Má rodina Čechy neunesla, vzkázal Libanonec vězněný v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2015 21:12
V Libanonu zmizelo pět Čechů. Bratr jejich řidiče je momentálně v českém vězení. Policie soudí, že jde o únos.
Libanonští vojáci, ilustrační foto.
Libanonští vojáci, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bejrút - Souvislost s pašeráky zbraní a kokainu, stíhanými ve Spojených státech, může mít záhadné zmizení pětice Čechů, po nichž v libanonském údolí Bikáa u syrských hranic zůstalo jen opuštěné taxi Kia s penězi, šatstvem a videokamerami.

Zmizení mužů zjistila libanonská policie v sobotu nad ránem, na místě nenašla ani řidiče. Vyšetřovatelé soudí, že jde o únos.

Fajád souvislost "zcela vylučuje"

Právě řidič, padesátiletý libanonský taxikář Saíb Munír Taán, může být podle médií klíčem k záhadě. Podle libanonské rozhlasové stanice Voice of Lebanon je bratrem Alího Fajáda, který byl loni v dubnu spolu se svými dvěma druhy zatčen v Praze a čeká na vyhoštění do USA.

Ve Spojených státech mu hrozí doživotí; je stíhán kvůli kauze, při níž se nechal oklamat americkými agenty, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Spojení s únosem pětice Čechů ale Fajád rezolutně odmítá. Jeho advokát Vladimír Řičica v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že jeho klient je celou záležitostí šokován a "zcela vylučuje jakoukoli možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou".

V České republice prý Fajád neusiluje o nic víc než o spravedlivý proces.

Řičica také uvedl, že právník, který patří mezi unesené, navštívil Libanon opakovaně. Zajišťoval prý podklady pro příslušné orgány veřejné moci a pro Fajádovu obhajobu.

Stopa k soudu v Praze

Libanonská agentura NNA napsala, že Čechy očividně unesli neznámí ozbrojenci ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda. Takový scénář nevylučují ani české bezpečnostní složky.

O unesených Češích není v libanonských médiích mnoho informací. Jejich věk se podle listu The Daily Star pohybuje mezi 25 a 47 lety.

Deník Blesk napsal, že dva z mužů jsou zaměstnanci jisté české regionální televize, kteří do Libanonu odjeli natáčet reportáž na objednávku.

Už v sobotu ráno libanonská policie místo předpokládaného únosu uzavřela a zřídila na okolních silnicích kontrolní posty. Podle NNA se dnes do hledání Čechů zapojila armáda, která prohledává okolní hotely.

Zatím nejsou zprávy, že by pátrání bylo úspěšné.

Místo, kde Češi zmizeli.
Místo, kde Češi zmizeli. | Foto: Google Maps

Komunikaci v případu v Česku si vyhradilo ministerstvo zahraničí. Mluvčí úřadu Michaela Lagronová ČTK napsala, že "žádné spekulace, které se objevují v médiích, nebude ministerstvo s ohledem na pátrací akci komentovat, pokud nastane v případu jakýkoli vývoj, bude o něm informovat".

O situaci jednal v sobotu krizový štáb ministerstva, znovu se sejde v úterý ráno.

"Uděláme maximum"

Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek v sobotu v České televizi uvedl, že je kvůli případu ve spojení se svým libanonským protějškem. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že "je snahou české vlády udělat maximum pro to, abychom českým občanům pomohli".

Spojené státy se snaží dosáhnout vydání Alího Fajáda a jeho dvou druhů Faouzi Jabera a Chálida Marabího. Letos v červnu ale pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o přípustnosti jejich vydání do USA s odůvodněním, že Spojené státy nedaly dostatečné záruky ohledně toho, že muži nebudou ve vězení podrobeni nelidskému zacházení.

Městský soud v Praze si tak bude muset od USA vyžádat upřesnění.

Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím. Konečný souhlas s extradicí mužů musí vyslovit český ministr spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy