Antisemitismus je podle OSN na vzestupu, je třeba zakročit

ČTK ČTK
22. 1. 2015 23:37
Francouzský filozof Bernard Henri Lévy, jeden z hlavních řečníků čtvrteční schůze, za častý pramen nenávisti vůči židům označil "jed radikálního islámu".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Antisemitismus je ve světě na vzestupu, obzvláště pak v Evropě, je proto proti němu nutné zakročit hned v počátku.

Během čtvrtečního neformálního zasedání Valného shromáždění OSN k násilí na židech to podle agentury DPA prohlásil generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

"Židé byli vyháněni, biti, ponižováni a vyvražďováni. Největší hrůzou antisemitismu byl holokaust. Organizace spojených národů byla založena i proto, aby se něco takového již neopakovalo," řekl Valnému shromáždění OSN Pan Ki-mun.

Monitorovací skupina UN Watch, která sleduje dodržování Charty, v této souvislosti upozornila na to, že Valné shromáždění by mělo zhodnotit i své vlastní činy, neboť od začátku jednacího období v září odsoudilo Izrael dvacetkrát, zatímco jiné země dohromady jen třikrát.

Jedním z hlavních řečníků čtvrteční plenární schůze byl francouzský filozof Bernard Henri Lévy. "Jen před několika dny v Paříži jsme zase jednou slyšeli nechvalný výkřik 'smrt židům'. Karikaturisté byli zabiti za kreslení, policisté za to, že jsou policisty, a židé za to, že nakupovali a že byli židy," řekl Lévy s připomenutím krvavých útoků islámských radikálů na pařížskou redakci satirického magazínu Charlie Hebdo a na obchod s košer potravinami.

Lévy za častý pramen nenávisti vůči židům označil "jed radikálního islámu". "Občas k odmítání židů přispívá svou politikou i Izrael. Ale to je něco jiného než antisemitismus, o který tady jde. I kdyby byl Izrael zemí andělů, i kdyby Izrael odevzdal veškerá území, nezměnilo by se na nenávisti vůči Izraeli vůbec nic," řekl 66letý filozof. "Antisemité nenávidí židy jednoduše kvůli tomu, že prostě existují," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy