Atrakce na Matějské pouti jsou bezpečnější než loni

ČTK ČTK
21. 4. 2014 9:49
Kontroloři České obchodní inspekce se zaměřili na atrakce, u kterých byly v roce 2013 zjištěny závady ohrožující bezpečnost.
Jedna z atrakcí na Matějské pouti.
Jedna z atrakcí na Matějské pouti. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Technický stav atrakcí provozovaných na Matějské pouti na pražském Výstavišti se letos výrazně zlepšil. Konstatovala to Česká obchodní inspekce (ČOI), která letos na pouti zkontrolovala 15 atrakcí osmi provozovatelů. Inspekce kontroluje poutě každoročně od března do září.

"Všechny atrakce prošly renovací a jejich stav, zejména starších a v minulosti poměrně zanedbaných atrakcí, se výrazně zlepšil," uvedla Miloslava Fléglová z ČOI. Nedostatky zjistili inspektoři při kontrole jedné nové atrakce, Mini Tank Tiger. Podle Fléglové byly jen formální a provozovatel je musí ve stanovené lhůtě odstranit.

Inspektoři na Matějské pouti kontrolovali, zda byly odstraněny všechny loni nalezené závady a splněna uložená opatření. ČOI zjišťovala i to, jestli jsou zákazníci správě informováni o cenách, aby například provozovatelé neoznačovali délku jízdy jako "jedna jízda 2 až 3 minuty". Za toto porušení loni ČOI uložila pokutu 3000 korun.

Kontroloři se zaměřili na atrakce, u kterých byly v roce 2013 zjištěny závady ohrožující bezpečnost. Loni na Matějské pouti zkontrolovali sedm provozovatelů a 13 atrakcí staršího data výroby. V šesti případech vydali zákaz provozu atrakcí do doby odstranění závad a ve dvanácti případech uložili provozovatelům, aby zpracovali technickou dokumentaci, která je třeba pro bezpečné provozování atrakce.

407 kontrol za rok 2013

ČOI kontroluje, zda mají provozovatelé atrakcí v pořádku dokumentaci o provedených technických kontrolách. Inspekce také ze zákona přímo kontroluje nové atrakce, zda splňují všechny požadavky technických norem, když jsou uváděny na trh. ČOI na poutích posuzuje i poctivost prodeje, tedy zda provozovatelé dodržují zákon o ochraně spotřebitele. Kontroly inspektoři dělají od března do září, zaměřují se na pouťové a nafukovací atrakce, lanové parky či stany pro veřejné využití.

Nejčastějšími nedostatky jsou vysoký nástup na atrakci nebo nástupní plošinu či chybějící zábrany proti neočekávanému vstupu k provozované atrakci. Někde chybí zábradlí, které snižuje riziko pádu z výšky větší než 0,6 metru. Častým nedostatkem je absence instrukcí v češtině. Nafukovací hrady a skluzavky v některých případech nejsou ukotvené, pružiny u trampolín nejsou zabezpečeny proti možnému uvíznutí končetiny.

ČOI loni provedla 407 kontrol poutí a jarmarků. Nedostatky nalezli inspektoři v 40 procentech případů. Inspekce v roce 2013 zkontrolovala například Matějskou pouť v Praze, Husitské slavnosti Tachov, poutě ve Vejprnicích v Plzni, Kutné Hoře a ohňostrojovou show v Brně. Některé kontroly proběhly i na základě žádosti obecních nebo městských úřadů.

"Pozitivním výsledkem dozoru je skutečnost, že provozovatelé atrakcí si uvědomují závažnost rizik při této podnikatelské činnosti a také následků případných úrazů, k nimž by mohlo při zanedbání stanovených povinností dojít. Proto odstraňují velmi rychle závady, na něž byli upozorněni. Nicméně u některých provozovatelů pouťových atrakcí nedostatky zejména technického rázu přetrvávají," dodala Fléglová.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy