Projevů antisemitismu v Česku přibylo, hlavně na internetu

ČTK ČTK
4. 5. 2015 11:00
Fyzických útoků bylo ale minimum a Česko stále patří k zemím, kde není antisemitismus významně přítomný ve většinové společnosti a zatím ani v politické sféře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V České republice během loňského roku vzrostl počet projevů nenávisti vůči Židům, a to hlavně na internetu, formou verbálních útoků, obtěžování či výhrůžek.

Fyzických útoků bylo ale minimum a Česko stále patří k zemím, kde není antisemitismus významně přítomný ve většinové společnosti a zatím ani v politické sféře.

Vyplývá to z pravidelné výroční zprávy pražské židovské obce.

Jeden fyzický útok na osobu

Počet fyzických útoků na židovské cíle, ať už na osoby či majetek, se oproti předchozím letům skoro nezměnil.

Loni příslušníci židovské obce zaznamenali jeden útok na fyzickou osobu, tedy stejně jako o rok dříve. Zpráva vypočítává pět loňských útoků na majetek, což je o dva více než v roce 2013. Většinou šlo o hanobení židovských hřbitovů.

"Výrazně, téměř čtyřnásobně, ale vzrostl počet zaznamenaných incidentů, jako jsou verbální útoky, nenávistné e-maily či výhrůžky adresované osobám židovského původu," vyplývá z výroční zprávy.

Útoky na webu: je jich o pětinu víc

Oproti roku 2013 se počet antisemitských útoků na webu zvýšil asi o pětinu, tento vzrůstající trend trvá čtyři roky.

"V roce 2014 také vzrostly projevy tzv. nového antisemitismu namířeného proti státu Izrael," uvedla židovská obec.

Projevy antisemitismu byly i proto intenzivnější v době eskalace konfliktu na Blízkém východě. Čeští Židé jsou podle zprávy některými skupinami vnímáni jako vyslanci Izraele a jsou obviňováni za jeho politická rozhodnutí.

Židovská obec zaznamenala v minulém roce 28 případů obtěžování a devět případů vyhrožování, zatímco v roce 2013 to bylo šest případů obtěžování a tři případy vyhrožování.

Celkový počet těchto incidentů je tedy čtyřikrát vyšší než loni.

Neútočí jen pravicoví extremisté

Antisemitismus na internetu nebyl v roce 2014 tak jako loni výsadou pravicového extremismu, do jeho šíření se více zapojily i skupiny z levicového spektra a jednotlivci bez prokazatelného příklonu k extremistickým skupinám.

"Možnou příčinou je fakt, že antisionismus namířený proti státu Izrael je společensky přijímanější formou antisemitismu," uvedla Petra Koutská Schwarzová z pražské židovské obce.

Antisionismus v Česku ale zatím na rozdíl od zahraničí nenabývá násilných forem.

I přes malé množství fyzických útoků zůstává největší hrozbou pro českou židovskou komunitu teroristický útok radikalizovaných jedinců.

"Příklady takových útoků ze zahraničí ukazují, že je třeba nepodceňovat bezpečnostní opatření v okolí citlivých míst, jako jsou židovské objekty," dodala Koutská Schwarzová.

Porovnání různých projevů antisemitismu v letech 2008 až 2014:

projev 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Fyzické útoky na osobu 1 0 0 1 0 1 1
Fyzické útoky na majetek 2 6 5 5 6 3 5
Vyhrožování 2 1 3 4 0 3 9
Obtěžování 15 4 8 7 10 6 28
Články, weby, obrázky a videa 28 17 31 26 82 156 191
CELKEM 48 28 47 43 98 169 234
 

Právě se děje

před 49 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy