Matějská pouť začala sluníčkem a se stovkami lidí

ČTK ČTK
1. 3. 2014 17:35
Největší fronta se v sobotu tvořila před ruským kolem.
Matějská pouť 2007
Matějská pouť 2007 | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Stovky lidí se přišly dnes, tedy hned první den podívat na pražské Výstaviště na tradiční Matějskou pouť, která začíná vždy kolem svátku sv. Matěje. Letos akce nabízející především známé pouťové atrakce potrvá do 21. dubna. Technických zařízení - kolotočů, vláčků, autodromů, houpaček, skluzavek či centrifug a jiných adrenalinových možností je letos na pouti na 120. V areálu Výstaviště nechybí jako vždy četné stánky s občerstvením i hračkami, kanadskými žertíky a dalším zbožím.

Historicky nejznámější atrakcí Matějské pouti je zřejmě horská dráha Cyklon pocházející ze 70. let, v jejímž vozíčku se za dvě minuty ujede necelého půl kilometru. Zatímco dříve se na ní mnohým tajil dech při prudkých výškových zvratech dráhy, dnes ji desítky dalších atrakcí v mnoha směrech předčí.

Fronta před ruským kolem

Pro vyznavače adrenalinových atrakcí to jsou třeba centrifuga Booster, která je vysoká 60 metrů a je největší v Evropě, či Katapult Bungee. Návštěvníci se mohou též svézt na vodní atrakci či na horské dráze Super Mouse. Mezi další atrakce patří strašidelné zámky a domy smíchu, pohybové simulátory, střelnice, kolotoče, řetízkové kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě, autodromy, zvonkové dráhy a lochnesky.

Největší fronta se dnes tvořila před ruským kolem, které kromě svezení nabízí také vyhlídku. Naopak ty nejvíce adrenalinové, a také nejdražší atrakce nebyly vždy zaplněné, ale své zájemce si našly. Malým dětem se také velmi líbila jízda na ponících.

Pouť na Výstavišti navazuje na tradici výročních poutních slavností u kostela sv. Matěje v Dejvicích. První záznam o konání poutí je z roku 1595, kdy papež Klement VIII. vyhlásil na žádost tehdejšího pražského probošta Jiřího Bartholda Pontana z Breitenberka plnomocné odpustky pro poutníky do tamního kostela.

Masově od 60. let

K proslulosti této pouti významně přispěla skutečnost, že se jedná o první jarní pouť v Praze. Poutní křížová cesta ke kostelu s 12 kapličkami začínala poblíž nynější stanice metra Hradčanská. Vzhledem k posunu charakteru pouti od náboženského k zábavnímu a zvýšení počtu účastníků se stánky a atrakce postupně přesunuly do nižších úseků poutní cesty, zejména pak na dnešní Vítězné náměstí. V období první republiky se této pouti účastnilo přibližně čtvrt milionu lidí.

V 60. letech se pouť přesunula na Výstaviště a nabyla masových rozměrů, v 90. letech se počet účastníků přiblížil milionu, atrakcí přitom byla přibližně polovina proti například letošnímu roku. Návštěvnost postupně klesala, rekordním z několika posledních let byl rok 2011, kdy přišlo 215 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy