Nový šéf knihovny: Peníze na Kaplického blob nejsou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 1. 2011 16:38
Spor o knihovnu už trvá přes tři roky
Vizualizace knihovny od Jana Kaplického
Vizualizace knihovny od Jana Kaplického | Foto: Future Systems

Praha - Novostavba Národní knihovny (NK), originální projekt architekta Jana Kaplického, se nyní stavět nebude.

Po svém nástupu do funkce to oznámil nový ředitel NK Tomáš Böhm. Návrh Kaplického blobu se mu líbí. "V současné době ale na něj nejsou peníze," tvrdí.

Podle něj potřebuje knihovna řešit problémy se skladovacími kapacitami.

Kaplického projekt z roku 2007 kritizoval prezident Václav Klaus a někteří pražští politici. Z jeho realizace nakonec sešlo a Národní knihovna se vydala cestou revitalizace barokního Klementina a dostavby depozitáře v Hostivaři.

Stavební práce by měly stát téměř tři miliardy korun. To je zhruba stejně, na kolik měl přijít Kaplického blob.

Spor o knihovnu už trvá přes tři roky. Pražský magistrát za ním udělal definitivní tečku koncem roku 2008, když nepřiklepl knihovně pozemky na Letné, kde měl blob vyrůst.

A konec Kaplického snu zpečetil i verdikt Topolánkovy vlády, která byla ochotná na stavbu vyčlenit pouze polovinu odhadované ceny, necelé dvě miliardy korun.

Nápad stavět vzkřísili před parlamentními volbami sociální demokraté, kteří Kaplickému realizaci stavby slíbili. Pár týdnů před komunálními volbami se k blobu začala hlásit i pražská ODS. Architekt Jan Kaplický zemřel na začátku roku 2009.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy