V české metropoli bude přibývat chudých, varuje studie

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 10. 2010 12:16
Kdo je pražská chudina? Důchodci, dělníci, ale i úředníci či prodavači
Hrdý název "Domov" zůstal, z důchodců jsou senioři.
Hrdý název "Domov" zůstal, z důchodců jsou senioři. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bydlet v Praze, automaticky neznamená mít se dobře. Ačkoli Praha figuruje na prvním místě ve výši průměrných platů, má i svoje chudé, kteří mají problém vyžít ze svého příjmu.

"A to nemluvíme o nezaměstnaných, ale o lidech s méně výnosnými povoláními. Praha má své chudé a skupina městských chudých se bude nepochybně zvětšovat," říká Tomáš Kostelecký, jeden z autorů studie "V Praze je blaze" aneb co si myslíme o životě lidí žijících v hlavním městě a co z toho je pravda", která právě vyšla ve sborníku autorů ze Sociologického ústavu akademie věd Jaká je naše společnost?.

A kdo je mezi skupinami ohroženými chudobou? Třeba důchodci, dělníci, nižší úředníci, nekvalifikovaní lidé pracující ve službách a obchodu.

Vydělá víc, ale koupí míň

Jejich platy se podle porovnání sociologů příliš neliší od regionů, za to výdaje jsou výrazně větší. I když mají větší plat, pořídí si za něj méně, než třeba na Jihlavsku. To vědcům posloužilo jako příklad, protože výše tamních příjmů se nejvíce blíží republikovému průměru. Mají slovy ekonomů nižší kupní sílu.

Důchod byl v Praze v roce 2005 v průměru o sedm procent vyšší než v regionech. Pražský důchodce ale s takovým příjmem ušetří jen na potravinách, všechno ostatní je pro něj reálně než pro seniora žijícího v regionu.

Například regulované nájemné je v praze skoro o sto procent dražší než v krajích. Oprava bot o třicet šest procent.

Blaze se v Praze ale nežije například ani učitelům, zdravotníkům a dalším státním zaměstnancům. I oni jsou na tom relativně hůře než jejich kolegové z regionů.

"Vyšší pražské ceny smazávají rozdíly v životní úrovni obou skupin, nebo mohou dokonce náš pohled na to, která ze dvou porovnávaných skupin se pořídí za svoje vydělané peníze více, obrátit v neprospěch mimopražských," upozorňují sociologové Tomáš Kostelecký a Martina Mikeszová.

Učitelé jdou do Prahy, ale ne učit

Projevuje se to i v praxi. Sehnat kvalifikované učitele některých předmětů je v Praze často nesplnitelný úkol.

"Je problém obsadit místo i u úplně normálních předmětů jako je fyzika. U informatiky nebo angličtiny je taky problém, ale ten je po celé republice. Zrovna nedávno jsem o tom mluvil s jednou paní ředitelkou, která nemůže sehnat učitele, i když nabízí dokonce služební byt," říká Petr Sarközy z Asociace školských odborů.

Paradoxně přitom právě do Prahy míří mnoho absolventů pedagogických fakult.

"Ale ne proto, aby učili. Hledají si tam jiná, lépe placená místa, než jsou učitelská, což v Praze není tak složité," dodává Sarközy.

A kdo tedy pobírá pověstné 'vysoké pražské platy'?

Nejlépe si stojí manažeři, kteří berou až o polovinu víc než jejich kolegové na stejných funkcích v regionech. "Kupní síla platů pražských zaměstnanců patřící do této kategorie je i navzdory vyšším pražským cenám znatelně vyšší než u ostatních lidí," upozorňují autoři studie.

 

Právě se děje

Další zprávy