Svoboda odmítl půjčit DPP miliardy. Počká si na studii

ČTK ČTK
20. 10. 2011 17:30
Podle primátora se dopravní podnik chová při žádosti nestandardně a vyvíjí nátlak
Primátor Bohuslav Svoboda
Primátor Bohuslav Svoboda | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) tvrdí, že se pražský dopravní podnik (DPP) při žádostech o peníze chová nestandardně a vyvíjí na hlavní město nátlak.

V tiskové zprávě uvedl, že žádost podniku o šestimiliardovou směnku posoudí až na základě odborné analýzy, která by měla být hotová 1. listopadu.

Dopravní podnik ve středu informoval, že mu hrozí pokuty až 140 milionů korun od dodavatelů, kteří podniku dodávají nové autobusy a tramvaje.

Žádný z dodavatelů sice zatím žádné nároky vůči dopravnímu podniku neuplatnil. Dozorčí rada podniku ale požádala o svolání mimořádné valné hromady, na které by měli zástupci města rozhodnout o tom, jak bude podnik závazky týkající se nákupu nových vozů do budoucna platit.

Smlouvy na dodávku nových autobusů a tramvají byly uzavřeny za minulého vedení města. Za autobusy by měl podnik během několika let zaplatit zhruba 4,5 miliardy korun, za tramvaje podle dřívějších informací asi 17 miliard.

DPP si chce na investice včetně nákupu nových vozů půjčit šest miliard korun. Podnik preferuje možnost, že by peníze získal formou směnky, za kterou by se zaručilo hlavní město.

Pražský primátor dnes uvedl, že je požadavkem dopravního podniku překvapen. "DPP by měl, stejně jako město, postupovat s logikou řádného hospodáře. Tedy v době, kdy neočekáváme pozitivní hospodářský vývoj, racionalizovat své investiční požadavky a předkládat reálné plány," tvrdí Svoboda.

Valná hromada DPP, kterou tvoří rada hlavního města, se mimořádně sejde 22. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy