reklama
 
 

Kladno si rozebraly ODS a ČSSD, primátorem je Jiránek

8. 11. 2010 12:28
Nové vedení radnice při hlasování podpořili i někteří členové KSČM a TOP 09

Kladno - Politik ODS Dan Jiránek se opět stal primátorem Kladna. Na pondělním ustavujícím jednání ho ve funkci potvrdili politici koaličních ODS a ČSSD, přidali se i někteří komunisté a lidé z TOP 09.

Proti vládě velké koalice zvedl ruku Petr Ullrych z TOP 09 a zastupitelé uskupení Volba pro Kladno.

Pro občanské a sociální demokraty ovšem bylo hlasování formalitou - ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu drží 21 křesel. Jiránkovým prvním náměstkem tak bude Zdeněk Syblík (ČSSD), dalšími pak občanský demokrat Miroslav Bernášek a sociální demokrat Vojtěch Volf.

Rozdělení moci v Kladně:

 • primátor - Dan Jiránek (ODS)
 • 1. náměstek - Zdeněk Syblík (ČSSD)
 • náměstek - Miroslav Bernášek (ODS)
 • náměstek - Vojtěch Volf (ČSSD)
 • uvolněný radní pro kulturu - Miloš Vrchlavský (ČSSD)
 • uvolněný radní pro sport a volný čas - Otakar Černý (ODS)
 • neuvolněný radní - Stanislav Muláček (ODS), Filip Jícha (ODS), Radek Větrovec (ODS), Radek Poláček (ČSSD), Pavel Volf (ČSSD)
 • předseda finančního výboru - Tomáš Meisner (ČSSD)
 • předseda kontrolního výboru - Antonín Linger (KSČM)
 • předseda výboru pro rozvoj - Pavel Volf (ČSSD)

Stejně "dvoubarevně" dopadlo i rozložení jedenáctičlenné rady města. Šest křesel si vzala ODS, pět radních je ze sociální demokracie.

Hlasovací většina ODS má nicméně podle koaliční dohody jedno omezení - pokud budou proti nějakému návrhu všichni radní ČSSD, znamená to automatické veto.

Opozice kritizuje radní navíc

Na rozdíl od minulých let tentokrát koaliční zastupitelé nejen navýšili počet radních, ale zároveň dva z nich "posadili" přímo na magistrát.

Předseda kladenských městských sociálních demokratů Miloš Vrchlavský bude mít jako neuvolněný radní na starosti kulturu, bývalý výkonný ředitel HC Kladno Otakar Černý sport a volný čas.

Každý z nich tak bude z městských peněz inkasovat měsíčně přes padesát tisíc korun, to je o čtyřicet tisíc korun více, než jejich neuvolnění kolegové.

Opoziční zastupitelé z uskupení Volba pro Kladno i TOP 09 to považují za plýtvání. "To je bohužel součástí dohod mezi ODS a ČSSD, do nichž nemůžeme zasahnout. Myslíme si, že výrazné škrty a šetření by měly nastat i u měst a obcí," poznamenal Petr Soudek z TOP 09.

Předseda  Milan Volf z Volby pro Kladno je ještě kritičtější. "To hovoří o tom, že každý musí mít teplé místečko. Máme sportovní komisi, ředitele Sportovních areálů města Kladna, tak nevím, proč ještě potřebujeme radního pro sport. Stejné je to u pana Vrchlavského. Myslím, že bychom klidně mohli zavést ještě radního pro věci nicotné nebo něco podobného," konstatoval.

Primátor Jiránek argumentuje, že radní Černý se zaměří na podporu sportovních oddílů. "Chceme podporovat hlavně mládež. Řešit musíme i provoz klubů, které si nedokáží najít sponzora," uvedl s jasnou narážkou na fotbalové SK Kladno.

Radní Miloš Vrchlavský bude mít na starosti informační centra a Zámeckou galerii, jejíž správa před pár lety přešla pod městskou společnost Kultura pro Kladno.

Její ředitelka Blanka Bendlová z ODS tvrdí, že o předání galerie nic nevěděla. "Dozvídám se to z kuloárů," řekla Aktuálně.cz.

Jiránek tentokrát napoprvé

Jak připomíná ČTK, Jiránek usedl poprvé do primátorského křesla v květnu 2004, poté co rezignoval jeho předchůdce Milan Volf (ODS) kvůli podezření z nezákonného dotování kladenského hokeje a nákupu služebního vozu bez výběrového řízení.

Před šesti lety byl ale primátorem zvolen až na druhý pokus, při prvním hlasování nezískal dostatečnou podporu kladenských zastupitelů. Svou pozici obhájil po volbách v roce 2006, kdy ODS získala nadpoloviční většinu zastupitelských křesel a ovládla celé vedení radnice.

V podzimních komunálních volbách zvítězila ODS se 13 zastupitelskými křesly. Druhá ČSSD získala osm mandátů, Volba pro Kladno šest, KSČM čtyři a TOP 09 dva.

autor: jur | 8. 11. 2010 12:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama