Spor o Kaplického knihovnu vyhráli zastánci blobu

Kateřina Eliášová
29. 4. 2011 11:48
Soud neřekl, zda byla soutěž na blob regulérní nebo ne
Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems

Praha - V případu mezinárodní soutěže na stavbu Národní knihovny v Praze, kterou před čtyřmi lety vyhrál dnes již zesnulý architekt Jan Kaplický, respektive jeho architektonická kancelář Future Systems, padl soudní verdikt.

Při vedl ateliér HŠH architekti, který skončil v soutěži na třetím místě. Jeho architekti jsou přesvědčeni, že jak mezinárodní porota, tak i knihovna porušily podmínky soutěže, kterou Národní knihovna na novou stavbu vypsala.

Žádají doplacení odměny za lepší umístění v soutěži.

Obvodní soud pro Prahu 1 se však přiklonil na stranu žalovaného, tedy majitelů ateliéru Amanda Levete Architect (dříve FUTURE SYSTEMS), který knihovnu pod vedením Kaplického "nakreslil".

Řízení o žalobě, kterou se společnost HŠH architekti domáhala částky 1,6 mil, soud zastavil.

Architekti HŠH se odvolali

Architekti ateliéru HŠH se proti verdiktu soudu odvolali. "Soud se podle našeho názoru doposud nezabýval otázkou regulérnosti soutěže," řekl Aktuálně.cz architekt ateliéru HŠH architekti Tomáš Hradečný.

Regulérnost soutěže posuzovala Mezinárodní unie architektů (UIA), ale nezpochybnila ji. Zabýval se jí i antimonopolní úřad. Ten neřekl jasně, zda byla soutěž v pořádku či ne, pouze ji neoficiálně doporučil zrušit, což knihovna neudělala.

"Smyslem našeho konání je, abychom od nějaké autority získali vyjádření, jestli ta soutěž byla nebo nebyla v pořádku, když od antimonopolního úřadu jsme se toho ani po jasném stanovisku ombudsmana nedočkali," dodal.

Žalující strana poukazuje zejména na fakt, že v soutěžních podmínkách Národní knihovna po autorech návrhů požadovala, aby národní konzervační fond umístili do nadzemní části. Kaplický jej ale v návrhu zakreslil pod zem, a i přesto postoupil do druhého kola. A nakonec vyhrál.

Soud: Při by měli rozhodnout za hranicemi ČR

Žalovaná strana, tedy Národní knihovna a společnost Amanda Levete Architect, u soudu předložily námitku, podle níž by regulérnost soutěže měla posuzovat Mezinárodní unie architektů, nikoliv české soudy. Odvolávají se na soutěžní podmínky.

Ty obsahují způsob řešení všech rozporů vzniklých v souvislosti se soutěží, a to tak, že spory mají být řešeny v rozhodčím řízení schváleném UIA, bez uchýlení se k právním orgánům pořádající země (ČR).

"Soud tak dal zcela za pravdu zastáncům "blobu" a regulérnosti pravidel soutěže, když vyloučil další dodatečné zpochybňování platnosti pravidel mezinárodní soutěže a rozhodnutí Národní knihovny o vítězném návrhu architekta Jana Kaplického. Přezkum soutěže se dle rozhodčí doložky řídí výlučně pravidly Mezinárodní unie architektů, která již takový přezkum provedla, neshledala žádná pochybení a věc uzavřela. Soud potvrdil, že tato mezinárodní rozhodčí doložka byla v soutěži platně sjednána a je pro české soudy závazná." řekl advokát Jan Šťovíček, který zastupoval v soudním řízení společnost Amanda Levete Architect.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

Další zprávy