAND - Tags: ENVIRONMENT) Published: Čec. 1, 2012, 9:58 dop.
A metering rule is placed beside hailstones after a hail storm hit the city of Zurich July 1, 2012. REUTERS/Arnd Wiegmann (SWITZERLAND - Tags: ENVIRONMENT) Published: Čec. 1, 2012, 9:58 dop. | Foto: Reuters
9:33

Klabava v Nové Huti a Úslava v Koterově jsou stále na druhém povodňovém stupni, ve Štěnovicích a v Hrádku se drží na prvním, tedy na stavu bdělosti. Ten v současnosti hlásí Berounka v Liblíně, v Bílé hoře a ve Zbečně, prvního stupně dosáhla také Úhlava ve Štěnovicích.

8:00

Český hydrometeorologický ústav varoval před povodněmi na Jesenicku i Šumpersku. V Jeseníkách totiž vpodvečer napršelo až 60 milimetrů srážek a bouřky se mají nad regionem udržovat i nadále.

7:33

Podle Lenky Boříkové z plzeňské pobočky ČHMÚ by se snad neměly řeky v kraji už dramaticky zvedat. "Sice ještě prší, ale voda teď spadla spíš v Českém lese a v povodí Radbuzy. Za 24 hodin tam napršelo kolem 30 až 40 milimetrů srážek," řekla Boříková.

Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.
Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
6:00

Situace z dnešního rána - Vydatný déšť ve středu večer a v noci na dnešek způsobil lokální záplavy na Jesenicku. Voda se od večera valila z kopců a polí do několika obcí, ve kterých zatopila sklepy rodinných domů. Podemlela také železniční trať z Jeseníku směrem k polské hranici. Lokální záplavy na Jesenicku postihly například obce Písečná, Česká Ves, Zlaté Hory, Hradec - Nová Ves či Mikulovice.

Po půlnoci byla uzavřena trať mezi zastávkami Písečná a Mikulovice, protože ji podemlela voda, vyplývá z webu. Spěšný vlak do Krnova nahradil dopravce autobusem.

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 5. 2014 0:06
 

Právě se děje

před 6 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy