Při výbuchu v domě na Opavsku zemřel člověk. Podle místních byl sběratelem munice

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2019 19:28
Jeden člověk nepřežil čtvrteční výbuch v rodinném domě ve Strahovicích na Opavsku. Čtvrtina domu se zřítila. Exploze stavbu poškodila natolik, že do ní statik zakázal vstup. Hasiči dnes museli část objektu zbourat. Předběžná škoda činí tři miliony korun. Příčinu výbuchu policie vyšetřuje. Vyplývá to z vyjádření mluvčích policie a hasičů. Podle místních byl mrtvý muž středního věku a v okolních polích hledal a sbírával válečnou munici. Policie nevyloučila ani výbuch plynu.
Jedna z částí rodinného domu se zřítila. Statik kvůli poškození zakázal vstup do objektu.
Jedna z částí rodinného domu se zřítila. Statik kvůli poškození zakázal vstup do objektu. | Foto: ČTK

Na místě neštěstí byli i dnes policisté a hasiči, pracovala tu těžká technika. Policisté rovněž obcházeli nemovitosti v okolí výbuchu. "Dnes se do bourání nejnebezpečnější části narušeného domu pustila těžká technika hasičů, kteří musí během dnešního večera a možná i v noci stabilizovat větší stojící část domu," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Dodal, že demolice nejnarušenějších konstrukcí je nutná, aby v sobotu mohlo na místě pokračovat policejní vyšetřování.

Před tím na místě pracovali policisté. "Probíhalo ohledání místa činu, a to i za pomoci dronů, a zajišťovaly se na místě důkazy," uvedl policejní mluvčí Petr Směták. K možným příčinám výbuchu se zatím nechtěl vyjadřovat, podle něj by šlo o spekulace. Uvedl ale, že existují dvě nejpravděpodobnější verze - výbuch munice, nebo plynu. Žádnou ale policie nyní nemůže potvrdit. "Musíme počkat na výsleky znaleckých posudků," uvedl.

Událost se stala ve čtvrtek po 17:00. "Ještě před příjezdem záchranářů se dvěma osobám, které při výbuchu neutrpěly žádné poranění, podařilo dostat z rodinného domu ven. Další osoba byla nalezena v domě v místě výbuchu, její stav byl bohužel neslučitelný se životem," řekl Směták. Mrtvý byl v suterénu.

Mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl ČTK řekl, že u mrtvého záchranáři ani nezasahovali. "O tom úmrtí víme, postiženého jsme ale neviděli, jenom to byl závěr průzkumu hasičů na místě. Vzhledem ke stavu těla lékař ani nešel do těch rizikových prostor. Viděli jsme dvě další osoby, muže a ženu, tam lékař neshledal žádná poranění," řekl Humpl.

Po výbuchu několik minut hořelo, na místě zasahovalo šest jednotek hasičů. Z okolních tří rodinných domů bylo evakuováno deset lidí. Vrátit domů se mohli už večer, řekl mluvčí Kůdela. Podle něj byla poničena čtvrtina domu. Na místě zasahovali policejní pyrotechnici, psovod i policejní krizový intervent.

Policisté zabezpečili okolí místa činu a spolu s hasiči ho ohledávají, dokumentují a zajišťují důkazy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy