Vyjde sanitce první pokus? Příjem pacientů v praxi

Jan Hejl
13. 7. 2014 17:50
Pražská záchranka v minulých dnech nemohla umístit několik pacientů s mozkovou příhodou, což vyvolalo spor mezi ní a nemocnicemi. Proč tomu tak bylo a co přijímání pacientů obnáší?
Inspektor provozu Pavel Volenec popisuje svou práci.
Inspektor provozu Pavel Volenec popisuje svou práci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Pojedeme na Vinohrady. Musíme tam být co nejdřív," říká Pavel Volenec a startuje auto. Orientuje se podle svých zkušeností, na tablet ukazující mapu se téměř nepodívá. Před ním jede sanitka s pacientem, který upadl do bezvědomí.

Volenec má jako inspektor provozu na starost kontrolu zdravotníků při zásahu. "V případě složitějšího zranění jedu spolu se záchranáři a pomáhám jim," vysvětluje. Tohle je jeden z nich.

Náplň práce inspektora je různorodá. "Inkasuji peníze od nepojištěných lidí, koordinuji také zásah při případném hromadném neštěstí. Mám v autě i megafon," popisuje Volenec. Dohlíží také na předávání pacientů do nemocnic.

Právě toto téma je v posledních týdnech předmětem sporu mezi záchrankou a pražskými nemocnicemi. Záchranáři tvrdí, že Nemocnice Na Bulovce odmítla převzít několik lidí s mozkovou příhodou.

Pražská záchranná služba denně vyjede k více než třem stovkám případů. Přibližně tolik pacientů tedy umístí do nemocnic napříč Prahou. Pro koordinaci výjezdů má vlastní systém. Na tabletu nad palubní deskou inspekčního auta se hýbají barevné symboly. Jsou to sanitky, ty modré zrovna nabírají pacienta a odvážejí jej do nemocnice. Volenec tak má přehled o poloze všech vozidel záchranné služby v Praze.

Improvizovaná jednotka intenzivní péče

"Do vinohradské nemocnice jedeme, protože je nejblíž. Zákon nám to ukládá," říká Volenec. Záchranáři hledají pro pacienta také nejvhodnější místo pro hospitalizaci. Například specializované pracoviště, které se postará o záchranu života. Při složitějších případech musí často komunikovat s dispečinkem.

Nemocnice musí být na přijetí pacienta připravená a musí potvrdit záchranářům, že má volné místo. Elektronická databáze sice existuje, ale nemocnice do ní vkládají informace jen dvakrát denně. "Některé vůbec. Ze zákona není povinnost systém využívat a některé nemocnice to taky nedělají," stěžuje si inspektor.

Lůžko v sanitce je plně vybavené. Nejmodernější vozy mají veškeré potřebné přístroje. Sanitka je vlastně improvizovaná jednotka intenzivní péče. Je v ní lékař a zpravidla dva záchranáři.

Pokud by nemocnice odmítla pacienta přijmout, inspektor může vyjednávat. Většinou je to ale marné. "V medializovaných případech měla nemocnice zpravidla plno. Proto odmítla přijmout," tvrdí Volenec. Sanitka v takovém případě musí pacienta umístit do jiné nemocnice. Opakuje se martyrium, kdy záchranáři komunikují za plného provozu s dispečinkem. Zkrátka se hledá místo jinde.

Znamená to, že sanitka s pacientem je blokovaná a nemůže se věnovat jiným, kteří potřebují pomoc. Stejně tak jsou v ní plně zaměstnaní záchranáři i lékař. Inspektor provozu musí všechny poznatky ze své dvanáctihodinové služby zaznamenat v písemném hlášení. Všechny případy se evidují.

V péči nemocnice

To už ale sanitka projíždí bránou vinohradské nemocnice a směřuje na interní oddělení do ambulance. Tam je připravený lékař. Záchranáři vynášejí pacienta.

"Teď všichni směřují na ambulanci. Nemocnice nás už očekává. Lékař, který má zrovna službu, se zeptá, jaké má pacient obtíže a co se mu stalo. Po kontrole pojištění je zařazen na vhodné oddělení nemocnice," vysvětluje Volenec, který stojí před okny ambulance a ukazuje směrem na ně.

Ze dveří po chvíli vycházejí záchranáři s prázdnými nosítky, která ukládají zpět do sanitky. Mise je u konce. O pacienta se už starají v nemocnici.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy