Trojici jsme ke spolupráci s terorismem nevyprovokovaly, brání se USA před pražským soudem

ČTK ČTK
14. 9. 2015 14:35
Spojené státy tvrdí, že jejich agenti nevyprovokovali trestnou činnost údajných spolupracovníků teroristů zadržených v Česku. Stojí to v dokumentu amerického ministerstva spravedlnosti, který si vyžádal městský soud. Ve Spojených státech hrozí mužům až doživotí, údajně chtěli prodat zbraně a kokain kolumbijské teroristické organizaci. V případu figuruje i Alí Fajád z Libanonu, který je údajně bratrem taxikáře, z jehož vozu letos v červenci v Libanonu zmizelo pět Čechů včetně Fajádova právníka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Trestnou činnost údajných spolupracovníků teroristů zadržených v Česku nevyprovokovali američtí agenti.

Trvá na tom americké ministerstvo spravedlnosti v dokumentu, který si vyžádal pražský městský soud. Zhodnocení postupu agentů je pro vydání trojice cizinců do USA klíčové, český trestní řád totiž policejní provokaci nepřipouští.

Ve Spojených státech hrozí mužům až doživotí, údajně chtěli prodat zbraně a kokain kolumbijské teroristické organizaci.

Soud si vzal čas na rozmyšlenou

Soudní senát původně plánoval, že o přípustnosti vydání rozhodne v pondělí, nakonec si však vzal čas na rozmyšlenou do příštího úterý s tím, že věc je zásadní a poměrně složitá.

Veřejné zasedání se konalo za zostřených bezpečnostních opatření, jednací síň střežili zakuklenci se zbraněmi.

Spojené státy viní Alího Fajáda z Libanonu a Faouzi Jabera s Chálidem Marabím z Pobřeží slonoviny z toho, že nabídli drogy a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy teroristické organizace FARC.

Schůzky se údajně konaly v Ghaně či ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Fajád je údajně bratrem taxikáře, z jehož vozu letos v červenci v Libanonu zmizelo pět Čechů včetně Fajádova právníka.

Podle libanonské agentury NNA pětici unesli neznámí ozbrojenci ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda. České ministerstvo zahraničí se k této zprávě odmítlo vyjádřit.

Nešlo o provokaci

Předseda soudního senátu Luboš Vrba v pondělí přečetl vyjádření USA, podle kterého nešlo ze strany agentů o provokaci Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA).

Všichni tři obvinění prý páchali trestnou činnost už dříve, než se s agenty dostali do styku, a na schůzkách s agenty prý navíc sami vyvíjeli aktivitu - z vlastní vůle navrhovali způsoby páchání trestných činů, nabízeli zbraně za ceny, které určili, či domlouvali další setkání.

"DEA v žádném případě nelákal obžalované ke spáchání trestného činu, který předtím neměli v úmyslu spáchat," stojí v dokumentu.

"DEA vyšetřoval Jabera, jednotlivce s dlouhou historií trestné činnosti, pro distribuci drog a obchodování se zbraněmi. Jaber představil důvěrnému zdroji DEA své kriminální společníky Merebiho a Fajáda s tím, že mu mohou při trestné činnosti asistovat. Merebi důvěrnému zdroji DEA odhalil své zapojení do rozsáhlého pašování narkotik. Dychtivě a bez váhání se přidal k trestné činnosti a nabídl své zkušenosti mezinárodního pašeráka drog. Fajáda Jaber představil důvěrnému zdroji jako někoho, kdo může dodávat zbraně. Fajád odhalil svou dlouhou historii pašování zbraní a následně inicioval osobní setkání," napsali Američané.

Obžalovaní: jsou to provokace a lži

Obžalovaní vinu i své vydání odmítají. Obvinění je podle nich založeno na provokaci a lžích. Obhájci poukazují i na to, že USA mohou muže zavřít do časově neomezené samovazby.

Pražský městský soud původně vydání povolil už v dubnu, trojice si ale úspěšně podala stížnost a vrchní soud věc vrátil k dalšímu projednání.

Podle Vrby pak americká strana zaslala přes české ministerstvo spravedlnosti první "velmi stručné" vyjádření k údajné provokaci v červnu. Rozsáhlejší doplnění přišlo k soudu tento pátek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy