Výstavu Paměti národa k výročí osvobození poničili vandalové

Domácí Domácí
4. 5. 2015 15:53
Ukradené a rozřezané výstavní plochy musela během víkendu řešit policie. Zároveň se na facebookové stránce akce objevily antisemitsky laděné výroky.
Poničená výstavní plocha.
Poničená výstavní plocha. | Foto: Paměť národa

Praha - Výstavní panely expozice Paměť národa – Osvobození 70, která je instalovaná v Dejvické ulici, poničili během víkendu vandalové.

Celou jednu výstavní plochu někdo ukradl, další rozřezal nožem a jedna je posprejovaná.

Na facebookové stránce výstavy se také paralelně objevila řada antisemitsky laděných výroků.

Policie zkoumá záběry z kamer

"Jsme v kontaktu s policií, která v tuto chvíli analyzuje záběry z bezpečnostních kamer na Dejvické ulici," řekl Mikuláš Kroupa, ředitel sbírky Paměť národa, která výstavu organizuje.

"Můžeme jen spekulovat, zda měli pachatelé i jiné než vandalské úmysly. Příběhy pamětníků na výstavě nabízejí mnohdy kontroverzní pohled na válku," dodal Kroupa.

Výstava připomíná zážitky československých vojáků vězněných v sovětských gulazích nebo osudy sudetských Němců.

Terčem útoku se staly právě vzpomínky jednoho z nich, Hanuše Adamce, který musel teprve jako šestnáctiletý narukovat do wehrmachtu.

Na výstavě bude i tank

Výstava bude zahájena tento pátek Koncertem pro hrdiny, kde se objeví váleční veteráni společně s interprety.

Zájemci si ji mohou prohlédnout od 8. do 22. května.

Součástí expozice je i tank, který před 70 lety osvobodil Prahu, a také železniční vagón, který sloužil k transportům do koncentračních táborů.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy