Šéf IPR Petr Hlaváček skončil, pražští radní ho odvolali

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2016 13:06
Pražští radní v úterý odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka, oznámil mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že dočasným vedením IPR byl pověřen jeho zástupce Ondřej Boháč. Hlaváček, který se stal ředitelem institutu v únoru 2015, považuje zdůvodnění svého odvolání za zarážející. Proti rozhodnutí radních se ostře postavila i opoziční TOP 09.
Petr Hlaváček
Petr Hlaváček | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Radní hlavního města v úterý odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Dočasným vedením institutu pověřili jeho zástupce Ondřeje Boháče, řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Důvodem bylo podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) zpoždění přípravy Metropolitního plánu. Hlaváček se stal ředitelem IPR, který je příspěvkovou organizací hlavního města, v únoru 2015.

Hlaváček považuje zdůvodnění svého odvolání za zarážející. "Údajně jsou za tím problémy s přípravou Metropolitního plánu. Takové zdůvodnění je zarážející, protože k tomu kroku dochází záhy poté, co nezávislá expertní skupina, kterou si samo město objednalo, přišla se závěrem, že plán je v souladu se zákonem a že by Praha měla pokračovat v jeho pořizování," řekl. Mrzí jej, že se o svém odvolání nedozvěděl od náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) osobně.

Náměstkyně primátorky v úterý řekla, že důvodem pro Hlaváčkův odchod bylo jeho odmítnutí odvolat architekta Romana Kouckého, šéfa skupiny připravující Metropolitní plán. "Kdyby bylo na mně, řešila bych vše odvoláním pana Kouckého, ale ředitel Hlaváček spojil svou funkci s jeho, abych se domohla této změny, musela jsem přistoupit k jeho odvolání," sdělila Kolínská.

O možnosti Hlaváčkova odvolání se mluvilo již několik měsíců. Nespokojenost s fungováním institutu vyjádřila například primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Letos nechala udělat v IPR audit, který podle ní zjistil několik pochybení. "Čekala jsem nápravu. K té bohužel nedošlo. Je potřebné tuto společnost řídit jiným způsobem," řekla.

TOP 09 protestuje

Proti "pokoutnímu odvolání" šéfa IPR se už ostře postavil opoziční klub TOP 09 a nezávislých. "Odvolání ředitele IPR se nesporně projeví v komplikacích a zpoždění ve tvorbě metropolitního plánu, ve zpochybnění Pražských stavebních předpisů, v likvidaci přehledného prostředí, které by umožňovalo rozvoj Prahy," sdělil předseda klubu Václav Novotný.

Na Hlaváčkovu stranu se už dříve postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti jeho odvolání. Podporu mu vyjádřil rovněž Akademický senát Fakulty architektury ČVUT. Kdy bude vybrán nový ředitel, není jasné.

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. IPR se profiluje jako odborné pracoviště se zaměřením na výzkumnou činnost v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy