Česko sužují místní záplavy, stoupat by měla i Vltava

Přenos skončil
Středeční vývoj počasí jsme sledovali online.
Povodeň na Plzeňsku.
Povodeň na Plzeňsku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přes Českou republiku se od úterního večera a pak i ve středu přehnaly bouřky a vydatné přeháňky, které začaly zvedat hladiny řek. Pršet navíc na mnoha místech nepřestane ani dnes.

Povodně ve středu hrozily především v Plzeňském kraji. Na 3. povodňovém stupni byla Klabava v Hrádku a v Nové Huti, stejně jako Úslava v Koterově.

Podívejte se, jak se řeky vylily z břehů.

Kvůli velké vodě bylo uzavřeno také několik místních silnic a železničních tratí, například ve Středočeském kraji. Voda z polí zaplavila několik obcí na Jesenicku. 

Situaci jsme sledovali online.

Přenos skončil
8:35

Meteorologové dnes očekávají déšť a následný vzestup hladiny v povodí horní Vltavy. Na jihočeských řekách Černé, Malši a horním toku Lužnice předpokládají dosažení prvního povodňového stupně. Prvního stupně dosáhne zřejmě odpoledne i Vltava v Praze. V místech zasaženými povodněmi naopak očekávají postupný pokles hladin, na třetím povodňovém stupni zatím zůstává jen dolní Klabava v Nové Huti Rokycansku, uvedl Český hydrometeorologický ústav ČHMÚ.

7:33

Řeky v Plzeňském kraji pomalu klesají. Na třetím povodňovém stupni se drží už jen Klabava v Nové Huti na Rokycansku, na druhý stupeň klesla Úslava v Plzni, Klabava v Hrádku u Rokycan klesla na první stupeň. První povodňové stupně má podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) také Berounka v Plzni - Bílé Hoře a v Liblíně a Úhlava ve Štěnovicích.

Podle Lenky Boříkové z plzeňské pobočky ČHMÚ by se snad dnes neměly řeky v kraji už dramaticky zvedat. "Sice ještě prší, ale voda teď spadla spíš v Českém lese a v povodí Radbuzy. Za 24 hodin tam napršelo kolem 30 až 40 milimetrů srážek," řekla Boříková dnes ČTK.

Velké záplavy postihly Českou republiku před rokem na začátku června. Tuto fotografii pořídil fotograf Aktuálně.cz Ludvík Hradilek.

7:27

Hladiny toků na Jesenicku, které postihly v noci na dnešek bleskové záplavy, již klesly a většinou jsou na prvním povodňovém stupni. Pomoc hasičů však na místě stále pokračuje a lidé sčítají škody. "Situace na tocích dosahovala až třetího povodňového stupně, a to Černý potok, aktuálně je na prvním stupni. Vidnávka dosahovala rovněž třetího stupně, aktuálně je rovněž na prvním stupni. Na řece Bělá hladina dosahovala druhého stupně, aktuálně je rovněž bez nebezpečí," uvedl dnes ráno mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Po povodních zůstaly na Jesenicku zasaženy zahrady, domy, voda způsobila problémy i na většině komunikací vedoucích k obcím postiženým vodou. Na pomoc lidem v zasažených obcích dorazila také těžká technika z Olomouce a Hlučína. Nasazena bude především na odstraňování naplavenin.

Kvůli rozvodněným tokům byly ve vidnavské místní části Velká Kraš evakuovány ve středu tři desítky dětí z tábora. Ve spolupráci se starostkou obce jim bylo zajištěno náhradní ubytování v nedalekém penzionu.

6:44

Český hydrometeorologický ústav varoval před povodněmi na Jesenicku i Šumpersku. V Jeseníkách totiž vpodvečer napršelo až 60 milimetrů srážek a bouřky se mají nad regionem udržovat i nadále

Situace z dnešního rána - Vydatný déšť ve středu večer a v noci na dnešek způsobil lokální záplavy na Jesenicku. Voda se od večera valila z kopců a polí do několika obcí, ve kterých zatopila sklepy rodinných domů. Podemlela také železniční trať z Jeseníku směrem k polské hranici. Lokální záplavy na Jesenicku postihly například obce Písečná, Česká Ves, Zlaté Hory, Hradec - Nová Ves či Mikulovice.

Po půlnoci byla uzavřena trať mezi zastávkami Písečná a Mikulovice, protože ji podemlela voda, vyplývá z webu. Spěšný vlak do Krnova nahradil dopravce autobusem.

22:45

Zprávy z Jesenicka: Krátce před 22:00 na Černém potoku ve Velké Kraši platil druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Voda v Černém potoku stále stoupá a do vyhlášení třetího stupně chybělo zhruba 15 centimetrů. Hladina se zvyšuje také ve Vidnávce protékající Vidnavou, kde platí první stupeň.

22:10

Situace k 21:30: Hladina Klabavy v Hrádku u Rokycan, která se celý den po vytrvalých deštích držela na třetím povodňovém stupni, večer klesla na druhý stupeň. Na třetím stupni zůstává Klabava ještě v Nové Huti a Úslava v Plzni-Koterově, obě řeky zvolna klesají. Na prvním povodňovém stupni se podle údajů ČHMÚ drží hladina Klabavy v Rokycanech a Berounky v Liblíně. Nově dosáhly prvního povodňového stupně také Berounka v Plzni - Bílé Hoře, Úhlava ve Štěnovicích a Úhlava v Prádle na jižním Plzeňsku.

20:20

"Kolem 17:00 vydatný přílivový déšť zcela ochromil Kolínsko, množství vody nestačila brát kanalizace, voda se dostávala do domů, výtahových šachet, restaurací, sklepů, zahrádek, voda se valila po silnici, přetékaly potoky," řekla mluvčí hasičů Lenka Kostková. Voda se dostala také na parkoviště a do suterénu kolínského nákupního centra Futurm. V lokalitě u Starých lázní uvízla v autě žena s dítětem. V Sendražicích na Kolínsku přetékala hráz rybníku Haltýře, obydlí podle starosty Kolína Víta Rakušana ohrožena nejsou.

19:35

Z hlášení hasičů Olomouckého kraje: "Stejný scénář jako předchozího dne, přívalové deště a lokální záplavy v místech, kde již voda včera ohrožovala obyvatele na Jesenicku. Obce Písečná, Česká Ves, Zlaté Hory, Hradec - Nová Ves, Mikulovice opět čelí zatopení vodou z polí."

19:25

Řeka Černá u Ličova na Českokrumlovsku překonala v podvečer první povodňový stupeň. Výška její hladiny přesáhla 100 centimetrů, nyní už však zvolna klesá. Pokud ale bude v noci pršet, nelze vyloučit, že na Černé bude během čtvrtečního dne povodňový stupeň překonán opět.

18:55 Ikona auto

Na Příbramsku byla po nočním sesunu svahu na vozovku uzavřena silnice mezi Kamýkem nad Vltavou a Velkou, provoz už se tam podařilo obnovit. Neprůjezdná je silnice mezi Kamýkem a Zduchovicemi.

18:35

Kvůli silnému dešti se odpoledne propadla část střechy objektu v areálu firmy EMP-Centauri v ulici 5. května v Klatovech-Lubech. Hasiči z objektu evakuovali 22 lidí, nikomu se nic nestalo, řekl ČTK řídící důstojník krajských hasičů.
Rovná střecha se podle něj částečně propadla nad jídelnou v dvoupodlažním objektu, který má železobetonovou konstrukci. Těsně pod střechou v tu chvíli nikdo nebyl.

18:00 Ikona vlak

Silná bouřka opět zkomplikovala dopravu na železnici ve středních Čechách. Provoz je kvůli zaplavení trati zastaven mezi Zbraslavicemi a Zručí nad Sázavou na Kutnohorsku, mezi Kácovem a Ledečkem, Zručí nad Sázavou a Kácovem. Mezi Mladou Boleslaví a Chotětovem se sesunula půda do kolejiště.

17:28

Středočeským a Plzeňským krajem se večer proženou velmi silné bouřky s přívalovými srážkami. Výstraha platí od 16:30 do 19:30, poté až do 23:00 pokračuje nebezpečí velmi silných bouřek, a to i pro ostatní kraje. Výjimku tvoří pouze severní Morava - tam výstraha platí až do 6:00 ráno.

 

16:54

Na rostoucí hladiny řek se připravuje i Středočeský kraj. "Na tocích v povodí Berounky lze očekávat dosažení 1. stupně povodňové aktivity a ojediněle nelze vyloučit dosažení vyšších hodnot," uvedla mluvčí středočeského kraje Nicole Mertinová. Kraj podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) sleduje zprávy meteorologů a na případnou povodeň je připraven. Zatím ale v regionu nejsou vyšší stavy hladin nikde hlášeny.

Foto: Aktuálně.cz
16:49

Stav na řekách Klabavě a Úslavě se stabilizuje, voda již dramaticky nestoupá a postupně tak dochází ke kulminaci. Předpověď počasí pro středeční podvečer a noc ale není nijak příznivá, znovu by tak do řek mohlo napršet 10 až 40 milimetrů.

Foto: HZS Moravskoslezského kraje
15:47

Vodní příval se po protržení hráze zduchovického rybníka prohnal obcí Kamýk nad Vltavou. Voda už opadla, ale částečně odplavila několik svahů přímo u domů. "Nyní je zde statik a monitoruje, zda svahy neujedou natolik, aby hrozilo zřícení domů," uvedl starosta obce Petr Halada.

15:09

ČHMÚ prodloužil výstrahu před velmi silnými bouřkami pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do čtvrtečních 6:00 ráno.

Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky.
Naměřená data se dále zpracovávají mj. i v Českém hydrometeorologickém ústavu Praze - Komořanech. Putují sem data z celé České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
14:43

Horní tok Klabavy v Hrádku už podle ČHMÚ kulminoval. Hladina od rána kolísala kolem 180 centimetrů, nyní se pohybuje kolem 165 centimetrů, tedy 15 centimetrů nad hranicí pro třetí povodňový stupeň. V Nové Huti byla Klabava ještě v 6:00 bez povodňových stupňů. Za čtyři hodiny se tam hladina asi o metr zvedla na 202 centimetry, v 13:30 měla 217 centimetrů. Rychlý nárůst měla také Úslava v Koterově. Ve 4:00 byla s hladinou 100 centimetrů bez povodňových stupňů, za šest hodin se zvedla na 225 centimetrů, nyní se zhruba od poledne drží kolem 235 centimetrů.

14:39

Na Příbramsku se protrhla hráz rybníka Linhart. Zatopeno je několik sklepů, jedna silnice a na hřiště se sesula mez.

14:37

Zvedající se hladiny řek trápí hasiče. Na to, jak to vypadá na Plzeňsku nebo v Moravskoslzeském kraji, se můžete podívat v galerii ZDE.

Foto: HZS Moravskoslezského kraje
13:22

V Praze by mohl být ve čtvrtek mírně překročen první povodňový stupeň, pražský magistrát proto nechal uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce raději už ve středu po poledni. Vrata se podle pravidel zavírají, když průtok vody ve Vltavě překročí hranici 400 metrů kubických za vteřinu. Nyní nedosahuje ani poloviny této hodnoty. Upouštět se ale začnou vodní díla na Vltavě.

13:18 Ikona kolona

Provoz mezi Kamýkem nad Vltavou a Velkou na Příbramsku se po sesuvu půdy na silnici již podařilo obnovit. Nově je však neprůjezdná silnice mezi Kamýkem a Zduchovicemi, sdělila po 13. hodině mluvčí kraje Nicole Mertinová. Omezený provoz je stále na silnicích z Velké ke křižovatce se silnicí číslo 18 a v obci Třtí.

12:59

Na dolním toku Berounky, v okolí středočeského města Berouna, předpokládá ČHMÚ dosažení 1. povodňového stupně kolem zítřejšího poledne.

12:29

"Ve středu a v noci na čtvrtek se budou místy vyskytovat velmi silné bouřky, které budou opět doprovázeny zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm a také kroupami," varuje ČHMÚ. Pršet přestane až v průběhu čtvrtka.

Foto: Vladimír Bělohradský
12:17

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil povodňové ohrožení pro Plzeňský kraj, to nyní platí až do čtvrtečních 21:00.

12:14

Na 3. povodňovém stupni je stále Klabava v Hrádku a v Nové Huti, v Rokycanech - Na pátku se drží na prvním stupni povodňové bdělosti. Úslava je na třetím stupni v Koterově.

12:13

Povodňová bdělost už platí ve všech krajích kromě Karlovarského. Výstraha před vydatnými dešti navíc nově platí pro Jihočeský kraj, situace se zhoršila i ve Zlínském kraji a na Vysočině.

Voda by měla behěm víkendu opadnout.
Voda by měla behěm víkendu opadnout. | Foto: Aktuálně.cz
11:23

Starosta Rokycan Vladimír Šmolek České televizi řekl, že problémy s řekou Klabavou jsou dlouhodobé. "Od úterních 20 hodin do středečních 3 hodin ráno stoupla hladina o jeden metr," vysvětlil. Město by si podle něj proto od státu zasloužilo dotační titul. Rokycany jsou podle něj nyní připraveny začít stavět protipovodňová opatření. Město je připraveno, vykoupilo všechny pozemky a do 30. června bude dokončeno územní řízení," dodal.

11:10 Ikona vlak

Dopravní komplikace jsou i na trati Praha-Turnov mezi hlavním nádražím v Mladé Boleslavi a stanicí Mladá Boleslav - Debř, kde je doprava od úterního večera zastavena. Prudký déšť podemlel trať. Všechny dálkové vlaky a také většinu regionálních spojů nahradily v úseku Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou autobusy.

11:04

Pracovníci Povodí Moravy vylovili z řeky Moravy v Otrokovicích přibližně 300 kilogramů uhynulých ryb. Ryby zachytila elektrárna hrabacím soustrojím na jemných česlích. "Celkový počet uhynulých ryb odhadujeme na stovky až tisíce kusů," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková, škoda zatím vyčíslena nebyla. Ryby pravděpodobně uhynuly vlivem bleskových bouřek, které zasáhly Zlínsko v posledních dnech. Voda zřejmě vyplavila kanalizaci a splašky se dostaly do řeky Moravy.

Znečistěná voda v rybníce Janešák v Písnici nedaleko Prahy
Znečistěná voda v rybníce Janešák v Písnici nedaleko Prahy | Foto: Praha 12
11:00 Ikona kolona

Přívalový déšť na některých místech na Příbramsku zkomplikoval dopravu. Kvůli sesutí svahu na vozovku je uzavřena silnice mezi Kamýkem nad Vltavou a Velkou. Omezený provoz je na silnicích z Velké ke křižovatce se silnicí číslo 18, mezi Kamýkem nad Vltavou a Zduchovicemi a v obci Třtí. Cestáři na zprovoznění pracují

10:58

Na třetím povodňovém stupni už je Klabava i Úslava. Ta stoupla v Plzni-Koterově. Klabava je na 3. stupni v Hrádku u Rokycan, v Nové Huti a na odtoku z vodní nádrže Klabava na Rokycansku, ve Strašicích a v Rokycanech na prvním. Obě řeky kulminovaly mezi 6. a 7. hodinou ranní.

10:15

Hasiči v Česku při úterních silných bouřkách, které doprovázel přívalový déšť, zasahovali u téměř 400 událostí. Nejčastěji vyjížděli v Praze, Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji a ve většině případů odčerpávali vodu ze zatopených míst. V Borovnici v okrese Rychnov nad Kněžnou kvůli velké vodě evakuovali 16 lidí.

10:12 Ikona auto

Mezi Žákavou a Nezvěsticemi na Plzeňsku je kvůli záplavám uzavřena jedna místní silnice. Asi kilometrový úsek lze objet jinými trasami. Silničáři na místě uklízejí silnici, kterou zaplavil nános bahna a kamení.

Labe v ulicích Ústí
Labe v ulicích Ústí | Foto: Marek Danč
9:53

Hladiny řek stoupají především v Plzeňském kraji. "Bradava v hlásném profilu Žákava dosahuje úrovně pěti- až desetileté vody, a může tak vyvolávat povodňové ohrožení," uvedli meteorologové. Úslava stoupá v Koterově. Hladina Klabavy se začala prudce zvedat po půlnoci, momentálně je voda na více než 170 centimetrech. Ještě v úterý večer přitom byla jen 40 centimetrů vysoko.

Domácí Domácí
Aktualizováno 29. 5. 2014 6:42
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zadržení ruského opozičního předáka Navalného po jeho návratu do Moskvy a reakci ČR a EU na tento krok chce řešit zahraniční výbor českého Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy