Policie prověřuje, zda se unesení Češi nezapletli do zločinu

Ondřej Kundra/Respekt
5. 8. 2015 17:30
Ministr zahraničí svoji cestu do Libanonu odložil na neurčito, do Bejrútu naopak poletí ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Osud pětice Čechů, kteří před více než dvěma týdny zmizeli na východě Libanonu, je stále záhadný. Kvůli případu míří příští týden do Bejrútu speciální delegace v čele s náměstkem ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem a šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou.

Právě Šlachtova přítomnost nasvědčuje, že zvažovaný únos by mohl mít kriminální pozadí. Dalším důvodem je, že libanonská policie nechce dávat informace českým tajným službám, ani našemu velvyslanci na místě, ale jen svému protějšku, což je ÚOOZ.

Podle kuloárových informací z bezpečnostních složek Šlachta nejede do Libanonu jen načerpat nové informace, naopak chce několik konkrétních, jež s pozadím případu souvisí a které jeho detektivové dosud zjistili, libanonské straně předat. O co přesně jde, není zřejmé.

Stejně tak je nejasné, proč ke zmizení Čechů vlastně došlo. Tři dny po incidentu libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk tajemně naznačil, že věc má co do činění "s mafiemi, s pašováním drog a zbraní." Libanonská strana to však již dále neupřesnila.

Nejčastěji zmiňovanou verzí v českých a libanonských médiích dosud bylo, že zmizení pětice může souviset s kauzou Ajího Fajáda, jehož loni v Česku zatkli agenti americké protidrogové policie DEA. Poté, co s nimi měl v pražském hotelu Sheraton dohadovat dovoz zbraní z Ukrajiny.

Fajád se domníval, že jedná s kolumbijskou levicovou gerilou FARC, za niž se Američané vydávali, a myslel si, že za jimi fingovaně nabízené peníze z prodeje drog udělá výhodný obchod se zbraněmi.

Součástí posádky SUV, na jejíž palubě bylo v Libanonu nalezeno pět českých pasů, profesionální kamera a další osobní věci, byl přitom advokát Ajího Fajáda Jan Švarc, zatímco řidičem byl jeho bratr. Odtud se odvíjí spekulace, že oba případy jsou nějak propojeny.

Jednou z prověřovaných verzí je, že Fajádovi lidé mohli vylákat další členy výpravy (dva regionální novináře a jednoho dalšího cestujícího) s cílem později je vyměnit za Fajáda. Ten v současné době pobývá ve vazbě v ruzyňské věznici a vede se složitá právní bitva o jeho vydání do USA, čemuž chce Fajád zabránit.

Na Hrad přišel dopis: Zvažte výměnu za zavřeného Libanonce

Podle informací Respektu krátce po zmizení Čechů obdržel prezident Miloš Zeman anonymní dopis, kde byla vyslovena žádost, aby zdejší úřady zvážily výměnu pětice právě za Fajáda.

"Z bezpečnostních důvodů to nekomentujeme," říká mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, zda může existenci dopisu vyloučit.

Samotný fakt každopádně nijak nedokazuje, že Fajád a jeho okolí věc zinscenovali. Když byli před dvěma a půl lety uneseny dvě Česky v Pákistánu, přihlásilo se několik lidí, kteří nepravdivě tvrdili, že o nich vědí, a událost chtěli nějak zobchodovat pro prosazení svých zájmů.

Není vyloučeno, že autoři dopisu Zemanovi můžou mít podobné motivy. Nebo odvádějí pozornost.

Skutečná podstata případu přitom může být zcela jiná.

Detektivové vedle verze, že pětici někdo unesl z kriminálních důvodů, prověřují i to, zda se Češi sami nezapletli do nějakého zločinu a nesehráli v něm aktivní roli.

České zpravodajské služby dostávají v současné době v této souvislosti řadu protichůdných informací, které se různě popírají.

Vyšetřování případu neulehčuje ani to, že libanonská strana mu zatím nepřikládá zásadnější význam. V tamní politice aktuálně zuří boj o prezidenta a vláda navíc řeší ekologický problém se svozem hnijících odpadků v hlavním městě.

Češi unesení v Libanonu nejsou jediní. Další pohřešovaný český občan je stále v Libyi, kde byl unesen letos v březnu. Zpět do bezpečí se naopak podařilo dostat dvě ženy unesené v Pákistánu. Poté, co se před pěti měsíci vrátily, prošly složitou rekonvalescencí a stále se snaží vypořádat s traumatickým zážitkem.

 

Právě se děje

Další zprávy