Spor o Kaplického knihovnu vyhráli zastánci blobu

Kateřina Eliášová
29. 4. 2011 11:48
Soud neřekl, zda byla soutěž na blob regulérní nebo ne
Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems

Praha - V případu mezinárodní soutěže na stavbu Národní knihovny v Praze, kterou před čtyřmi lety vyhrál dnes již zesnulý architekt Jan Kaplický, respektive jeho architektonická kancelář Future Systems, padl soudní verdikt.

Při vedl ateliér HŠH architekti, který skončil v soutěži na třetím místě. Jeho architekti jsou přesvědčeni, že jak mezinárodní porota, tak i knihovna porušily podmínky soutěže, kterou Národní knihovna na novou stavbu vypsala.

Žádají doplacení odměny za lepší umístění v soutěži.

Obvodní soud pro Prahu 1 se však přiklonil na stranu žalovaného, tedy majitelů ateliéru Amanda Levete Architect (dříve FUTURE SYSTEMS), který knihovnu pod vedením Kaplického "nakreslil".

Řízení o žalobě, kterou se společnost HŠH architekti domáhala částky 1,6 mil, soud zastavil.

Architekti HŠH se odvolali

Architekti ateliéru HŠH se proti verdiktu soudu odvolali. "Soud se podle našeho názoru doposud nezabýval otázkou regulérnosti soutěže," řekl Aktuálně.cz architekt ateliéru HŠH architekti Tomáš Hradečný.

Regulérnost soutěže posuzovala Mezinárodní unie architektů (UIA), ale nezpochybnila ji. Zabýval se jí i antimonopolní úřad. Ten neřekl jasně, zda byla soutěž v pořádku či ne, pouze ji neoficiálně doporučil zrušit, což knihovna neudělala.

"Smyslem našeho konání je, abychom od nějaké autority získali vyjádření, jestli ta soutěž byla nebo nebyla v pořádku, když od antimonopolního úřadu jsme se toho ani po jasném stanovisku ombudsmana nedočkali," dodal.

Žalující strana poukazuje zejména na fakt, že v soutěžních podmínkách Národní knihovna po autorech návrhů požadovala, aby národní konzervační fond umístili do nadzemní části. Kaplický jej ale v návrhu zakreslil pod zem, a i přesto postoupil do druhého kola. A nakonec vyhrál.

Soud: Při by měli rozhodnout za hranicemi ČR

Žalovaná strana, tedy Národní knihovna a společnost Amanda Levete Architect, u soudu předložily námitku, podle níž by regulérnost soutěže měla posuzovat Mezinárodní unie architektů, nikoliv české soudy. Odvolávají se na soutěžní podmínky.

Ty obsahují způsob řešení všech rozporů vzniklých v souvislosti se soutěží, a to tak, že spory mají být řešeny v rozhodčím řízení schváleném UIA, bez uchýlení se k právním orgánům pořádající země (ČR).

"Soud tak dal zcela za pravdu zastáncům "blobu" a regulérnosti pravidel soutěže, když vyloučil další dodatečné zpochybňování platnosti pravidel mezinárodní soutěže a rozhodnutí Národní knihovny o vítězném návrhu architekta Jana Kaplického. Přezkum soutěže se dle rozhodčí doložky řídí výlučně pravidly Mezinárodní unie architektů, která již takový přezkum provedla, neshledala žádná pochybení a věc uzavřela. Soud potvrdil, že tato mezinárodní rozhodčí doložka byla v soutěži platně sjednána a je pro české soudy závazná." řekl advokát Jan Šťovíček, který zastupoval v soudním řízení společnost Amanda Levete Architect.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy