Soud zamítl žalobu Úholiček na bývalého starostu

ČTK ČTK
8. 7. 2014 14:00
Spor se týkal škody, která vznikla při výstavbě bytového domu v obci Úholičky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Okresní soud Praha-západ zamítl žalobu Úholiček u Prahy na bývalého starostu Tomáše Divinu. Spor se týkal škody, která údajně vznikla v souvislosti s výstavbou bytového domu v obci.

Budova zasahovala na cizí pozemek a Úholičky kvůli tomu byly nuceny vrátit dotaci 16 milionů korun. Zároveň musely zaplatit sankci přes šest milionů a tyto peníze žalobou vymáhaly zpět. Divina vinu odmítá a poukazuje na to, že kvůli kauze byl už stíhán a soudy ho nakonec viny zprostily.

Podle soudkyně Simony Kačerové bývalý starosta postupoval jako statutární zástupce a nelze jeho jednání považovat za protiprávní. Je možné, že je odpovědný podle pracovněprávních předpisů, ale tím se soud nezabýval.

Podle právního zástupce obce Davida Syky byly v dokumentech pro Státní fond rozvoje bydlení uvedeny nesprávné informace a bývalý starosta za to nese odpovědnost. Smlouvu o dotaci prý neměl uzavírat.

Divina se hájí tím, že obec měla příslib od restituenta o směně pozemků. Podle soudkyně škoda nevznikla kvůli špatným údajům v žádosti, ale kvůli tomu, že se stavbu nepodařilo včas zkolaudovat. Na tom se podle ní podílelo více vlivů.

Bytový dům, jehož výstavba nakonec vyšla na 38 milionů korun, vybudovala v letech 2006 a 2007 společnost FISA, jejíž jednatelka Ivana Salačová figuruje v korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD).

Zakázku podle Diviny získala v řádné soutěži. Problém byl ale s částí pozemku, na němž budova stojí. Během přípravy stavby se přišlo na to, že patří restituentovi. Tím však byla porušena důležitá podmínka dotace.

Obec chtěla stavbu posunout na své pozemky, nakonec ale získala od restituenta souhlas s výstavbou na jeho parcele. Začalo se stavět, aby se stihl stanovený termín kolaudace, a souběžně se jednalo o směně pozemků. Jednání se však zadrhla.

Teprve od okamžiku, kdy je vědomí, kdo tu škodu způsobil, tak se počítají ty dva roky. Soud samozřejmě má právo na posouzení té věci jiným způsobem.

Mgr. David Syka

Soud také dospěl k závěru, že návrh na uhrazení více než šesti milionů korun, který podala žalující strana, je částečně promlčen, protože platí dvouletá promlčecí lhůta. Syka namítl, že určitou dobu nebylo zřejmé, kdo škodu způsobil, proto nárok nebylo možné uplatnit.

"Teprve od okamžiku, kdy je vědomí, kdo tu škodu způsobil, tak se počítají ty dva roky. Soud samozřejmě má právo na posouzení té věci jiným způsobem," řekl Syka.

Kromě Diviny čelili žalobě i projektant a firma, jež obci pomáhala s vypracováním žádosti o dotaci. Také v jejich případě soud protiprávní jednání neshledal.

Obec bude muset uhradit i náklady řízení. Zda se odvolá, bude podle Syky zřejmé, až obdrží písemné vyhotovení rozsudku. Podstatné bude i to, jaké náklady by z pokračujícího řízení vyplývaly.

Krajský soud v Praze nejdříve uložil Divinovi podmínku, vrchní soud ho ale v roce 2009 viny definitivně zprostil. Obci bylo vyměřeno penále téměř 11 milionů korun, protože neoprávněným čerpáním dotace byly zadrženy státní prostředky. Podle Syky se ale Úholičky dodatečně staly vlastníkem celého pozemku, a tak jí byl zbytek splátek prominut.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun.  Projedná jej nová Poslanecká sněmovna.

Ministři za sociální demokracii návrh podle vicepremiéra Jana Hamáčka nepodpořili, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy