Praha - Spor mezi hlavním městem a společností eMoneyServices (EMS) v případu kolem opencard nekončí. EMS, která je vlastníkem práv karty Pražana, požaduje po Praze téměř 170 milionů korun. Případ tak vyřeší arbitráž nebo skončí u soudu, protože EMS v případě neúspěchu podá na město žalobu. Společnost také podle Hospodářských novin v úterý ukončí uživatelskou podporu celého systému.
"Oznámení o zastavení podpory systému Opencard ze strany EMS nás poněkud překvapilo. Jednání o zajištění podpory dosud probíhala a naše společnost vyzvala EMS k součinnosti v této věci. Jsme připraveni dále jednat," uvedl Pavel Stöckl z městské firmy Operátor Opencard.
Radní dostanou na stůl rozhodčí smlouvu.
Smlouva mezi Prahou a EMS vypršela letos v dubnu. Firma přesto celý systém provozovala až do poloviny června. Praha jej převzala, jenže systém zkolaboval.
EMS poté přistoupila na to, že bude systém nadále podporovat, což podle mluvčího EMS Martina Opatrného dělala dosud. Teď uživatelskou podporu ukončí. "Zároveň nebudeme systém nijak omezovat. V podstatě poběží na autopilota," řekl HN Opatrný. Není ale schopný říct, jak dlouho může takto běžet.
Praha podepsala v červenci s EMS memorandum. V něm navrhuje postup řešení a mimo jiné se zmiňuje také o arbitráži. Dojde na ni v případě, že město a EMS společné řešení nenajdou. A právě na základě memoranda chce teď EMS arbitráž podat. "Vycházíme z dohody, kde je jasně dané, dokdy musí Praha dluhy zaplatit. A to se stále nestalo," říká Opatrný s tím, že termín už vypršel.
Na magistrát proto teď zamířila rozhodčí smlouva, kterou ale musí schválit ještě rada. V případě, že ji schválí, přistoupí město k arbitráži. Pokud ne, podá EMS na město žalobu.
EMS chce bezmála 170 milionů za licence a služby. Část peněz jí údajně dluží magistrát, část dopravní podnik. V částce je zároveň započítané penále. Firma vychází z toho, že Praha od července využívá její systém bez smlouvy. Navíc za něj ani neplatí.
Praha chtěla od EMS systém odkoupit, firma jí ho nabídla za bezmála půl miliardy korun. To vedení města v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (nestraník, dříve TOP 09) odmítlo. Od EMS pak přišly ještě další dvě nabídky, ale podle magistrátu vycházejí na zhruba stejnou částku jako původní nabídka.
Dosluhující vedení proto teď přišlo s náhradním řešením. Nový systém by dodaly čtyři firmy. Každá z nich by získala zakázku za deset milionů. Odbavovací systém by zajistila společnost Mikroelektronika, o software by se postarala firma ODP, o kartové centrum XTCard a o další část systému plzeňský dopravní podnik. Dohromady by tak projekt vyšel na 40 milionů korun.
Zároveň by ale město nebylo na firmách závislé. Součástí je i neomezený počet licencí, které Praha musela od EMS kupovat na každou další vydanou kartu. Karta by byla také otevřená pro různé aplikace, které by pak Praha mohla nabídnout zájemcům v soutěži. Stejně tak by bylo například možné, aby si cestující nahrál dopravní aplikaci s jízdným na chytrý telefon.
První karty by si mohli zákazníci vyzvednout už v lednu. Systém Opencard by pak Praha chtěla udržet do konce roku 2016. Pokud by se s EMS dohodla.
Projekt za 1,2 miliardy
Město chce v následujících dnech návrh projednat se stranami, které se nově dostaly po komunálních volbách do zastupitelstva. Nové řešení tak patrně představí hnutí ANO, Trojkoalici i Pirátům. Kauza Opencard by se na jednání rady mohla dostat příští středu.
Hlavní město zaplatilo za Opencard už 1,2 miliardy korun. Smlouvy s firmou Haguess, po které EMS projekt převzala, uzavíralo město za primátora Pavla Béma (ODS). Jeho první náměstek Rudolf Blažek zažádal o audit. Důvodem podle něj byla přílišná závislost města na firmě Haguess. Audit ukázal, že smlouvy jsou pro město nevýhodné. Auditor minulý týden sněmovní vyšetřovací komisi k Opencard vypověděl, že je musel připravovat diletant.
Současné vedení se proto chtělo ze smluv vymanit, celý projekt odkoupit tak, aby ho Praha spravovala sama.
Za projekt už soud odsoudil pět bývalých magistrátních úředníků, včetně bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka, k podmíněným trestům od jednoho do tří let za zvýhodnění firmy Haguess a uzavření nevýhodných smluv. Rozsudek je nepravomocný. Nikdo z bývalých radních však potrestán nebyl.