Radní Prahy 5 chtějí postavit na Hořejším nábřeží ruské kolo. Opozice nesouhlasí

ČTK ČTK
30. 6. 2016 9:45
Projekt s názvem Prague Wheel, díky kterému by měla Praha své obří, 60 metrů vysoké ruské kolo, budou ve čtvrtek projednávat radní Prahy 5. Atrakce by měla stát na Hořejším nábřeží na Smíchově a provozovala by ji soukromá firma, která by radnici za pronájem pozemku platila měsíčně 56 500 korun. Pokud by projekt radní schválili, ruské kolo by v Praze fungovalo od 1. ledna 2017.
Možná své ruské kolo bude mít i Praha. (Ilustrační foto)
Možná své ruské kolo bude mít i Praha. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Radnice Prahy 5 zamýšlí na Hořejším nábřeží nedaleko železničního mostu stavbu obřího tzv. ruského kola. Zábavní atrakce plnící i roli vyhlídkového místa má na výšku měřit 60 metrů, podobně jako ruská kola v Paříži či Vídni. Materiály ohledně atrakce mají projednat radní Prahy ve čtvrtek. V případě schválení by mělo kolo fungovat od 1. ledna 2017. Provozovala by ho soukromá firma a za pronájem pozemku by platila radnici měsíčně 56 500 korun.

Projekt má mít jméno Prague Wheel. Cílem je, podle důvodové zprávy materiálu, pozvednout atraktivitu smíchovského nábřeží. "Realizací projektu vznikne ve středoevropském kontextu zcela ojedinělá lokalita, jejíž význam dramaticky převýší význam dnes existujících turistických cílů, kterými jsou pražská zoo, Pražský hrad či petřínská rozhledna, s roční návštěvností lehce nad jeden milion návštěvníků," píše se v materiálu.

Kolo by stálo na části dnešního dětského hřiště. Při výstavbě bude d¨emontována část herního zařízení umístěného vedle hřiště. Stromy káceny být nemají. Zda bude na Smíchově obří kolo stát, není jasné. Radnice totiž bude potřebovat řadu souhlasných stanovisek, mimo jiné od pražských památkářů.

Nájemné se soukromým provozovatelem kola má být sjednáno na deset let, tedy do 31. prosince 2026, s právem na prodloužení této doby za stejných podmínek na dalších deset let. Žádost o pronájem části pozemku vznesla firma Timsbury Capital. Ta byla podle serveru www.justice.cz do obchodního rejstříku zapsána teprve 7. dubna 2016.

Záměr kritizuje opozice v Praze 5. Nápad označila za megalomanský. "Už jen to, že má stát na místě dětského hřiště, je skandální. Do této lokality je to zcela nevhodné - dopravní dostupnost je špatná, ekonomicky je to nevýhodný projekt a ubude část veřejného prostranství," řekl opoziční zastupitel a donedávna místostarosta Prahy 5 Lukáš Budín (SZ).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy