Praha - Osm členů drogového gangu, který policie dopadla v pondělí, vzal státní zástupce do vazby. Mezi nimi je i zastupitel na Praze 9 Petr Müller. Ostatní čtyři zadržení budou vyšetřováni na svobodě.
"Obvinění týkající se pana Müllera jsou natolik závažná, že je vysoce pravděpodobné, že je vazbě," potvrdil Aktuálně.cz starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). Informaci redakci později potvrdil i Müllerův stranický kolega Ondřej Miffek.
Kvůli Müllerovu obvinění se v úterý mimořádně sešla rada Prahy 9, která zastupitele odvolala ze všech komisí, v kterých v městské části působil. O den později jednala o svém členovi i pražská ČSSD.
"Rozhodli jsme se přikročit k okamžitému přerušení členství Petra Müllera v ČSSD a jeho vyloučení z Klubu zastupitelů ČSSD v Praze 9. Zároveň jej vyzýváme k bezodkladnému složení mandátu zastupitele Městské části Praha 9 a ukončení členství v sociální demokracii," stojí ve veřejném prohlášení vedení ČSSD v Praze 9.
Jestli složí Müller mandát zastupitele, záleží čistě na něm. "V tomto směru na něj nemáme žádné páky," vysvětluje Ondřej Miffek s tím, že v krajním případě by muselo spor vyřešit až rozhodnutí soudu.
V tuto chvíli je navíc pravděpodobné, že politik ani o výzvě strany k odstoupení neví.
"Pana Müllera jsem kontaktoval prostřednictvím jeho právního zástupce, který mu naše požadavky sdělí, v tuto chvíli ale určitě řeší jiné věci a dá se těžko odhadnout, kdy se vyjádří " vysvětluje místopředseda ČSSD na Praze 9.
Ze školníka politikem
Petr Müller vstoupil do ČSSD na Praze 9 na podzim v roce 2005. Před tím pracoval mimo jiné jako školník a údržbář v Domě dětí a mládeže na Praze 9. "Právě tato instituce spadala pod kompetence jeho pozdějšího stranického kolegy Jana Štrofa, který dříve v Praze působil jako radní pro školství," řekl Aktuálně.cz místopředseda ČSSD na Praze 9 Ondřej Miffek.
Jan Štrof však popírá, že by se na příchodu Petra Müllera do strany nějak podílel, naopak jej sám označuje za jeden z důvodů, proč při komunálních volbách do zastupitelstva na Praze 9 odstoupil společně s dalšími členy z kandidátky.
"Na podivné jednání pana Müllera, Plachého a dalších jsme upozorňovali již dříve, byl to také důvod opuštění kandidátní listiny," sdělil Aktuálně.cz. Štrof přitom o složení listiny věděl a společně ji se stranickými kolegy odsouhlasil.
Ze strany byl s definitivní platností vyloučen v lednu letošního roku, kdy krajská organizace na sjezdu potvrdila dřívější rozhodnutí obvodní buňky.
Oficiálním důvodem vyloučení bylo porušení vnitrostranických pravidel. "Pan Štrof před volbami do zastupitelstva hlavního města Prahy rozesílal známým sms zprávy, ve kterých stálo, ať nevolí první dva kandidáty strany," popsal konkrétní důvod vyloučení Ondřej Miffek.
Výrobci drog a zloději aut
Policie podle mluvčího Tomáše Hulana obvinila po pondělní razii celkem dvanáct lidí. Kromě neoprávněného nakládání s psychotropními látkami a jedy mají někteří z nich na svědomí také krádeže aut. Za to jim hrozí až desetiletý trest.
Skupina vyráběla a prodávala drogy od roku 2008 a za dobu svého působení vydělala kolem 1,5 milionu korun. Další majetek v hodnotě 800 tisíc korun získala krádeží šesti dodávek.
Mluvčí již dříve uvedl, že k dvanácti obviněným přibyly ještě další dvě osoby zadržené při razii, které sice s drogovým gangem přímo nesouvisí, ale policie později zjistila, že jsou v celostátním pátrání.
Jednoho z nich dokonce hledal Interpol pro jinou trestnou činnost. I tato osoba skončila za mřížemi. Posléze podle něj vyšlo najevo, že na dva z nich bylo vyhlášeno celostátní pátrání a jednoho hledá i Interpol.