Praha - Nedostatek dětí a snaha omezit počet tříd víceletých gymnázií jsou dvěma hlavními důvody, proč v příštím školním roce otevřou pražské střední školy o 25 tříd méně, než by samy chtěly.
"Redukce počtu prvních tříd vychází z Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hl. m. Prahy 2012 - 2016, na středních odborných školách pak také z demografického vývoje," říká pražská radní Helena Chudomelová (TOP 09).
Plánovaná optimalizace se dotkne celkem 19 škol - šesti gymnázií a 13 středních škol.
Cíle rozvoje středního školství v Praze
Podpora v oblastech:
- elektrotechnika - obory Elektrikář, Elektromechanik pro zařízení a přístroje, Spojový mechanik, Elektrotechnik, Mechanik elektronik, Telekomunikace
- stavebnictví - obory Zedník, Montér suchých staveb, Tesař, Pokrývač, Stavebnictví, Technické zařízení budov, Geodézie a Katastr nemovitostí
- strojírenství - obory Strojní mechanik, Nástrojař, Obraběč kovů, Klempíř, Strojírenství, Mechanik strojů a zařízení, Mechanik seřizovač
- zdravotnictví - obory zaměřené na ošetřovatelství
- chemický průmysl - odborníci ve všech sférách
- obchod- zbožíznalství a technika prodeje, obor Prodavač
- potravinářská výroba - obory Pekař, Řezník-uzenář, Technologie potravin a Analýza potravin
Omezení v oblastech:
- všeobecné vzdělávání (zejména 6letá a 8letá gymnázia) všech zřizovatelů
- nástavbové vzdělávání v denní formě vzdělávání
- Ekonomika a administrativa
- Informační technologie
- Gastronomie
V případě gymnázií pražští radní nepovolili otevření všech požadovaných prvních tříd zejména tam, kde se nedařilo na začátku tohoto školního roku naplnit třídy, a potom také v případě víceletých gymnázií, v jejichž případě je tendence tento typ škol mírně redukovat.
První případ ilustrují třeba Gymnázium Karla Sladkovského nebo Gymnázium Milady Horákové - v prvním případě škola podle tvrzení magistrátu na "letošní školní rok nenabrali uchazeče ani na jednu třídu" a ve druhém mají pro "letošní školní rok v prvním ročníku pouze 26 žáků a stejný počet také ve stávajícím 2. ročníku".
Ne víceletým gymnáziím
Odklon od tříd typu víceletých gymnázií je nejnápadnější v případě Gymnázia Čakovice. Jeho vedení žádalo pro příští školní rok o možnost otevřít dvě třídy šestiletého a dokonce nově jednu třídu osmiletého gymnázia.
Škole nakonec bylo povoleno otevřít pouze jednu třídu šestiletého gymnázia a namísto ostatních požadovaných bude škola nově otevírat jednu třídu 4letého studia.
V případě středních škol potom jde o redukci zejména z důvodu nedostatku žáků a přehodnocení rozsahu nabídky v jednotlivých oborech.
"V oblasti podpory jednotlivých skupin oborů vzdělání bude nezbytné se zaměřit na podporu technických a nehumanitních oborů vzdělání a i u těchto oborů přehodnotit zastoupení počtu škol nabízejících vzdělání v těchto oborech na území Prahy," citujeme ze zmíněného Dlouhodobého záměru.
Propast mezi absolventy ZŠ a volnými místy na SŠ
Nejpalčivějším problémem však v následujících letech bude klesající počet žáků a z toho pochopitelně vyplývající nechuť magistrátu dotovat poloprázdné třídy.
Mezi počtem žáků vycházejících deváté třídy základních škol a počtem volných míst na středních školách je totiž převis, který podle údajů pražského magistrátu v letošním školním roce činil více než tři tisíce žáků - pro 5 977 žáků základních škol tu tak bylo na středních školách celkem devět tisíc volných míst.
A tento trend bude dále pokračovat.
"Z demografické křivky vyplývá, že nejnižší počet dětí ve věku 15 až 18 let se očekává v roce 2014 a poté začne velmi mírně narůstat," říká Chudomelová.
Mezi neotevřenými třídami na středních odborných školách jsou potom zejména ty, které byly "vybrány" již v rámci zmíněného Dlouhodobého záměru - jde tedy zejména o obory Elektrotechnika a Informační technologie.
"Z ekonomického hlediska je snahou ředitelů naplnit školy co největším počtem žáků, a to mnohdy bez ohledu na dosažené výsledky na základní škole. Omezením počtu tříd 1. ročníků směřuje hlavní město, jakožto zřizovatel, ke zkvalitnění vzdělávání na městem zřízených školách," zdůvodňuje kroky magistrátu Chudomelová.
Podívejte se: Jak zachránit školu před zánikem
Jednou ze škol, která se proti záměrům pražského magistrátu postavila, bylo Gymnázium Evropská, kde neměla být v příštím školním roce otevřena třída uměleckého gymnázia.
Odpor ze strany školy, který tento záměr města vyvolal a který vyvrcholil studentskou stávkou, byl nakonec úspěšný - magistrát svůj záměr přehodnotil, a škola tak bude moci tuto třídu otevřít také v příštím roce.