Návrh Metropolitního plánu prověří odborníci, k politikům se dostane nejdříve v září

Adam Váchal Adam Váchal
28. 6. 2016 16:27
Praze dochází čas na přípravu Metropolitního plánu. Přesto město obětuje další dva měsíce a nechá si finální návrh klíčového dokumentu zkontrolovat odborným týmem. Ten povede expert na stavební právo František Korbel. Magistrát dále chystá personální a organizační změny v Institutu plánování a rozvoje, který Metropolitní plán připravuje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: SekyraGroup

Praha - Finální návrh Metropolitního plánu hlavního města dorazil na pražský magistrát na konci května. Radní a zastupitelé se jím však budou zabývat nejdříve v září.

Zásadní dokument, který určí, kde bude na území Prahy do budoucna možné stavět, nejprve prověří nezávislí odborníci. Praha schválila vznik speciální sedmičlenné skupiny, kterou povede uznávaný právník na stavební právo František Korbel.

Jeho skupina má za úkol přibližně do poloviny srpna posoudit, nakolik se připravovaný návrh vypořádal s připomínkami městských částí. Současně experti posoudí, zda je Metropolitní plán ve své stávající podobě pro město přínosný z hlediska změn jednotlivých území.

Metropolitní plán pro Prahu zpracovává Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) v čele s jeho ředitelem Petrem Hlaváčkem. Ten byl v minulosti některými komunálními politiky kritizován za nedostatečnou přípravu plánu. Institut musel již plán v některých jeho částech přepracovat. Právě zpoždění příprav se podle vedení metropole odrazí v personálních změnách zmíněného institutu.

„Z pozice ředitele sekce plánování města jsem odvolal Romana Kouckého. V Institutu zatím zůstává,“ říká Hlaváček. IPR již vypsal výběrové řízení na pozici ředitele zmíněné sekce. Tu bude zatím zastávat přímo Hlaváček. Jaké budou další personální a organizační změny, zatím není jisté. Koncem května letošního roku se spekulovalo mimo jiné i o výměně samotného šéfa IPR. Záležet podle vedení magistrátu bude na tom, kolik případných chyb odborný tým v návrhu plánu objeví.

Praze dochází na přípravu metropolitního plánu čas. Dokument musí ze zákona vstoupit v platnost v roce 2020, kdy přestane platit stávající územní plán. Do té doby musí návrh schválit radní, zastupitelé a následně jej čeká několik kol připomínkování ze strany městských částí, státní správy a v neposlední řadě také veřejnosti.

Změny pak musí IPR zapracovat. Pokud Praha nestihne materiál včas schválit, může na nějaký čas nastat plánovací vakuum. Veškerá výstavba by se po tu dobu řídila podle takzvaných územně analytických podkladů. To by mohlo prodloužit už nyní zdlouhavý proces výstavby, který podle developerů v Praze trvá v průměru osm let.

„Zásadní v tuto chvíli je, abychom spory kolem přípravy Metropolitního plánu využili k jeho vylepšení, nikoli k zahození toho, co bylo dosud uděláno,“ vysvětluje náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice).

Metropolitní plán bude podle IPR převratný v několika ohledech. Oproti stávajícímu územnímu plánu například jasně stanoví výškovou regulaci. Pokud v tomto ohledu ještě neprojde změnami, určí v Praze několik lokalit, kde bude možné stavět výškové budovy.

Dokument také vytyčí hraniční čáru, za níž bude výrazně omezena výstavba nových projektů. Urbanisté tímto způsobem chtějí tlačit na developery, aby stavěli především v okolí širšího centra města, díky čemuž nebude muset Praha investovat tolik peněz do rozvoje infrastruktury.

Především však Metropolitní plán určí, na kterých pozemcích bude možné stavět a na kterých naopak ne. To je zásadní informace především pro developerské společnosti, kterým tak Metropolitní plán do určité míry poslouží jako cenová mapa Prahy.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy