Tři časované bomby. Co čeká nového primátora Prahy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 10. 2014 5:30
Jakmile čerstvý primátor hlavního města převezme řetěz, bude se muset vypořádat s nevyřešenými spory.
Na vyřešení svozu odpadu zbývají Praze necelé tři týdny
Na vyřešení svozu odpadu zbývají Praze necelé tři týdny | Foto: Libor Fojtík/Economia

Praha – Svoz odpadu, projekt Opencard a stavební předpisy. Odcházející vedení Prahy v čele s Tomášem Hudečkem (TOP 09) nechává svým nástupcům na magistrátu tři zásadní problémy, které budou muset urychleně řešit.

Rada sice může až do sestavení nové koalice vládnout v současném složení, je však otázka, jak moc bude jednobarevná rada TOP 09 akceschopná poté, co primátor Tomáš Hudeček s radní Evou Vorlíčkovou a jejich rival Jiří Vávra opustili stranu.

A jisté není ani to, zda se končící politici do ožehavých problémů poženou ve chvíli, kdy se řešení některých z nich pohybuje na hraně zákona nebo hrozí ostudou.

Problém číslo 1 – Opencard

O tom, že je potřeba vyvázat město z nevýhodných smluv s majitelem práv k projektu Opencard Haguess (dnes eMoney Services), se na magistrátu mluví od minulých voleb. Výsledky jsou ovšem tristní – někdejší radní jsou stíháni kvůli prodlužování smluv bez otevřeného tendru, firma provozuje systém bez smlouvy, Praha jí dluží minimálně 130 milionů korun a na konci roku končí smlouva s dopravním podnikem.

Magistrát vytvořil akciovou společnost Operátor Opencard, která připravuje různé varianty řešení. Favoritem je momentálně propojení s chystaným systémem Českých drah a plzeňského dopravního podniku.

Háček je ovšem v tom, že na nový systém nelze přejít ze dne na den. Ať už Praha zvolí jakékoli řešení, musí se domluvit na spolupráci s eMoney Services alespoň na přechodnou dobu. Jenže do toho se politikům nechce – již jednou se v nouzi s eMoney Services dohodli bez otevřené soutěže a teď jim za to hrozí soud.

Ožehavý problém se tedy odkládá – jak deníku Aktuálně.cz potvrdil mluvčí eMoney Services Martin Opatrný, s firmou se o prodloužení spolupráce nevyjednává. "Nikdo s námi o ničem nejedná. Naše poslední nabídka zůstala bez jakékoli odezvy,“ konstatoval mluvčí a připomněl, že Praha se tak vystavuje riziku arbitráže.

Problém číslo 2 - Svoz odpadu

Zatímco u Opencard má Praha ještě alespoň několik měsíců, další z velkých problémů metropole – svoz odpadu – se musí řešit okamžitě. Současná smlouva s Pražskými službami totiž končí již na konci října.

Pokusy vypsat otevřený tendr v minulosti ztroskotaly. Praha by ráda firmě, ve které má podíl, zadala zakázku bez soutěže, to ovšem kvůli zpřísněným evropským předpisům nebude možné. Tendr napřímo bude moci město zadat jen společnosti, ve které vlastní drtivou většinu a která neprovozuje komerční zakázky.

Město proto původně připravovalo odkup akcií od minoritních akcionářů. Plán na obchod ale zkrachoval a menšinový podíl místo města získala firma EP Industries ovládaná Danielem Křetínským, jehož firma AVE momentálně pracuje jako subdodavatel pro Pražské služby.

Rada pod vedením Tomáše Hudečka poté začala narychlo připravovat pacht – část firmy odpovědnou za svoz komunálního odpadu chce převést do městem ovládané společnosti Technická správa komunikací. Převod v úterý sice schválila valná hromada Pražských služeb, jenže Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ho předběžným opatřením pozastavil.

Podle náměstka Jiřího Vávry teď rozhodnutí antimonopolního úřadu zkoumají magistrátní právníci, teprve poté se bude řešit, jak postupovat dál. "Pokud se ukáže, že se jím musíme řídit, pak by muselo následovat další vypsání jednacího řízení bez uveřejnění,“ uvedl Vávra. Jenže právě to může být na hraně zákona a nikomu se podobný kontrakt příliš podepsat nechce.

Viceprimátor Václav Novotný, který na rozdíl od Hudečka s Vávrou zůstal v TOP 09, ujišťuje, že rada problém zanedbávat nebude. "Pracujeme dál. Záleží na tom, jak rychle bude ustanovena nová rada. Samozřejmě jsme si to tou nynější situací zkomplikovali,“ uvedl Novotný.

Problém číslo 3 - Stavební předpisy

Pražské zastupitelstvo letos v červenci schválilo nové pražské stavební předpisy, které si kromě radních pochvaluje i většina architektů. Problém s nimi naopak mají firmy provozující billboardy, kterým nový předpis v příštích letech výrazně omezí byznys a před komunálními volbami kvůli němu oblepily Prahu billboardy s kampaní proti primátorovi Tomáši Hudečkovi.

Jen tři dny před volbami s výtkami vystoupilo také ministerstvo pro místní rozvoj. Nelíbí se jim, že Praha si předpis nenechala notifikovat u Evropské komise, ačkoli to neudělalo žádné jiné město kromě Madridu.

Ministerstvo Praze výtky oficiálně zaslalo ve středu, a pokud do 60 dnů situaci nenapraví, resort platnost předpisů pozastaví.

To by podle expertů na územní plánování znamenalo v Praze naprostý chaos. Ke starým předpisům se totiž vrátit nelze a obecné předpisy jsou pro hlavní město nedostatečné – nezohledňují například specifika pražské památkové rezervace.

"Byla by uvolněna regulace na celém území Prahy včetně památkové rezervace, což by umožnilo umisťovat billboardy bez jakéhokoliv omezení velikosti. Dále by mimo jiné byla zrušena výšková regulace, požadavky na stromořadí v ulicích a byly by uvolněny požadavky na parkování," uvedl mluvčí pražského Institutu plánování rozvoje Marek Vácha.

Současné vedení magistrátu považuje výtky ministerstva za předvolební boj. Se zástupci resortu prý již několik měsíců jednají a s požadavkem notifikace ministerstvo přišlo až několik dní před volbami.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy