V létě se v Praze zranilo méně dětí, víc se jich ale opilo

Jan Hejl Jan Hejl
9. 9. 2014 15:00
Pražští záchranáři vyjeli za červenec a srpen k více než 16 tisícům pacientů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Podle pražské záchranné služby se počet dětských prázdninových úrazů mírně snížil. Nejčastěji letos záchranka vyjížděla ke zraněním, která vznikla při sportu. Za červenec a srpen ošetřila více než tisíc dětí.

O prázdninách mají každoročně záchranáři napilno. Častěji vyjíždějí ke zraněným dětem i k dopravním nehodám.

„Sanitka za prázdniny jela pro 401 dětí s úrazy. To je nejméně za poslední čtyři roky,“ upozornila mluvčí záchranky Jiřina Ernestová s tím, že 105 dětských úrazů z celkového počtu bylo vážných.

Nejčastější příčinou úrazů dětí v Praze jsou sportovní aktivity, pády z výšky, dopravní nehody a popáleniny či opaření. Žádné dítě v hlavním městě následkům úrazu nepodlehlo.

Celkový počet výjezdů v porovnání s loňským rokem stoupl o necelou tisícovku. „Vyjížděli jsme k více banálním případům, ubylo těžkých úrazů, což je pozitivní,“ řekl ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Oproti předchozímu roku přibylo dalších sedm školáků, kteří se na konci školního roku přiotrávili alkoholem. Celkem jich záchranka ošetřila dvaadvacet.

Bouraček přibylo

Záchranáři o prázdninách také vyjíždějí k více dopravním nehodám než po zbytek roku. „U dopravních nehod ošetřily naše posádky 450 lidí, to je navýšení o 31 pacientů více než loni,“ informovala Ernestová.

Každoročně stoupají i počty zraněných motorkářů a cyklistů. Zdeněk Schwarz odhaduje, že tento trend bude pokračovat.

Pražská záchranná služba letos o prázdninách ošetřila přes 16 500 lidí, což je zhruba o 800 osob více než vloni.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 27 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy