Spor o Kaplického knihovnu vyhráli zastánci blobu

Kateřina Eliášová
29. 4. 2011 11:48
Soud neřekl, zda byla soutěž na blob regulérní nebo ne
Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems

Praha - V případu mezinárodní soutěže na stavbu Národní knihovny v Praze, kterou před čtyřmi lety vyhrál dnes již zesnulý architekt Jan Kaplický, respektive jeho architektonická kancelář Future Systems, padl soudní verdikt.

Při vedl ateliér HŠH architekti, který skončil v soutěži na třetím místě. Jeho architekti jsou přesvědčeni, že jak mezinárodní porota, tak i knihovna porušily podmínky soutěže, kterou Národní knihovna na novou stavbu vypsala.

Žádají doplacení odměny za lepší umístění v soutěži.

Obvodní soud pro Prahu 1 se však přiklonil na stranu žalovaného, tedy majitelů ateliéru Amanda Levete Architect (dříve FUTURE SYSTEMS), který knihovnu pod vedením Kaplického "nakreslil".

Řízení o žalobě, kterou se společnost HŠH architekti domáhala částky 1,6 mil, soud zastavil.

Architekti HŠH se odvolali

Architekti ateliéru HŠH se proti verdiktu soudu odvolali. "Soud se podle našeho názoru doposud nezabýval otázkou regulérnosti soutěže," řekl Aktuálně.cz architekt ateliéru HŠH architekti Tomáš Hradečný.

Regulérnost soutěže posuzovala Mezinárodní unie architektů (UIA), ale nezpochybnila ji. Zabýval se jí i antimonopolní úřad. Ten neřekl jasně, zda byla soutěž v pořádku či ne, pouze ji neoficiálně doporučil zrušit, což knihovna neudělala.

"Smyslem našeho konání je, abychom od nějaké autority získali vyjádření, jestli ta soutěž byla nebo nebyla v pořádku, když od antimonopolního úřadu jsme se toho ani po jasném stanovisku ombudsmana nedočkali," dodal.

Žalující strana poukazuje zejména na fakt, že v soutěžních podmínkách Národní knihovna po autorech návrhů požadovala, aby národní konzervační fond umístili do nadzemní části. Kaplický jej ale v návrhu zakreslil pod zem, a i přesto postoupil do druhého kola. A nakonec vyhrál.

Soud: Při by měli rozhodnout za hranicemi ČR

Žalovaná strana, tedy Národní knihovna a společnost Amanda Levete Architect, u soudu předložily námitku, podle níž by regulérnost soutěže měla posuzovat Mezinárodní unie architektů, nikoliv české soudy. Odvolávají se na soutěžní podmínky.

Ty obsahují způsob řešení všech rozporů vzniklých v souvislosti se soutěží, a to tak, že spory mají být řešeny v rozhodčím řízení schváleném UIA, bez uchýlení se k právním orgánům pořádající země (ČR).

"Soud tak dal zcela za pravdu zastáncům "blobu" a regulérnosti pravidel soutěže, když vyloučil další dodatečné zpochybňování platnosti pravidel mezinárodní soutěže a rozhodnutí Národní knihovny o vítězném návrhu architekta Jana Kaplického. Přezkum soutěže se dle rozhodčí doložky řídí výlučně pravidly Mezinárodní unie architektů, která již takový přezkum provedla, neshledala žádná pochybení a věc uzavřela. Soud potvrdil, že tato mezinárodní rozhodčí doložka byla v soutěži platně sjednána a je pro české soudy závazná." řekl advokát Jan Šťovíček, který zastupoval v soudním řízení společnost Amanda Levete Architect.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Cizinci dostali za vraždu seniora v Žabčicích sedmnáct let vězení

Krajský soud v Brně ve středu poslal na 17,5 roku do vězení dva cizince původem z Ruska, kteří podle rozsudku v roce 2015 zavraždili seniora v Žabčicích na Brněnsku. Jeden je ve vazbě, druhý je vedený jako uprchlý. Rozsudek není pravomocný, obhájce jednoho z obžalovaných se na místě odvolal, ostatní strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Mužům za vraždu hrozilo 20 let až výjimečný trest.

Obžalovaní Magomed Moldijev Israilov a Sajdchusejn Naurbajev podle státního zastupitelství dostali od neznámého člověka tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 do domu vnikli se zamaskovanými obličeji a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla už dříve žalobkyně Zuzana Zámoravcová.

Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle žalobkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili. V šatní skříni podle obžaloby následně založili požár a s cennostmi odjeli do Rakouska, uvedla dříve žalobkyně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy