Spor o Kaplického knihovnu neskončil. V září začne soud

Kateřina Eliášová
24. 8. 2010 13:30
Ateliér HŠH architekti žaluje knihovnu o náhradu škody
Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems

Praha - Případ mezinárodní soutěže na stavbu Národní knihovny v Praze, kterou před třemi lety vyhrál dnes již zesnulý architekt Jan Kaplický, respektive jeho architektonická kancelář Future Systems, míří k soudu.

Ateliér HŠH architekti, který skončil v soutěži na třetím místě, žaluje Národní knihovnu o náhradu škody. Žalobu podal už před třemi lety, soud začně v září.

Jeho architekti jsou přesvědčeni, že jak mezinárodní porota, tak i knihovna porušily podmínky soutěže, kterou Národní knihovna na novou stavbu vypsala.

Soud je poslední naděje

Námitky, že byly porušeny podmínky soutěže, knihovna odmítla.

Regulérnost soutěže posuzovala Mezinárodní unie architektů, ale nezpochybnila ji. Zabýval se jí i antimonopolní úřad. Ten neřekl jasně, zda byla soutěž v pořádku či ne, pouze ji neoficiálně doporučil zrušit, což knihovna neudělala.

"Smyslem našeho konání je, abychom od nějaké autority získali vyjádření, jestli ta soutěž byla nebo nebyla v pořádku, když od antimonopolního úřadu jsme se toho ani po jasném stanovisku ombudsmana nedočkali," vysvětlil důvod žaloby architekt ateliéru HŠH architekti Tomáš Hradečný.

Hradečný poukazuje zejména na fakt, že v soutěžních podmínkách knihovna po autorech návrhů požadovala, aby národní konzervační fond umístili do nadzemní části. Kaplický jej ale v návrhu zakreslil pod zem, a i přesto postupil do druhého kola a nakonec vyhrál.

Soudní líčení začne v září.

Nejde jen o eura, ale o rovné podmínky

Ateliér HŠH skončil třetí a náležela mu odměna sedmdesát tisíc eur, druhé místo získal ateliér Carmody Groarke z Velké Británie, jejich odměna byla sto dvacet tisíc eur. Kaplický získal 160 tisíc eur.

Kancelář HŠH architekti obsadila v soutěži 3. místo.
Kancelář HŠH architekti obsadila v soutěži 3. místo. | Foto: repro Aktuálně.cz

Pokud by jeho vítězství bylo zpochybněno, pak bude HŠH ateliér po knihovně požadovat rozdíl mezi třetí a druhou cenou, tedy padesát tisíc eur. „Nám v té teoretické rovině zbyl pouze soud. A aby ta žaloba měla smysl a my se dobrali výsledku, je formulována tak, že jde o náhradu škody," vysvětlil Hradečný, proč se soudí o peníze.

"Aby ten soud mohl posoudit, zda nám škoda byla či nebyla způsobena, tak prioritně musí rozhodnout, jestli ta soutěž byla regulérní, jestli jednání vypisovatele a poroty bylo v souladu se zákonem a se soutěžními podmínkami nebo nebylo," dodal.

Prohlédněte si návrhy osmi finalistů soutěže o národní knihovnu

Spor se táhne tři roky

Spor o knihovnu už trvá tři roky. Pražský magistrát za ním udělal definitivní tečku koncem roku 2008, když nepřiklepl knihovně pozemky na Letné, kde měl blob vyrůst.

A konec Kaplického snu zpečetil i verdikt Topolánkovy vlády, která byla ochotná na stavbu vyčlenit pouze polovinu odhadované ceny, necelé dvě miliardy korun.

Nápad stavět vzkřísili před parlamentními volbami sociální demokraté, kteří Kaplickému realizaci stavby slíbili. Volby sice vyhráli, ale nevládnou.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy